14 Mart Tıp Bayramı nı kim kutluyor ?

Merih Zengin Merih Zengin

14 Mart 2010 Pazar

Bugün 14 Mart... Yıllardır kutlanan Tıp Bayramı malesef bu sene protestoya döndü.Sebepleri ise çok açık.


Sağlıkçılar gözüyle 14 Mart Tıp Bayramı

Doktorlar dışında Sağlık personelinin hiçe sayıldığını , horlandığını düşünen tüm sağlık çalışanları , sendikalar , dernekler bugün eylemdeler.

Sağlık çalışanları dağ gibi sorunlar karşısında 14 Mart Tıp Bayramını kutlamamaktadırlarSağlık meslek örgütleri ve sendikalar,Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısı'nı ve "Sağlıkta dönüşüm" adı altında gerçekleştirilen uygulamaları reddederek insanca yaşabilecek ücret, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve herkese eşit ücretsiz sağlık hakkı istediler.


Sağlık Çalışanlarının ortak düşünceleri malesef şöyledir ; 4a,4b,4c ve 4924 gibi kadrolara bölünmüş, tayin ve becayiş hakkı olmadığı için aileler dağılmış, adil bir döner sermaye dağıtımı yapılmadığından çalışanlar arasında huzursuzluk başlamış, tam gün yasasındaki eşitsizliklerle çalışanlar gruplara ayrılmış, TBMM'de görüşülen kamu hastane birlikleri yasa tasarısı ile geleceğe güven kalmamıştır.


Hastaneler gözüyle 14 mart Tıp Bayramı

Hastanelere uygulanan 100 üzerinden puanlar, A,B,C,D,E, gibi sınıflandırılmalar yüzünden birçok personelin sözleşmesi iptal edilecektir. Sağlık hizmetinin kamusallığını zedelenecek belkide  Ameliyathaneler, laboratuvarlar ve eczaneler bir çok hastane hizmetinin dışarıdan temini veya kiralanması yöntemleri ile özelleştirmeye açık alanlar haline gelebilecekdir.Buda malesef vatandaşa malolacak ve düşük kaliteli hastanelerde sağlıksız koşullarda ve gereksiz tedavilere sebep olacaktır.


Hekimler gözüyle 14 Mart Tıp Bayramı

Son yıllarda tüm toplumu ilgilendiren birçok kanun çıkmakta ve  bu sürecin hiçbir aşamasında Hekimler bulunmadıklarına inanmaktadırlar. Hekimler, yılın her günü geceyi gündüze katarak gösterdikleri  hizmetin katkı katılım payı alınmadan, kısıtlamalara tabi tutulmadan, dil, din, ırk farkı gözetmeksizin tüm yurttaşlarımıza eşit bir şekilde ulaşmasını istiyorlar.

Tam Gün Yasası ve Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısı'nın durdurulmasını, geri çekilmesini ve ticaretleştirildiğine, güvensiz çalışmayı olağanlaştırıldığına inandıkları aile hekimliği sisteminin düzeltilmesini istiyorlar.


Öncelikle tüm bu sorunların çok kısa zamanda çözülmesi gerekmektedir.Böylelikle tüm sağlık çalışanları geleceğe güvenle bakarak bayramlarını mutlulukla kutlayabileceklerdir.


Sorunların en kısa zamanda çözülmesi ve sağlık çalışanlarının geleceğe daha güvenle bakabileceği umuduyla TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARININ 14 MART TIP BAYRAMINI KUTLARIZ.
 
Merih ZENGİN

YORUMLAR Yorum yapın

  • 4b li mağdur sağlıkcı (14 Mart 2010, 17:51)

    ben 4b liyim 4b ninde döner sermayeden karsılanındayım bu bayram hangi sınıf içindi artık sınıf sınıfız ya

YAZARIN DİĞER YAZILARI