Hastaneye Ve Doktora Tazmİnat soru&cevaplar

Merih Zengin Merih Zengin

21 Eylül 2009 Pazartesi

murat yıldız
Degerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler. Bir yakınım gözünde katarakt olduğu gerekçesiyle ameliyata alınıyor. Bozuk gören gözü ameliyattan sonra nerdeyse kör oluyor. Hemen hemen hiç görmüyor. Konu ile ilgili tazminat davası açmak istiyorum. Ancak öncesinde savcılığa suç duyurusunda bulunmam gerekirmi, gerekmezmi. Bu davaya etkisi nasıl olur. Başkaca yapmamı önerdiğiniz bir durum varmıdır? Davalı yanılmıyorsam hem hastane hemde doktor olmalı bu konudada fikrinizi söylerseniz sevinirim. Selamlar

M.Z : soru&cevaplar

Hastane ve doktor aleyhine dava açabileceğinizi düşünüyorum.SSK hastaneleri dönemide bu tip davalar Asliye Hukuk Mahkemesinde hastane de hasım gösterilerek açılabiliyordu.Sağlık Bakanlığına devirden sonra durum ne olur bilemiyorum.Yani idari yargı mı yoksa adli yargı mı görevlidir?Aşağıda SSK hastanesi döneminde verilmiş bir HGK kararı aktaracağım.(Karar çok uzun olduğu için bazı yerleri çıkarılmıştır)
Ancak sorunuzun diğer kısmına gelince;kusurun tespiti açısından savcılık şikayetinin yararlı olacağı düşüncesine katılıyorum ancak buradaki risk şudur:Bu durumlarda açılan ceza davaları çok çok uzun sürüyor.Tazminat davası açıldığında da maalesef bu bekletici mesele yapılıyor.Soruşturma, kovuşturma, karar, temyiz, kesinleşme derken minumum 6-7 yıl geçiyor.
Ayrıca şunu da belirtmek isiyorum ki dava açacaksanız maddi tazminat yönünden mutlaka fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutarak dava açın.Bu davalarda ne ile karşılacşılacağı belli olmuyor.Doktorun kusuru olması halinde gözdeki görme kaybı açısından iş gücü kaybı nedeniyle yüksek sayılabilecek miktarda tazminat çıkabilir.Saygılarımla.


 

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI