Domuz gribi , Kuş gribi: Bakın şu işe ne garibi.....

Merih Zengin Merih Zengin

08 Kasım 2009 Pazar

Sürekli gündem değişiyor.Biliyorsunuz  şu aralar gündemimiz domuz gribi  üzerine ...Toplumda yeni bir tartışma, yeni bir kavga... Bahsettiğim  domuz gribi aşısı da böyle bir kavga işte.Bilen bilmeyen her kafadan bir ses çıkıyor. Aşıyı yaptırsak mı, yaptırmasak mı?


 


 Daha adına bile tam karar vermedik.Yok  domuz gribi aşısı yok H1N1 grip virüsü aşısı yada daha bir cafcaflı olan A gribi virüsü gibi.Ama domuzlar bile adından utanır oldular..

Daha önceleri bir de kuş gribimiz vardı. Her şey korku filmi gibi değil mi?.. "Kuş gribi" dediler, binlerce kümes hayvanın ve milyonlarca  tavuk katlettik. . Bakalım bu savaşta kimleri ve neleri katledeceğiz.

Şimdi "domuz gribi" diyorlar ve Türkiye gibi kendi aşısını kendi yapamayan ülkeler bu domuz gribi aşısı için inanılmaz paralar ödeyecekler ve bu para kimin cebine gidecek? Doğrudan ilaç firmalarının... Ve bu ilaçları Türkiye ye getiren ve kullanmaya teşvik edenlerin..

Her yıl ülkemizde 30 ila 40 bin civarında grip vakası görülmekte ve bu vakaların 10 bini ölümle sonuçlanmaktadır. Bunun için şimdiye dek hiçbir şey yapılmadı. Bu durumda domuz gribine gösterilen ilgi size biraz garip gelmiyor mu? Ayrıca ilk aşıların sağlık personeliyle, hacca gidecek kişilere yapılacağını öğrendik... bari burada biraz insaflı olun, ilk aşılar sağlık personeliyle, çocuklarındır.


 


Aşı gelmeden fiyatını öğrendik.Sağlık sektöründe yaşanan rant kavgasına dikkat edelim.

Aşı uygulamasının detayları daha halka anlatılamadı. Örnek; bir çocukta okulda domuz gribi tespit edildi ve bu çocuk eve gönderildi. Buradaki hipertansiyonu olan ve diyabeti olan veya başka kronik hastalıkları olan yaşlı dede ve büyükanne ne yapacak? Evdeki anne, baba ne yapacak? Bunlarla ilgili ilaç olarak herhangi bir koruyucu uygulama yapılacak mı? Yoksa kaderlerine mi terk edilecek?


 


Kim normal, kim domuz gribi?Tüm insanlarda grip aynı belirtilerle seyretmiyor. Kim hasta, kim değil nasıl anlayacağız? Normal bir grip mi yoksa domuz gribi mi nasıl ayırt edeceğiz? Bunun tespiti hangi laboratuvarlarda yapılacak? Bunun için gerekli teknoloji var mı? Teknik eleman var mı?


 


Kafalar karışık. Ekonomik yönden devamlı manipule edilen, yönlendirilen sağlık sektöründeki yeni bir oyun mu?


 


Zenginler, fakirler, işçiler, memurlar, özel okullar, devlet okulları, ileri gelenler ve ileri gidenler konusunda aşı uygulamasını gruplandırmak. Ve savaşın cephelerini genişleterek işi biraz daha sulandırmak. "Domuz gribi aşısı domuz gribi aşısı olalı böyle zulüm görmedi" dedirtmek bize yakışır değil mi?


 Galiba herşeyde  olduğu gibi önce Allaha emanetiz.
Domuz gribi aşısında ben de kararasızım.Hekim dostlarımın bir kısmı kesinlikle aşıya karşılar.Bir kısmı ise zorunluluk halinde yapılması gerktiğine inanıyorlar.E noldu peki birşey değiştimi hayır henüz değişmedi.Birilerinin önce bu aşıyı olmalarını ve sonuçlarını bekliyoruz galiba iyi yada kötü ona göre karar verilecek sanırım.

 Anlayacağınız sürü psikoloji güdülüyor; birileri başlasın biz devam edelim ama önce biz olmayalım.. 

Artık yeter bence  aşı konusunda da, insan sağlığı konusunda da daha fazla kavga etmeyelim. Ben hastalıkların bilim,teknoloji,barış ve sevgiyle çözümlenebileceğine inananlardanım. Ülkemizin şu anda en çok  bilimsel akıl yoluyla barışa ve sevgiye ihtiyacı var.


Sizlere sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerim.

YORUMLAR Yorum yapın

  • mustafa (09 Kasım 2009, 01:35)

    Mustafa ( Domuz gribi , Kuş gribi: Bakın şu işe ne garibi....., 09 Kasım 2009 00:47 ) Oncelikle emegi gecen herkese slm... Internette gezinirken tesadufen kendimi sitenizde buldum. Sigortanizdan ziyade; web sitenizin icerikleri gunumuz sorunlariyla alakali olunca ister istemez tamamini incelemek, vede okumak zorunda kaldim. Bu vesileyle bir cogunuzu da artik taniyorum. Gercekten basarili yazilar kaleme aldiginiz gibi; isinizde de son derece basarili oldugunuza kanaat getirdim. Bundan sonraki yayin ve calisma hayatinizda basarilarinizin devamini dilerim.... Saygilarimla; Mustafa Biter.

YAZARIN DİĞER YAZILARI