akapunktur dertlere deva

Dr.Hikmet Gülaçtı Dr.Hikmet Gülaçtı

26 Eylül 2009 Cumartesi
Akupunktur tedavisi      Akupunktur organlar ve vücut yüzeyindeki noktalar arasında bir bağlantı olduğu ilkesi üzerine kurulmuş bir tedavi yöntemidir. Akupunktur noktaları diye adlandırılan bu noktaların ince iğnelerle uyarılıp aktivitesinin değiştirilmesi ve bozulan organların çalışmasının düzeltilmesi, iyileşmeyi ortaya çıkarır. Kelime olarak akupunktur bir iğneyle (akus) delme (punctura) demektir. Akupunktur çok eski bir tıp sistemi olsa da ilk defa Çinliler sistematize etmişlerdir ve M.Ö. 200'lerde bu konuda ilk kitabı yazmışlardır. Akupunktur dünyaya o zamandan bu yana yayılmıştır. Ama hala tıp öğrencilerinin ister Batı tıbbını, isterse geleneksel Çin tıbbını aynı üniversite çatısı altında, öğrendikleri Çin ve Uzak doğuda en çok uygulanmaktadır.


       Çinliler 1000 kadar akupunktur noktası tarif etmektedirler ve bunların büyük bir kısmını 12 ana grupta sınıflandırmışlardır. Bu gruplara meridyen denilir. Bu ana meridyenler akciğer, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, kalp, dalak, mesane, böbrek, perikard, üçlü ısıtıcı, safra kesesi ve karaciğeri kontrol eder. Meridyenler boyunca bütün akupunktur noktaları, adı geçen organları etkilerler. Aynı zamanda embriyolojik olarak, beraber geliştikleri organları da etkilerler.


      Çinlilere göre bu meridyenler, insan vücudunun bütünleşmiş parçalarıdır. Batı tıbbı, vücudu; mideci, kalpçi, cildiyeci gibi bölümlere ayırırken, akupunkturist'ler vücudun bir bütün olduğunu ve bu şekilde tedavi edilmesi gerektiğini bilir ve söylerler.


      Akupunktur vücudun kendi iyileştirme kudretiyle kendini tedavi ettiği bir yöntemdir. Akupunktur tedavisinin en önemli özelliklerinden biri, ilaç tedavisinde karşılaşılabilecek yan etkilere sebep olmayışıdır.   Bu yöntemin uygulanmasındaki amaç kişiyi hastalık döneminden önceki durumuna döndürmektir. Teorik olarak fizyolojik değişikliklerden kaynaklanan her hastalığın akupunkturla tedavi edilmesi mümkün gözükmektedir. Bu sebeple WHO çok geniş bir akupunkturla tedavi edilebilen hastalıklar listesi hazırlamıştır.


Akupunkturla tedavi edilebilen hastalıklar


         Dünya sağlık örgütü (WHO) tarafından yayınlanan akupunktur ile tedavi edilen hastalıklar listesinden alınan hastalıklardan bazıları şunlardır:

- Boyun fıtıkları, kireçlenmeleri, ağrıları
- Bel fıtıkları, kireçlenmeleri, ağrıları
- Sırt ağrıları
- Omuz kireçlenmeleri ve ağrıları
- Diz kireçlenmeleri ve ağrıları
- Romatizmal ağrılar
- Bacak kol ve diğer eklem ağrıları
- Migren ve diğer baş ağrıları
- Mide yanma, ekşime ve ağrıları
- Stres, gerginlik ve buna bağlı uykusuzluk
- Depresyon
- Ruhsal dalgalanmalar
- Romatoid artrit
- Dismenore (sancılı adet)
- Alerjik rinit
- Bronşial astma (astım)
- Meniere sendromu
- Hipotansiyon
- Hipertansiyon (damar sertliği)
- Libido eksikliği (cinsel isteksizlik)
- Empotans (iktidarsızlık)
- Konstipasyon (kabızlık)
- Gastrik hiperasidite
- Akut ve kronik gastrit
- Diyabet (şeker hastalığı) 


 
     
AKUDETOKS
     
         Gündelik hayatta karşılaştığımız olumsuz durumlar, öfke, hüzün, kızgınlık, gerilim, düş kırıklığı, kendini bir hiç gibi hissetme, mutsuzluk, içe kapanma, endişe, sıkıntı, küskünlük vs. tarzında duygulanım bozukluklarına yol açmaktadır. Akabinde vücudun kendini koruma mekanizmaları sonucunda adrenalin, kortizon gibi maddeler salgılanmaktadır. Bunlar bir taraftan kan dolaşımının düzenli akışında iniş çıkışlar yaşatırken diğer taraftan vücutta su tutulumuna yani ödeme yol açarak toksinlerin (zararlı maddelerin) atılımını engellemektedir. Aynı zamanda bedende dolaşan güç (vital enerji) sağlık vermekten uzak hatta kötü enerji haline gelmektedir.

          Tam bu noktada akupunktur; özellikle beynin duygulanım bölgesine etki ederek hem mutluluk hormonları açığa çıkarıp vücudu gevşeterek hemde oluşan kötü enerjiyi uzaklaştırıp hayat enerjisinin aktığı kanallardaki blokajı kaldırıp yeni, temiz, güçlü enerji ile doldurarak ve dış kulaktaki dalak, kalın barsak, akciğer, karaciğer, böbrek noktaları uyarılarakbu organların daha iyi çalışması teşvik edilerek detoks işlemi yapar.  


         İşte bu akupunktur tedavisine akudetoks yani akupunkturla vücudun zehirlerden arındırılması diyoruz. Bu o kadar önemli bir olgu ki, seanslar ilerledikçe o yorgun, hayattan bezmiş, mutsuz ve umutsuz insan görünümü yerini yaşam sevinci ile süslenmiş tabloya bırakır. ( Bir hastam bunu aynen şöyle ifade etmişti. '' Bana ne yaptın doktor, gergin kişiliğim gitti, artık arabamda şarkılara eşlik ediyor ıslık çalıyorum.'' Ben sadece akupunktur tedavisi yaptım diye cevap vermiştim.)YORUMLAR Yorum yapın

  • Dr.M.Ali BARS-Akupunktur/D.Bakır. (12 Mart 2010, 01:01)

    Devlet Akupunktur tedavi ücretlerini karşıladığı taktirde tedavi harcamalarında büyük kara geçer. İlaç israfının ününe geçmiş olur ve vatandaşta rahat, ilaçsız ve yan etkisiz tedavi imkanı bulur. Biz Akupunktur (tamamlayıcı tıp ) doktorları da mesleklerini daha rahat ve güvenle icra ederiz.Umarım en kısa zamanda gerçekleşir.En basitinde sigara bağımlılığında birçok insan akupunkturla tedavi olup sigara`yı bırakır. bu ekonomiye ve insan sağlığına katkı değilmi? Bu durumda insanlar hem sigara fabrikalarına paralarını kaptırmamış olur, hem sağlığından olmaz ve hemde sigaraya bağlı gelişen hastalıklardan kaynaklı oluşan tedavi giderleri yerinde kalır.Ne güzel işte. Saygıdeğer yetkililer ve sorumlu mercide oturanlar siz yine bir düşünün. Belki sizide tedavi ederiz kim bilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI