Noel , Yeni Yıl , Çam Ağacı

Merih Zengin Merih Zengin

24 Aralık 2009 Perşembe

 


Bugün farklı bir konudan bahsetmek istiyorum.Şu aralar gündemde olan Noel , çam ağacı,yeni yıl gibi kavramlar üzerine konuşmak istiyorum.

Sümerolog Muazzez İlmiye ÇIĞ günlerdir bizlere çam ağaçlarının aslında Eski Türk'lerin yeniden doğuş bayramı olduğunu açıklamıştır.Bu konu üzerine her kafadan bir ses çıkmaya başladı. 
    Noel bayramı Hristiyanlarda (Katolik,Protestan,Ortodoks)  24 aralıkta Hz.İsanın doğuşu olarak kutlanır. Ermenilerde ise 6 ocakta kutlanır. Dolayısıyla Noel onlarda yılbaşı kutlaması değil dini bir kutlamadır.
     
       Bugün, tüm Hristiyan aleminin Noeli kutlu olsun......

     Türklerin, tek Tanrılı dinlere girmesinden önceki inançlarına göre, yeryüzünün tam ortasında bir Akçam ağacı bulunuyor. Buna hayat ağacı diyorlar. Bu ağacı, motif olarak bizim bütün halı, kilim ve işlemelerimizde görebiliriz.Türklerde güneş çok önemli. İnançlarına göre gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya başladığı 22 Aralık'ta gece gündüzle savaşıyor.Uzun bir savaştan sonra gün geceyi yenerek zafer kazanıyor. İşte bu güneşin zaferini, yeniden doğuşu, Türkler büyük şenliklerle Akçam ağacı altında kutluyorlar. Güneşin yeniden doğuşu, bir yeni doğum olarak ve bayram olarak algılanıyor
  
   Bayram, aile ve dostlar bir araya gelerek kutlanırsa ömür çoğalır, uğur gelirmiş. Akçam ağacı yalnız Orta Asya'da yetişiyormuş.Filistin'de bu ağacı bilmezlermiş.  Duaları Tanrıya gitsin diye ağacın altına hediyeler koyuyorlar, dallarına bantlar bağlayarak o yıl için dilekler diliyorlar Tanrıdan .
 
    Bu yüzden bu olayın Türklerden Hıristiyanlara geçtiği ve bunu da Hunların Avrupa'ya gelişlerinden sonra onlardan görerek aldıkları söyleniyor. İsa'nın doğumu ile hiç ilgisi yok. 

    Müslümanlar ise son 25 senedir yılbaşı olarak yeni bir yıla girmenin sevinci olarak bir kutlamayı 31 Aralık gecesi yaparlar.Yani noel kutlaması değil yeni yıl kutlamasıdır.Aynı eski Türklerde olduğu gibi aileler,dostlar biraraya gelerek yeni bir yılda sağlık,mutluluk ,huzur gibi dilekleri paylaşarak eğlenirler.


www.doktorsigortasi.com haber sitesi olarak her dinden her dilen her mezhepten İNSAN olan,kalbinde kötülük yerine, sevgi saygı taşıyan birinin özgürlük hakkının diğer kişinin özgürlüğünün başladığı yerde bittiğinin bilincinde olan ve her türlü olayda empati yetisi olan tüm insanların yeni yılları kutlu olsun....
 
merih zengin


YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI