Tam gün yasası , hekimler , 657/4b , 657/4c......

Merih Zengin Merih Zengin

15 Ocak 2010 Cuma

Başlıkta yazanları okuyunca nedir bunlar diye düşündünüz değilmi.
Evet ne  bunlar biliyormusunuz Türkiye nin şu anki sağlık sektörünün son durumu.....


Son 6 aydır yoğun bir şekilde Tam Gün Yasasını tartışıp duruyoruz.Sağlık çalışanları ve hekimler 'Tam Gün Yasa Tasarısı'nın şu anki haliyle eksik ve adaletsiz olduğunu düşünüyorlar.

Bu konuyla alakalı ,sağlık sendikalarından ,hekimlerimizden, sözleşmeli çalışan( 657/b ve 657/c ) kadro bekleyen tüm sağlık personelinden okadar çok mail geldi ki sizler le onları paylaşmak istiyorum.

Hekimlerin tam gün çalışmasını olumlu buluyorlar ancak sorunlu bir tam gün yasası yerine doğru düzgün, çalışanların hakkını koruyan ve genişleten bir yasa talep ediyorlar.Hekimlere ya kamu hastanesi yada özel hastane deyip bir seçim yapma zorunluluğu,Meslek sorumluluk sigortası priminin yarısı hekimden yarısı çalıştığı kurumdan ödeme zorunluğu gibi hekimleri rahatsız eden belirsizlikler.


Radyoloji çalışanlarının haftalık çalışma süresi 35 saate çıkartılmaktadır yeni yasa tasarısında.Ancak bunun yerine yeterli düzeyde radyoloji personeli istihdam etmek, cihaz sayısını ihtiyacı karşılayabilecek sayıda artırmak ve eski cihazları yeni cihazlar ile modernize etmek değiştirmektir. En önemlisi çalışanların iş güvenliği sağlamaktır.

Hekim dışı sağlık personellerinin
de döner sermaye oranlarının artırılarak emekliliğe yansıtılmalı, tüm sağlık çalışanlarına tam gün tazminatı ödenmeli, izin ve rapor dönemlerinde döner sermaye kesintisi yapılmamalı ve nöbet ücretleri daha fazla arttırılarak nöbet tutan herkese ödenmelidir." dedi.

657/ 4b ve 657/ 4c Sözleşmeli sağlık personeli kadroya geçmek ve kadrolu personelin sahip olduğu özlük haklarına sahip olmak istiyorlar.

Sağlık çalışanları bir bütündür, bölünemez. Doktorların maaşlarının yükseltilerek emekliliğe yansıtılma uygulaması sadece doktorlara değil tüm sağlık çalışanlarına da uygulanmalıdır. Böyle bir hakkın doktorlarla birlikte, hemşireye, ebeye, sağlık memuruna, att'ye, aabt'ye, teknisyene ve sağlık kurum ve kuruşlarında çalışan diğer personele de tanınması gerekmektedir.


Sonuç itibarıyla ,Tasarı sağlık sektöründe çalışan büyük bir kesimi mutlu etmedi.Ancak bu belirsizlik bir an önce çözüme kavuşmalı.
 
'Tam Gün Yasa Tasarısı nın gerek tüm sağlık çalışanlarına gerekse sağlık hizmeti bekleyen binlerce hasta vatandaşımıza hayırlı olması dileğiyle Sağlıklı günler .......

YORUMLAR Yorum yapın

  • 4b li mağdur sağlıkcı (14 Mart 2010, 17:50)

    Merih hanım yazılıarınızı begenerek okudum. Biz 4b li saglıkcı olarak bizim unutuldugumuzu kaderimize terkedildiğimizi sözlesmeli calısmaya mecbur burakuldıgımızı maalewsef kimse dile getiremiyor. size tesekkür ederim

YAZARIN DİĞER YAZILARI