Kadın Doğum Uzmanımız Hüsnü Gürgen yanıtladı.

Hekimlerimize sorunlarınızı yazın, cevaplayalım Hekimlerimize sorunlarınızı yazın, cevaplayalım

23 Aralık 2010 Perşembe

SORU:GÖNÜL BAYRAKTAR SARIYAR

Gönül Bayraktar Sarıyar merhaba, ilk hamileliğimde preeklampsi yaşadım.35 haftalık 2 kg. doğdu bebeğim.şu an 4.5 yaşında. yaklaşık 3 yıl sonra kimyasal gebelik yaşadım. bundan birkaç ay sonra sa 2 aylık düşüğüm oldu. sonrasında yapılan tahlillerde mthfr c 677 heterozigot çıktı. tahlili yaptıran dr. hamileliğin başından itibaren 0.4 lük clexane kullanmamı önerdi.yalnız bunun çok da şart olmadığını,bu sorunun pek çok kadında bulunduğunu söyledi. hamile kalınca farklı bir dr.a gitmeye başladık.tahlilleri de göstediğimde 0.4 lük iğnelerle 100 mg.lık bebe aspirini önerdi.bunlara devam ettim.çok şükür şu an 2.5 aylık vaktinde doğmuş bir kızım daha var. sorum şu: tekrar hamilelik yaşarsam yine aspirin ve iğneye başlamalı mıyım hamileliğin başından itibaren? bu sorun hamilelik haricinde de sağlığımı tehdit edebilir mi?


YANIT:Preeklampsi nedir?
Halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen çok ciddi boyutlara ulaşabilen hastalık grubudur.Preeklampsi insan gebeliğine özgü bir hastalıktır. Gebelikte ortaya çıkan yüksek tansiyonla seyreden durumlar, anne ve bebek hayatını olumsuz etkileyebilecek hastalıklardır. 
Hamileliğin neden olduğu yüksek tansiyon, hamileliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkıyor. Yapılan ölçümler, atar damardaki kan basıncının en az 140/90 milimetre civa (mm Hg) ve üzerinde bulunması ve bu yüksekliğin en az iki kere saptanmış olması gerekir. Burada 140 büyük tansiyon, 90 küçük tansiyon anlamına geliyor.Tamamen hamilelere özgü olan preeklampsinin nedeni henüz bilimsel olarak açıklanabilmiş değil. Uzmanlar bağışıklık sisteminde olan bir anormallik sonucu, plasentanın rahim duvarına tam olarak yapışamaması üzerinde duruyorlar
Geçmiş olsun
 

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI