Genel Cerrrah Alparslan Saçıkara Yanıtlıyor

Hekimlerimize sorunlarınızı yazın, cevaplayalım Hekimlerimize sorunlarınızı yazın, cevaplayalım

07 Aralık 2010 Salı

SORU;nefise haspalalı
Oğlum 10 aylık çok ateşi oldu doktora götürdük,idrar tahlili falan yapıldı,idrar yollarında iltihaplanma varmış..antibiyotik kullandık..tahlilde nadiren lökosit görüldü.tam olarak nasıl geçer?tekrarlamaması için neler yapmamız gerekiyor?

YANIT:
İdrarda lökosit olması genellikle idrar yolu veya genital organ enfeksiyonlarında görülür. İdrar yolu ve genital organların (prostat, epididimit) enfeksiyonlarında hastanın sık sık idrara gitme isteği, idrar yaparken yanma ve tam boşalamama hissi olması, akıntı,  üşüme-titreme, ateş yüksekliği vb şikâyetlere neden olur. Yapılan kan tetkiklerinde kanda lökosit yüksekliği, idrarda lökosit ve bakteri, ayrıca eritrosit görülebilir. Hangi bakterinin enfeksiyona neden olduğunun ve hangi ilaçlara duyarlı olduğunun anlaşılması için idrarın kültür ve antibiyogramı yapılır. İdrar kültürü enfeksiyon tanısı için yapılan testtir. Akıntınız olması ayrıca genital yollarla ilgili bir enfeksiyonun olabileceğini de düşündürür (epididimit, vajinit vs). Bir üroloji veya iç hastalıkları hekimine başvurmanızı öneririm.
Geçmiş olsun.

.................

SORU ;Leyla Akkuş 
merhaba doktor bey 4aylık bebeğime dün bronşit tanısı koydu anne sütü alıyor ve çok dıkkat etmeme rağmen boyle bışey nasıl oldu bilmiyorum dr sağlık ocağında antıbıyotık verdı çocuğum ilaçları aldığından berı gozunu acamaz oldu bugün çocuk doktorun agoturcem size sormak istedığım bronştitin ana kaynağı nedır nelere dıkkat etmelıyım ve gecemsı mümkünmü çok tşk ederım iyigünler 
 
YANIT ;
Bronşit, ciğerlerin küçük hava kanalları olan bronşçukların iltihaplanmasıdır. Genelde solunumsal sinsityal virüsten (RSV) kaynaklanır; ama diğer virüsler de bronşite neden olabilir. Virüs genellikle kişiden kişiye geçer ve sıklıkla hırılıtlı nefes almaya neden olur.
Bu enfeksiyon genelde 2 yaşından küçük bebekleri etkiler; çünkü bu bebeklerin gelişmemiş (ve çok daha küçük olan) hava kanalları daha büyük çocukların ve yetişkinlerinkinden daha kolay iltihaplanır ve tıkanır
Bronşit tedavisi, hastalığın ciddiyetine bağlı olarak değişiklik gösterir. Orta derecedeki bronşit dinlenerek geçer. Beğenizin nefes alıp vermesini kolaylaştırmak için geceleri beşiğin başını 30-40 derece yükseltin.
Çocuğunuzun nefes alma sorunu varsa hemen doktorunuza başvunın. Doktor çocuğunuzu muayene edecek, nefes alıp vermesini kontrol edecek ve ciğerlerini dinleyecektir
Geçmiş olsun.

................

SORU;
remziye dürem erkeç
merhaba doktor bey oğlum 15 aaylık onun için en uygun sünnet zamanı sizce ne zaman
  
YANIT;
 Sünnet için ideal yaş doğumu izleyen ilk hafta (yeni doğan sünneti) ya da 7 yaş civarıdır. Özellikle 2-4 yaş civarında uygulanan sünnet çocukta psikolojik travma yaratabileceğinden önermiyoruz. Ancak sünnet bir sağlık problemi için uygulanacaksa bu bir zorunluluktur ve yaşın önemi yoktur.
Geçmiş olsun

...............

SORU;pelin erdem bozkurt
merhabalar doktor bey. benim oğlum 6 aylık ve pipisinin kabuk kısmında sanırım darlık varmış geriye doğru çekin banyoda dedi doktorumuz. idrar yapmada ve idrarın çıktığı delikte bir sorun yok . doktorumuz aciliyeti olmamakla birlikte sünnet olabilir yada dışardan bir çizikle pipi rahatlatılabilir dedi. bebeğin hiç bir sıkıntısı yok ve ben bu kadar erken sünnet istemiyorum. en dogru karar ne olur sizce narkoz almasını istemiyorum henüz. ilerde bir sıkıntı yaşatırmı oğluma ne tavsiye edersiniz. şimdiden çok teşekkürler kolay gelsin 
 

YANIT;
Yenidoğan döneminde sünnet derisinin uç kısmı daralarak bebeğin idrar yapmasını güçleştirebilir. Buna bağlı olarak yenidoğan döneminde görülen idrar yolları iltihabı ortaya çıkabilir. O nedenle bebek henüz 1-2 günlükken yapılan sünnet yaşanabilecek enfeksiyon riskini azaltır."
 herhangi bir sağlık problemi (tekrarlayan idrar yolu iltihapları idrar yapma zorluğu gibi) olmayan çocuklarda sünnet zamanının ailenin isteğine göre belirlenebileceğini ekliyor. Ancak altı aya kadar lokal anesteziyle yapılan sünnet altı aydan sonra genel anestezi altında yapılmalı diyor. Çünkü genel anestezi hem ameliyatın güvenliği açısından hem de çocuğun sağlığı açısından daha fazla tercih ediliyor.
Geçmiş olsun

.............

SORU ;suna erden gökkaya
Merhabalar öncelikle böyle bir bölüm açmanızdan dolayı teşekkür ederim. Oğlum 30 aylık 1,5 ay önce pipisinde şişlik oldu ve çişini yaparken çok canı yandı acile götürdük doktor iltihap olduğunu söyledi antibiyotik verdi ve iltihap geçince pipiyi geriye sıyırmamızı söyledi ilaçlarını kullandık rahatsızlığı kalmadı ama geriye sıyrılmıyor yaşından dolayı sünnet tavsiye etmiyorlar sizce ne yapmalıyım. Çok teşekkür ederim. 
 
YANIT;
 Her yaşta sünnet yapılabilmekle beraber 2- 4 yaş arası çocuklarda kimlik gelişimi, ben merkeziyetçi  ve uyumsuz olmaları nedeniyle zorunlu olmadıkça sünnet yapılmamalı ya da yapılacaksa anestezi altında uygulanmalıdır.
Geçmiş olsun

 


 

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI