Kadın Doğum Uzmanımız Hüsnü Gürgen yanıtladı.

Hekimlerimize sorunlarınızı yazın, cevaplayalım Hekimlerimize sorunlarınızı yazın, cevaplayalım

16 Aralık 2010 Perşembe

SORU:HALİL NİLAY DURNA
mrb ben 5.5 aylık hamıleyım çatlak kremı kullanmıyorum çatlak oluşmadı doğumdan sonramı oluşucak acaba


YANIT;Hamilelikte Oluşan Çatlakları Önlemek İçin Neler Yapılabilir?


Anne adaylarının % 66'sının, hamilelik sırasında kilo almaya bağlı olarak, alt dermal tabakasındaki kollajen ve elastin liflere zarar verebilecek şekilde hızla cilltteki gerilme nedeniyle oluşan izlerden rahatsızlık duymaktadırlar. Bu nedenle, özellikle bu vakalarda kullanıma uygun, özel bir nemlendiricinin kullanılması büyük önem taşır.


Özellikle, gebeliğin 3. ayından itibaren, kilo alımı ve bebeğin gelişimi nedeniyle özellikle karın, kalça, basen ve göğüs bölgesinde, cildin aşırı gerilmesi nedeniyle, kaşıntılar ve bir süre sonra da çatlakların oluşur.
Cildi yumuşak ve esnek tutacak bir kremin her gün etkin bölgelere uygulanmasıyla da gebelikte oluşan cilt çatlaklarını en aza indirmek mümkündür.
Cilde, masaj fırçası yardımıyla masaj yaparak, bu bölgelerdeki kan dolaşımını hızlandırmak,
C ve E vitamini açısından zengin olan, cilt için yararlı meyve, sebze ve fındık gibi besinleri tüketmek,
Bol bol su içmek
Yeterli uyku almaya özen göstermek
Cildi yumuşak ve esnek tutacak, gerilme ile oluşan izleri önleyen, hamileler için özel olarak üretilmiş bir kremi her gün etkin bölgelere uygulamak da çatlak oluşumunu engelleyebiir.
Geçmiş olsun


...............


SORU;AHU ÇETİN YILDIRIM
 günler ben 6.5aylık hamileyim 3gundur ayaklarımda kasılma oluyor dün dokt gıttım normal dedii hiçbir uygulama yapmadı ama bu agrılar cok şiddetli sizin bir tavsiyenız varmı acaba evde uygulayabılecegım teşekkürler


YANIT:
Hamilelik sırasında meydana gelen kramplar, dolaşım problemlerinden ve kasların düzgün çalışması için oldukça gerekli olan minerallerin eksikliğinden dolayı ortaya çıkar. Mineraller, bebeğin anne karnındaki gelişiminde harcandığından, anne adayının metabolizmasında eksiklik meydana gelebilir.


En çok bacaklarda olmak üzere kalça, bel ve karın kaslarında da kramplar oluşabilir. Kramp giren uzuv oldukça gergin ve dokunmaya karşı bile aşırı duyarlı olur. Hamilelerde kramplar genellikle dinlenme pozisyonunda özellikle de yatakta ortaya çıkarlar. Hamileliğin sonlarına doğru anne adaylarının karınları oldukça büyüdüğünden, istedikleri gibi özgürce yatamazlar. Geceleri kan dolaşımı yavaşlar ve bu yüzden kaslara az oksijen ulaşır. Ayakların altına yastık koyarak yükseltmek, kan dolaşımına faydalı olur ve kaslara oksijen gitemesini kolaylaştırır.


Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğin hızlı gelişme göstermesiyle bacaklara binen yükün artması, büyüyen uterusun toplardamar sisteminde yarattığı baskı ve buna bağlı gelişen dolaşım problemleri (varisler), eskiye oranla fizik aktivitenin azalması ve kas yorgunluğunun kolaylaşması sonucu kramplar meydana gelebilir. Krampların ortaya çıkışı aynı zamanda iklim şartlarından da kaynaklanmaktadır. Özellikle kış aylarında, havaların çok soğumasıyla, kasların ani bir şekilde kasılmaları oldukça sık yaşanabilir. Çok sıcak yaz günlerinde ise, normalden daha hızlı sıvı kaybedilir. Bu dönemlerde daha fazla su tüketilmelidir. Ayrıca hamilelik döneminde progesteron hormonunun etkisiyle damarlar gevşer ve kan dolaşımı engellenir. Rahmin büyümesiyle de damarların baskı yapması sonucunda kanın kalbe doğru gitmesi engellenir. Bu nedenle, ayaklara ve baldırlara az oksijen gider, bu da istemdışı kasılmalara neden olur.
Bacak veya ayak bölgesinde kramp olduğunda kasları nazikçe gererek kramp giderilmelidir. Bacak yukarı kaldırılmalı ve ayak parmakları yukarı doğru gerilmelidir. Isıtılmış ılık bir bez veya ılık ıslak havlu ile ağrılı bölgeyi sarmak kasın dinlenmesine yardımcı olur.
Geçmiş olsun.


 ............

SORU;Burcu Boz
13 aylık bir kızım var doğum yaptıktan sonra düzenli adet oluyordum bundan 3 ay öncesine kadar evlenmeden önce polikistikover rahatsızlığım vardı 2,5 yıl diane 35 kullandım düzeldi tekrarlama riski varmı acaba ?
9 saat önce · Şikayet Et.Seda Calman


YANIT;Polikistik over sendromu
Polikistik over sendromu demek ;poli=çok sayıda ; kistik= kist içeren ; over=yumurtalık dokusu
polikistik over: "çok sayıda kist içeren yumurtalık dokusu"
Polikistik over sendromu (veya hastalığı) nedeni kesin olarak aydınlatılamamış olan bir yumurtlama bozukluğudur. Hastalıkta her adet döngüsünde gelişerek çatlaması gereken folikül (yumurta hücresini içeren sıvı keseciği), gelişmesinin yarıda kalması nedeniyle yumurtalık dokusu içinde 3-10 milimetre çapında bir kiste dönüşür.
Yumurtalık dokusu, bu kistler sayıca arttığında "polikistik" yani çok sayıda kistik oluşum içeren bir yapıya dönüşür.
Geçmiş olsun

.............


SORU;SEDA CALMAN
Hüsnü Bey merhabalar;
28 yaşında ve 2 çocuk annesiyim.2009 eylül ayında miyomlarım ve endometrial hiperplazi tanısı ile ameliyat oldum,bu sırada da kendi isteğim doğrultusunda tüpligasyon yaptırdım.Ancak geçenlerde birtakım şikayetler doğrultusunda doktoruma gittiğimde gebe olduğumu söyledi,bugün itibari ile 6 haftalık hamileyim,neye uğradığımı şaşırdım,Bir yandan da sevinmedik desem yalan olur,çünkü tüpligasyon sonrası çok pişmanlıklar yaşamıştım.Farklı 3 doktora muayene oldum,hepside bu durumun düşük bir ihtimalde olsa olası olduğunu söylediler.Sizden öğrenmek istediğim bu hamilelik sürecimin diğerlerinden bir farkı olacak mı?Yada bebekte herhangi bir sorun teşkil etme ihtimali var mıdır?Bir de oğlum henüz 1,5 yaşında ve hala anne sütü alıyor.Ne zaman kesmem gerekir yada bir zararı olacak mı?Bir de bundan sonra yine hamile kalma riskim olacak mı?Teşekkür ederim...



YANIT
Ovulasyon (yumurtlama) döneminde yumurtalıkta [1] gelişen folikülden [2] salınan oositin (yumurta hücresi) [3] sperm hücresi tarafından döllendiği kanalcıklara fallop tüpü adı verilir. Rahimin sağında ve solunda birer adet olmak üzere "boynuz şeklinde" iki adet Fallop tüpü bulunur.

Sterilizasyon yani tüplerin bağlanması, Fallop tüplerinin geçirgenliğinin cerrahi yöntemlerle kalıcı olarak bozulması işlemidir. Tüplerin geçirgenliği yakma, bağlama ya da tüplerin etrafına halka takılması suretiyle bozulduğunda yumurta hücresi ile sperm hiçbir şekilde karşılaşamadığından gebelik oluşmaz.
Geçmiş olsıun 


 

YORUMLAR Yorum yapın

  • GÖNÜL BAYRAKTAR SARIYAR (23 Aralık 2010, 15:07)

    Gönül Bayraktar Sarıyar merhaba, ilk hamileliğimde preeklampsi yaşadım.35 haftalık 2 kg. doğdu bebeğim.şu an 4.5 yaşında. yaklaşık 3 yıl sonra kimyasal gebelik yaşadım. bundan birkaç ay sonra sa 2 aylık düşüğüm oldu. sonrasında yapılan tahlillerde mthfr c 677 heterozigot çıktı. tahlili yaptıran dr. hamileliğin başından itibaren 0.4 lük clexane kullanmamı önerdi.yalnız bunun çok da şart olmadığını,bu sorunun pek çok kadında bulunduğunu söyledi. hamile kalınca farklı bir dr.a gitmeye başladık.tahlilleri de göstediğimde 0.4 lük iğnelerle 100 mg.lık bebe aspirini önerdi.bunlara devam ettim.çok şükür şu an 2.5 aylık vaktinde doğmuş bir kızım daha var. sorum şu: tekrar hamilelik yaşarsam yine aspirin ve iğneye başlamalı mıyım hamileliğin başından itibaren? bu sorun hamilelik haricinde de sağlığımı tehdit edebilir mi?

YAZARIN DİĞER YAZILARI