Sporcumu dıkkat etmelı yoksa Spor Kulubumu

Merih Zengin Merih Zengin

05 Eylül 2012 Çarsamba

         Ölümün hertürlüsü zamansız vede kötüdür...Heleki profosyonel sporla uğraşan bir insanın ölmesi daha da zamansız vede kötüdür.
 
          Profosyonel spor dallarından hangisiyle uğraşılsın yapılması gereken ilk şey ciddi bir sağlık taramasıdır. Sporcuların sezon öncesi yada transferlerde sağlık kontrollerınden gecmerleri gerekir.Bu şu demektir tam teşekküllü bir hastanede genel sağlık kontrolleri dışında ; Eforlu Eko-EKG-Anjiyografi mutlaka yaptırılmalıdır.18 yaşını geçen profosyonel sporcular kuluplerı vasıtasıyla ciddi sağlık kontrollerını zaten geçiyorlar, çünkü ya kendi takımlarına alacakları yada başka takıma transfer edecekleri için....Haaa başka takıma transfer ederken sağlık durumunu saklarlarmı bilmem !!!

           Futbol oynayan yada aşırı güç ve efor gerektiren spor dallarında özellikle ÇOCUK Sporcularda malesef bu sağlık kontrollerının hiçbiri gercek anlamda yapılmıyor.Çocuk sporcularda ölümler çoğunlukla doğumsal hastalıklardan oluyor.Özellikle kalpte ririm bozukluğu ve gizli kalp hastalığı en önemli sepeblerden birisidir.Bu ölümleri engellemenin yolu ilk 5 yaşta mutlaka kalp ekosunun çekılmesidir.Ergenlık dönemınde Kalp ekosuna mutlaka eforlu kalp ekosu ve ekg de eklenmelıdır.

           Çocuk Sporcular için veriler sağlık raporu tek sayfalık ve herhangi bir sağlık ocağından hemen kaşelenıp verılen bir rapor malesef...Özellikle Sporcu çocukların Velileri zaman kaybını önlemek için zaten spor yapıyor izalayaıver doktor deyıp oldu bıttıye getırıyor.Bu çok ciddiyet isteyen evladının hayatının bağlı olduğu rapor işi sadece formaliteye dönüyor. 

           Doğumsal bir hastalık teşhis edilip tedavi alınılmadıysa sporcu ölümlerinde sadece ani kalp durmasını tetikleyen şeylerden birisi aşırı yorgunluk yada sporcuların bilerek yada bilmeden aldıkları enerji veren ilaç ve  içeceklerdir.

          Obezite, sigara, hareketsiz yaşam yüzünden Kalp hastalıklarına zaten yatkın bir Ülkeyiz.Bu yüzdendirki Çocuk Sporcuların aileleri bu tür sağlık kontrollerını daha da ciddiye alıp evlatlarının canlarıyla oynamasınlar......

Eskişehirsporlu futbolcu Ediz Bahtiyaroğlu, kalp krizi sonucu genç yaşta hayata gözlerini yumdu. Futbol Camiasının ve tüm spor dallarıyla uğraşan sporcuların vede özellikle ailesinin başları sağolsun....

Allah rahmet eylesin , nurlar içinde uyu  Ediz Bahtiyaroğlu.............

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI