Enerji içecekleri gerçekten enerji veriyor mu?

Merih Zengin Merih Zengin

05 Ekim 2010 Salı

"Trabzon'da 18 yaşında bir üniversite öğrencisi aniden rahatsızlanarak hayatını kaybetti. Gencin ölümüne, içtiği iki kutu enerji içeceğinin yol açtığı iddia ediliyor


  Eskiden enerji içeceği nedir bilmezken, piyasada bir anda enerji içeceği adı altında satılan içecekler türedi. Kendilerini yorgun ve halsiz hissedenlerin sıkça müracaat ettikleri ettikleri enerji içeceklerinin güvenilir olup olmadıkları hep tartışıldı.İçerdikleri yüksek miktardaki kafeinle dikkat çeken bu içecekler hakkında pek çok haber yapıldı, öldürücü bile olabildikleri söylendi. Peki enerji içecekleri gerçekten de zararlı mı?

Öğrenciler,fazla  kafein ve enerji içecekleri alarak tüm gece ders çalışmak için ayakta kalmaya  çalışılmamalı.Profosyenel yada amatör spor dallarıyla uğraşanlar performanslarını arttırmak için enerji içeceklerini kullanmamalı. Enerji içecekleri kısa vadede performansı artırıyor gibi gözükse de önemli dezavantajlara sahiptir. Kafein enerji seviyenizi kısa bir süre  artırabilir. Fakat daha sonra çöküntü ve hislerin tamamen boşalmasına neden  olabilir. Enerji içeceği içenler daha sonra hem baş ağrısı ve hatta kalp  çarpıntısıyla karşılaşabilirler. Kafein vücutta çok uzun süre kaldığından  uykunuzu kaçırmasına ve daha sonrada uyuyamamanıza sebep olabilir. Sabahleyin bu  içecekler sizin daha dinlenmiş olmanız yerine daha yorgun olmanıza neden olur.  Ekstra enerji kazanmanın doğal yolu sağlık, dengeli diyet ve eksersizdir. Düzenli  ve kaliteli uyku, sınavlarda başarılı ve enerjik olmak için en iyi yoldur.''

Enerji içeceklerinin madde bağımlılığına yol açmasından ve alkolle beraber alınmasının yaratacağı zararlardan ciddi endişe duyuluyor. Gençler arasında yapılan yeni bir araştırma, enerji içecekleri kullanımıyla davranış bozuklukları, sigara, alkol ve esrar kullanımı arasında ilişki olduğunu ortaya koyuyor.


 Kafein bağımlılığı da gençleri bekleyen bir başka tehlike. Belirli bir süre kafein ihtiva eden yiyecek ve içecekleri tüketenlerde zamanla kafein bağımlılığı gelişiyor ve bu kişiler kafein almadıklarında huzursuzluk, sinirlilik, çarpıntı, yorgunluk, baş ağrısı gibi kafein yoksunluk belirtileri de gösterebiliyorlar. Bir de bazı antibiyotik ve bazı nefes açıcı ilaçların kafeinle birlikte alındıklarında tehlikeli yan etkilere yol açabileceklerini unutmamak lâzım.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI