BİBER GAZI , TAZYİKLİ SU VE KUPA FİNALİ

Merih Zengin Merih Zengin

14 Mayıs 2012 Pazartesi

Çok iyi bir FENERBAHÇE  taraftarıyım,yıllardır yaz kış demeden tüm maçlarına gidiyorum . Tuttuğum takım yensede ,yenılsede  yanındayım.Fanatikmiyim bilmiyorum yada fanatıklık nedır  çok emın değilim.Küfür yada hakaret etmıyorum..El-kol hareketlerıde yapmıyorum...Ama tüm coşkuyu,üzüntüyü,mutluluğu takımımla beraber yaşıyorum..
Hangi takımı tutarsa tutsun ,Çok modern , kibar ,saygıdeğer  ,hanım ve beylerin futbol  maçlarını seyerederken  şekil değiştirdiklerini ,  yakası açılmadık kelimeler sarfettiklerini  biliyoruz.Üstelik bu durum sadece  Türkiye'de değil  Dünyanın neresınde olursa olsun tüm taraftarların durumudur.
Fenerbahç e - Galatasaray  kupa maçına her zamanki gibi arkadaşlarım ve çocukları ile beraber gittim. Tahmin edileceği gibi gergin, heyecanlı,sabırsız ve sinirlerin sınırları zorladığı bir maçtı. Fenerbahçe takımım adına üzüldüm  ama Kupa Galatasaray kulübünün oldu tebrik ederim.
Buraya kadar her şey bilinen şeyler ama size öyle şeyler anlatacağım ki şaşıracaksınız.....Maçın bitmesine  15 dakika kala zaten yeterince Güvenlik görevlisi ve Polis olmasına rağmen  arada hiç boşluk  kalmayacak şekilde Çelik kuvvet polisleri  geldiler ve sahanın önüne konuşlandılar.Beni şaşırtan ve korkutan neydi biliyormusunuz....Tüm polislerin tam techizatlı olup üstelik yanlarında yangın tüplerine benzeyen ama içinde BİBER GAZI olan kırmızı tüplerle gelmiş olmalarıydı.
 Maç bitti..... Galatasaraylı futbolcular haklı olarak galibiyet sevinci yaşadılar ve kupayı almak için sahanın tam ortasında mutluluklarını göstermeye başladılar.
Ancak küçük bir  FENERBAHÇELİ grubun aşırı saldırgan tavırları biz taraftarları bile üzdü, Üzgün , şaşkın , hayal kırıklığına uğramış taraftarların bir kısmı  önce sesli olarak   sonrada fiili olarak hiçte hoş olmayacak görüntüler sergilemeye başladı ki  ASLA Tasvip etmiyorum...Ancak ben POLİS'in daha sağduyulu ve dikkatli olmasını beklerdim.İŞTE şimdi dikkat !!
Küçük bir grubu safdışı etmek  amacıyla öntaraftaki POLİS grubu KALKANLARLA taraftara doğru ilerlemeye başladılar AMA  nasıl olduysa  önde turuncu yeleklerıyle güvenlik görevlileri arkalarında tam techizatlı ,kalkanlı POLİS gurubu SAHA nın içinde soyunma odalarına doğru peşlerinde de ONAY vermediğimiz TARAFTAR grubu koşmaya ,  kaçmaya başladılar.NE OLDUYSA işte ozaman oldu...Saldırgan FENERBAHÇELİ grubu engelemek yerine aniden statda bulunan tüm taraftara ve içerde bile bulunan taraftara kadın ,çocuk  demeden BİBER GAZI sıkmaya başladılar.Sadece statda bulunan yada çıkmaya çalışan bizler POLİS in orantısız güç kullanmaya başladığını gördük.Üstelik sadece sıradan taraftar değil kendi arkadaşları olan sivil polislerde can havliyle BİBER GAZININ etkisiyle birbirimiz çiğnemeye,eze eze yere düşenin üstünden öksürerek,kusarak gözlerimizden yaşlar akarak dışarıya çıkmaya çalıştık.NEDEN staddan çıkmaya çalışana GAZ sıkılıyor....Staddan çıktık bittimi sanıyorsunuz....yooo tam aksıne dahada artarak devam etti......STADDAN çıkmaya çalışanlara GAZ  ve SU sıkmak NEDEN !!!!
İNSANLIĞIMIZDAN utandık neden biliyormusunuz....Yüzümüze püsküren GAZ gözlerimizi ,boğazlarımızı yakarken nereye bastığımızı görmeden yere düşenlerin üstüne basarak geçtik...Beraber geldiğimiz insanlarala birbirimizi kaybettik.BEN sadece kız arkadaşım ve onun oğluyla beraber kaçmaya başladım..Arkadaşımın eşi ve küçük oğlu ise başka yere doğru....İKİ KADIN VE BİR ÇOÇUK olmamıza rağmen üstümüze sürekli GAZ sıktılar hemde bizi GÖRE GÖRE.......    Sadece oradan uzaklaşmaya çalıştığımızı binlerce kişi gibi bir yöne doğru ağzımızı burnumuzu kapamaya çalışarak çığlıklar içinde koştuk koştuk...Her sokakta ayrı bir POLİS Panzeri ya SU yada GAZ sıktı bizlere....ANLAMIYORUM.. staddan çıktık ve uzaklaşmaya çalışıyor NEDEN hala peşimizden gelerek...GAZ ve SU sıktılar anlayamadık....Hangi sokağa girsek GAZ..... Koştuğumuzu görmelerine rağmen 2 kadın ve 1 çocuk olmamızı görmelerine rağmen yinede o GAZI sıktılar biz ve bizim gibi yüzlerce kişiye.....   Saatlerce üstümüz ıslak gözlerimiz acı ve yaş içinde sürekli öksürüp kusarak bir o tarafa,,,bir bu tarafa GAZ dan kaçmak için koşturup durduk.
YANLIŞ ..Taraftarın sergilediği tavır yanlış...AMA ya POLİS in tavrı .....Hani sağduyu,hani empati...Kadın,çocuk,yaşlı demeden elerini GAZ dan kesmeden göre göre sıktılar...Böyle bir panik ortamında POLİS e sığınmayı düşünürken bize yardım etmelerini beklerken bizler maalesef POLİSTEN korktuk..Polisten  kaçtık...
Ailemde polis,asker ,devlet memuru var...Hangi şartlarda çalıştıklarını biliyorum...AMA bu kadar Polisin neden ve nasıl bu kadar hırslandıklarını anlamıyorum... Kaçana vurmak yakışmadı ..Sığınmaya gidenleri kovalamak yakışmadı...Çocuklarımızla yapmayın kurtarın diye bağırırken yüzümüze sıkılan GAZ lar yakışmadı...
NE OTARAF NE BUTARAFIM BEN VATANDAŞIM ÜSTELİK YUKARIDA YAZDIĞIM HERŞEYİN DAHADA FAZLASINI YAŞAYAN SADECE FUTBOL MAÇI SEYRETMEYE GİDEN BİR KADINIM.....

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI