Sağlıkçılar üvey evlatmı ? 657 4/B mağdurları

Merih Zengin Merih Zengin

15 Ekim 2009 Perşembe

Yeni AB ye uyum yasası  çıktı çıkalı her meslekten insanlar kendi konularıyla ilgili kanunların değiştirilip ,iyileştirilmesi gerekliliğini anlatıyorlar.

İşte bir tanede AB uyum yasası nedeniyle kabul edilen 657 ye 4/B kanunu özellikle sağlık çalışanları tarafından bir hayli eleştiriye uğruyor... ve bencede haklılar.


 


Son yıllarda kadrolu memur yerine sözleşmeli personel tercih edilmesi nedeniyle kamuda sözleşmeli personel sayısı 200 bine dayandı. Sözleşmeli personel uygulamasının genel istihdam politikası haline dönüşmesi ve sözleşmeli personelin kadroluların sahip olduğu bir çok haktan yararlanamaması nedeniyle, kamuda her geçen gün büyüyen bir sorun haline dönüştü.


 


Bu konuyla alakalı görüştüğüm sağlık çalışanları yasanın yetersiz ve birazda ayrımcılık taşıdığına inanıyorlar.Özellikle diğer kadrolu kamu çalışanlarına tanınan bazı hakların kendilerine tanınmadığı ve tamamen üvey evlat muamelesi gördüklerini düşünüyorlar.


 


Sağlık personelleri arasında kodrulu, 4924 lü , 4B ve Vekil istihdamının personeller arasında ayrımcılığa huzursuzluğa ve çalışma barışını bozduğu aşikar bilinen noktaya gelmiştir.


 


Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde farklı istihdam türleri altında çalışan on binlerce personel de kadroya geçmeyi bekliyor. İşte size neden kadroya geçmeleri konusunda birkaç örnek verelim.


 


Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alındığı bir ülkede, artık sadece sözleşmeli sağlıkçıları alındığı bir sistem, er yada geç çökecektir.


 


Sağlıkçılar insan hayatı ile uğraşıyor. Gencecik ebeler ucra köy köşelerinde zor şartlarda hizmet veriyor, 112 lerde ATT'ler hayat kurtarıyor.


 


Hergün ambulans kazası oluyor sağlıkçılar ölüyor, hastalardan virus kapan sağlıkçılar ölüyor,


 


Birçok sağlıkçı eşi tarafından aldatılmış, çocukların biri babada diğeri annede, aile hayatı yok, sosyal hayat yok, çakılıp kalmışlar dağın başına. Evli olanların kimi çocuk yapamıyor


 


 


KADROLU-SÖZLEŞMELİ ARASINDAKİ FARKLAR


 


-Sözleşmeli personel 'istihdam gerekçesi ortadan kalktı' denilerek hizmet akti sona erdirilebiliyor.


 


-Sözleşmeli personel her yıl sözleşme yenilemek durumunda kalırken, hizmet sözleşmesi için her yıl damga vergisi ödüyor.


 


-Sözleşmeli personel, aile, çocuk, giyim yardımı gibi sosyal haklardan yararlanamıyor.


 


-Atama ve Nakil hakları bulunmuyor.


 


-Eş durumu tayin hakkı bulunmuyor.


 


-Görevde yükselme ve unvan değişikliği hakkı bulunmuyor.


 


Konuyla ilgili yorum ve maillerinizi bekliyoruz.


www.doktorsigortasi.com


doktorsigortasi@gmail.com

YORUMLAR Yorum yapın

 • dudu akay (28 Haziran 2010, 22:45)

  5 senedir ÇALIŞIYORUM.ARAŞTIRMA HASTANESİNDE LİSE MEZUNU HEMŞİRE OLARAK ATANDIM.LABARATUVAR VETERİNER SAĞLIK ÖNLİSANS BÖLÜMÜNÜ BİTİRDİM.DEVLET MEMURU657 ÖNLİSANS AYNI BÖLÜMÜ BİTİRENLER MAAŞ FARKI ALIYOR BİZ ALAMIYORUZ.NİYE???4B LİYİZ...DAVA AÇTIMMM...SONUÇ BEKLİYORUM...AYNI İŞİ YAPAN İKİ MEMUR ARASINDA UÇURUMMMM.....TEŞEKKÜRLER...
 • Cem Sengoz (17 Ekim 2009, 01:15)

  Merih hanıma bende tesekkür ederim Allah razı olsun saolun
 • Cem Sengoz (17 Ekim 2009, 01:14)

  Kadroluysan sür sefa, 4b'liysen çek cefa! Yine Sen 4blisin dediler. Biz üvey evlatmıyız ne zaman memur olarak goreceksiniz bizi :(
 • Berna kara (17 Ekim 2009, 00:31)

  Merih hanım biz 4-b lilerin sesi oldugunuz için teşekkürler...
 • saglıkcı genc (16 Ekim 2009, 10:25)

  güzel haber olmus yer verdiğiniz için tesekkür ederim
 • Onur Sönmez (15 Ekim 2009, 23:36)

  Sağolun Merih Hanım emeginize sağlık insallah gerekli merciilere ulasır
 • Mehmet Onur Güngör (15 Ekim 2009, 23:35)

  Her yerde haklarımızdaki eksiklik nedeniyle 2ş sınıf muamele görüyoruz ünvan değişikliği sınavı bekliyorduk ondada parantes içinde 4blileri ayırmıslar insan haklarına dahi aykırı ama türkiyede normal görülüyor. Emeğiniz derdimizi dile getirdiğiniz için tesekkür ederim
 • Şahin Eren (15 Ekim 2009, 23:31)

  bizinm derdimizi kimse bilmiyor anlatılmaz yasanır. Biraz vijdan lütfen
 • Selin Güngör (15 Ekim 2009, 23:25)

  Biz 4b li magdur Saglıkcı olarak Merih Hanıma derdimizi cok güzel aktardıgı için 4b li magdur saglıkcılar adına tesekkür ederim.
 • Cengiz Karagöz (15 Ekim 2009, 22:20)

  cok tesekkür ederiz yazınız için bizim dertlerimizi kimse bilmiyor bi nebze yansıttıgınız iin cok tesekkür ederiz. Bizler memurluk sınavi ile atandık ama hala memur olaarak sayılmıyoruz. İnsallah yazınız sdes getirir sıkıntılarımız bilinir ve artık haklarımız bian önce verilir. Artık yeter tek care KADRO

YAZARIN DİĞER YAZILARI