Toplam kac cesit masaj türü vardir ?

Özkan Aktuğ Özkan Aktuğ

05 Temmuz 2012 Perşembe

+Toplam kac cesit masaj türü vardir ?
Bunlarin hangisi en yayginidir, hangi agrilarda kac seanstan sonra kesin sonuc alinir?

Thai Masajı
Thai, Tayland'ın geleneksel masajı olarak biliniyor. Diğer masajlardan farkı, sert bir yer yatağı üzerinde yapılması. İki saat süren bu masaj, eşofman ya da ipek yerel Tayland giysisi ile esnetme hareketleriyle yapılıyor. Masaj; iskelet, eklem ve kas yapısındaki gerginliği azaltarak acı ve ağrıları dindiriyor. Bu sayede vücudun esnekliği artıyor ve iç organların düzenli çalışması sağlanıyor.

Shiatsu Masajı
"Parmakla bastırmak" anlamına gelen Shiatsu, yaşam enerjisinin dağılımındaki dengesizliği gidermeyi amaçlayan bir masaj çeşidi. Shiatsu masajı, parmakla vücudun refleks noktalarına baskı yapmayı temel alarak uygulanıyor. Bu sayede stresten arınmış daha zinde ve rahatlamış bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Refleksioloji Masajı
Ayaklarda, bedenin tüm bölgelerine karşılık gelen refleks noktalarına el ve parmaklarla uygulanan bir masaj tekniği. Ayak tabanındaki belirli noktaların uyarılması sonucu vücudun belli bölgelerindeki gerilimler ve sorunları gideriyor. îç organlarındaki rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığı gibi rahat bir hamilelik dönemi için de önerilen bir yöntem.

Tui Na Masajı
Tui Na tekniği 2000 yıl öncesine dayanıyor. Çin orijinli bir çeşit vücut terapisi olarak da tanımlanabilir. Çinli uzmanların kullandıkları bu masaj tekniği boyun, omuz, sırt, kafa ve kol bölgelerine uygulanarak; bu bölgelerdeki rahatsızlıkların tedavisinde etkili oluyor. Tui Na, üst beden ve baş bölgesinde bloke olmuş enerjinin açığa çıkmasını sağlıyor.

Aromaterapi Masajı
Aromaterapi; fiziksel, duygusal, ruhsal sağlık ve güzellik için hoş kokulu bitkisel özlü yağlar kullanılarak uygulanan bir masaj türü. Masaj esnasında kullanılan kimi öz yağlar rahatlatırken, kimileri de toksinlerin atılmasına yardımcı olarak cildi canlandırıyor.

Reiki Masajı
Reiki Hint kökenli bir meditasyon türü. Vücuda el değmeden insan vücudunda varsayılan 7 çakranın açılması ve temizlenmesi için yapılan bu masajda, doğadan alınan enerji kişiye aktarılıyor. Masaj esnasında kapalı kanallardaki negatif enerji doğadan alınan pozitif enerji ile yükleniyor. Reiki masajında mum ve tütsü konsantrasyonu arttırıyor.

İsveç Masajı
1776 yılında İsveçli Per Henrik Ling tarafından geliştirilip, tedavi amaçlı uygulanan İsveç masajı tüm dünyada tıbbi, sportif ve dinlendirici amaçla kullanılıyor. Bitkisel yağlarla yapılan masaj, vücudun rahatlamasını ve kasların yumuşamasını sağlıyor.

Spor Masajı
Spordan sonra uygulandığında kan dolaşımını düzenleyerek kaslar üzerinde oluşabilecek problemleri engelleyen bu masaj tekniği, kasların yenilenmesine yardımcı oluyor.

Cilt Onarım Masajı
Aromatik yağlar kullanılarak yapılan cilt onarım masajı; cildin beslenmesini, sinir sisteminin yatıştırılmasını, kasların gevşetilerek negatif enerjinin dışarı atılmasını sağlıyor.

Bali Masajı
Özel bitki ve meyve yağlarıyla uygulanan Bali masajı, kan dolaşımını arttırarak ve kas gerginliğini azaltarak vücutta müthiş bir rahatlama sağlıyor. Tüm vücuda güçlü harektelerle uygulanan masaj özellikle el ve ayak bölgesinde yoğunlaşıyor.

Manuel Terapi Masajı
Daha çok tedavi edici özelliğe sahip olan bu masaj, fıtık tedavisinden duruş ve omurga bozukluklarına kadar bir çok rahatsızlıkta uygulanıyor. Vücudun bazı noktalarına baskı ve deriye yapılan çekme büzme haraketleri uygulanarak gerçekleştiriliyor.

Klasik Masaj
Susam yağı ile tüm vücuda uygulanan bir masaj tekniği. Vücudun dinlenmesi ve dinamizm kazanması için uygulanıyor.

Lokal Masaj
Bölgesel olarak uygulanan bu masaj, yalnızca sırt ve boyun, bacaklar ya da yüz gibi bölgesel dar alanlara aromatik yağlarla uygulanıyor. Bu bölgelerdeki problemlerde tedavi özelliği de gösteriyor.

Medi Masaj
Bilimsel bir masaj türü olan Medi masaj, 90 dakika süren özel bir masaj. Aromatik yağlarla, vücudun her bölgesine ayrıntılı olarak uygulanıyor.

Zayıflama Masajı
Bu masajda özellikle; ısırgan otu yağı, kekik yağı, keten yağı ve susam yağı karışımı kullanılıyor. Bu sayede kan dolaşımı hızlandırılıyor ve vücutta biriken toksinler atılıyor. Vücut hem inceliyor, hem de toparlanıyor.

Selülit Masajı
Bu masaj yönteminde lenf drenaj sistemiyle çalışılıyor. Kan dolaşımının hızlandırılmasıyla birlikte aromatik yağlar selülitlerin yoğun olduğu bölgelerde uygulanıyor.

Relax ve Biyoenerji Masajı
Adele ağrıları ve strese karşı etkili olan Relax ve biyoenerji masajı, tüm vücuda uygulanıyor. Aromatik yağlar rahatlama hissi yaratırken masaj sırasında uygulanan teknikler bedene ve ruha zindelik kazandırıyor.

Sultanın Altı El Masajı
Üç masörle uygulanan masaj tekniği vücudun özel noktalarına basınç uygulama esasına dayanıyor. Bu masaj sayesinde saç uçlarından ayak parmağına kadar bakım sağlanıyor.

The Ritz Carlton Masajı
Canlandırıcı aromaya sahip sıcak yağların kullanıldığı bu masaj özel Akdeniz kokularıyla destekleniyor. Aromalar, terapi özelliklerinin yanı sıra yenilenmiş hissi yaratıyor.

Geleneksel Türk Masajı
Otantik masaj tekniklerinin kullanıldığı bu yöntemde vücudun tüm zayıf doku ve pasif kasları harekete geçiriliyor. Masajda kullanılan yağlar bedenin dinçleşmesine yardımcı oluyor.

cenTao Terapisi
ScenTao masaj yağı ve ısıtılmış taşlarla uygulanan bir mistik terapi. Shiatsu da özel teknikler kullanılarak yapılan vücut masajı, tüm vücutta enerji akışını dengeliyor ve müthiş bir rahatlama hissi yaratıyor.

Pasifik Detox Masajı
Birçok masaj tekniğinin karışımı ile uygulanan bu Pasifik Detox masajında bioenerji yöntemi de kullanılıyor. Bio enerji vücuttaki negatif enerjiyi atarken, uygulanan özel masaj tekniği zindelik hissi yaratıyor.

Yapilan bir arastirmaya göre yelkencilerin % 40 omurga ve %30 diz agrilarindan veya sakatliklarindan sikayetci. Bu sakatliklari önlemeleri icin bir öneriniz ve sakatliklari durumunda belirli bir masaj terapininrası spor masajı veya manuel
Yelkenci ve diğer sporcu arkadaşlarımın antreman veya resmi musabaka öncesi ve sonrası spor masajı ve manuel terapi uygulatmalarını tavsiye ederim..Ayrıca aktivite dahilinde kinezyotape kullanmalarını tavsiye edeerim.

Türkiyedeki vatandaslarimiz sizce masaj konusunda yeterince bilgilimi ve sobterapisinden yeterince faydalaniyormu?
Değişen ekonomik koşullar ve yaşam alışkanlıkları artık insanların hayat kalitelerine daha çok önem vermelerine yol açmaya başlamıştır. Türkiye'de masaj konusundaki bilincin artmasıyla beraber daha çok sayıda insan yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla masajdan yararlanmayı keşfediyor. Ve bu keşif yolculuğu beraberinde kalite arayışı konusundaki bilinci de getiriyor.
Birçok birey ve kurum değişen bu koşullarla beraber artık daha kalifiye ve daha bilinçli masaj uygulamalarını tercih etmeye başlamıştır. Bu arayış sırasında kötü örneklerin yanında iyi örneklerin kıymeti daha çok anlaşılmakta ve bu sayede masaj konusu eskiden olduğu gibi geçici bir iş olarak değil, yepyeni ve gelişime açık bir sektör olarak güçlenmeye başlamıştır.Türkiye nin ekonomik şartlarına bağlı olarak masaj tercih konusu olmuyor.

*Gelecekteki projelerinizden bahsedermisiniz?
Gelecekte ki tek hedefim üst düzey profosyonel futbol takımında profosyonel futbolcukarın vazgeçilmesi olmak.
Özkan bey degerli okuyucularimiz sizin bilgilerinizden ve tecrübelerinizden faydalanmak isterlerse
size nasil ulasabilirler?
wep sitem yayın aşamasındadır.okuyucular bana therapoyt_74@hotmail.com adresinden veyada 5323720094 numaralı telefon numarasından ulaşabilirler.

YORUMLAR Yorum yapın

  • özkan aktuğ (18 Temmuz 2012, 12:47)

    eray bey tşk ederim.....
  • Eray Pazar (14 Temmuz 2012, 22:33)

    Özkan bey tanımış olduğum kaliteli bir masörsünüz,almış olduğunuz eğitimler,uygulamış olduğunuz tedavi masajları o kadar yerinde ki,alternatif tıbbı gerçekten doğruluyosunuz......

YAZARIN DİĞER YAZILARI