Eczacılar,4 aralıkta eylemde....

Merih Zengin Merih Zengin

04 Aralık 2009 Cuma

Eminim farkındasınız ;  2009 yılı gündemi okadar yoğun geçiyorki, sürekli ayaklanmalar, yürüyüşler, protestolar, eylemler.Konu, her ne olursa olsun sürekli meydanlarda bir hareket var.
 
Ülke genelinde 24 bin eczane sahibi, 18 Eylül 2009 tarihinde yürürlüğe giren ve piyasadaki 3 bin 318 ayrı ilaç için yüzde 30'lara varan indirim yapılmasını öngören Fiyat Kararnamesi'ne tepki göstermek için hareket geçen Türkiye'deki  tüm eczanelerde, 4 Aralık da kepenk kapatma eylemi gerçekleştirilecek.

İstanbul eczacı odası başkanı Semih Güngör, eczanelerin ilaç hizmetini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için taliplerini şöyle sıraladı:


- İlaç Fiyat Kararnamesi'nde yer alan eczacı karlılık oranı yükseltilmeli.


- Eczacıya kutu başına meslek hakkı verilmeli.


- İlaç firmalarının kamuya yaptıkları iskontoların eczane ekonomilerine getirdiği yükü ortadan kaldıracak düzenlemeler acilen yapılmalı.


- İlaç fiyat düşüşlerinde eczanelerde oluşan ekonomik kayıpları karşılayacak yasal önlemler alınmalı Semih Güngör, bu taleplerin karşılanmaması halinde 10-13 Aralık'ta Ankara'da yapılacak Türk Eczacıları Birliği Olağan Genel Kurulu'nda daha etkili adımların konuşulacağını anlattı.

 Sağlık sektörü çok büyük bir rant.İstediğimiz tek şey ne sağlık çalışanlarının nede vatandaşın mağdur olmamasıdır.
 

YORUMLAR Yorum yapın

  • murat (05 Aralık 2009, 11:46)

    Bence eczacılar devletin kendileri lehine yaptığı onca şeyden sonra yanlış yapıyorlar. En azından devlet binlerce eczanesini kapatık 35 milyon sigortalısını eczanelere yönlendirmesi nile müthiş bir para akışı demektir. Bırakın vatandaş ucuz ilaç alsın. Eğer böyle devam ederseniz ilaç sizin tekelinizden çıkar haberiniz olsun.

YAZARIN DİĞER YAZILARI