Genel Sağlık Sigortası nedir ?

Merih Zengin Merih Zengin

29 Eylül 2010 Çarsamba

Müjde yaşamamıza bir kavram daha girdi !  Zorunlu genel sağlık sigortası...

 Zorunlu Genel Sağlık Sigortasının bizlere ne gibi faydası olacak, bu sigorta türü için ne kadar ödeme yapılacak işte Zorunlu Genel Sağlık Sigortası hakkında merak edilen sorular ve cevapları.

Sosyal Güvenlik Reformu Kanunu olarak nitelendirilen 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereği: SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'ndan sosyal güvencesi olmayan ve Yeşil Kart uygulamasından yararlanamayan yaklaşık 3 milyon kişi zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına 1 Ekim 2010 tarihinden itibaren alınacak. 
 
GSS nı özetle şöylede açıklayabiliriz.SSK,Bağkur,Emekliliği olanların dışında, hiçbir sosyal güvencesi olamayan Vatandaş ya isteğe bağlı sigortasını dışarıdan kendi ödeyerek hem sağlık hemde emeklilik hakkını kazanacak yada sadece Zorunlu GSS primi ödeyecek sadece sağlık imkanlarından yararlanıp emeklilik hakkını alamayacak.

1 Temmuz 2010 tarihinde yayınlanan yeni İsteğe Bağlı Sigorta İşlemleri Tebliğine göre İsteğe bağlı sigortalı olma şartları şu şekilde belirlenmiştir;

-Türkiye'de yasal olarak ikamet edenler ile Türkiye'de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde bulunan Türk vatandaşlarından;
-18 yaşını dolduran,
-Kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmayan veya sigortalı olarak çalışmakla birlikte, ay içinde 30 günden az çalışan yada tam gün çalışmayan,
-Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olan,
-İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesiyle SGK'ya başvuruda bulunan vatandaşlarımız
isteğe bağlı sigortalı olurlar.

1 Ekim 2010 tarihinden itibaren zorunlu genel sağlık sigortalısı (GSS)  olacağı için evde oturan kişi sayısı ve eve giren gelir kişi sayısına bölündüğünde aylık kişi başına düşen geliri;

- 253.50 TL ve altında olanlar yeşil kartlı olacaklar.
- 253.50 liradan çok, 760.5 liradan az geliri olanlar her ay 30.42 lira,
- 760.50 liradan çok 1521 liradan az geliri olanlar her ay 91.26 lira,
- 1521 liradan çok geliri olanlar her ay 182.52 lira, GSS prim borcuyla karşı karşıya kalacaklar ve SGK'lı olarak hastaneye gittiklerinde bir kuruş bile borçları varsa sağlık hizmeti alamayacaklar.

(Çocuk)Aile içinde eşlerden birinin başvurması yeterli olacak ve okuyan çocuklarda lise okuyanlar için 20 yaşına kadar, üniversite okuyanlar içinse 25 yaşına kadar öğrenciler ailenin sigortasından faydalanabileceklerdi.
    Çocuğunuz 5 yaşını tamamladığı günden itibaren 10 günü takip eden bir ay içinde SGK'ya gidip GSS giriş bildirgesi vermek zorunda kalacaksınız. Şayet, süresi içinde vermezseniz çocuğunuza 760.5 lira ceza uygulanacağı gibi zamanında bildirge vermediniz diye de en yüksek tutardan, yani aylık 182.52 liradan her ay GSS prim borcu da çıkacak.
  
Öğrenci olmayan ve 18 yaş ve üstü çocukların ise GSS sigortasına başvurmaları gerekiyordu. Sistemde işsizler için prim düzenlemeleri harcamalar üzerinden gerçekleşecekti. 

(Engelli) Yaşına bakılmaksızın çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirdiği SGK Sağlık Kurulu tarafından tespit edilen evli olmayan çocukları,Anne veya baba sigortasından yararlanacak evli olanlar ise eşlerinin sigortasından yararlanacaklar.

Ancak;SGK yetkilileri uygulamanın 1 Ocak 2012'ye erteleneceğini, erteleme sürecinin ardından yasa yetişmez ise yürürlülük tarihinin ertelenmesi ve para cezasının uygulanmaması için yönetmelik çıkarılacağı bilgisini verdi.


SGK nın Reformlarından biri olan GSS hayatımıza girdi. Haydi hayırlı olsun..

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI