Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Nedir

Dr.Ceren Özge Ercan Dr.Ceren Özge Ercan

05 Aralık 2009 Cumartesi

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Nedir?


Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon bilim dalı, hastanın fonksiyonunu ve performansını değiştiren durumların tedavi ve bakımlarını üstlenir. Medikal tedavi, fizik tedavi modaliteleri ve çeşitli eğitsel yaklaşımların kombine kullanımı ile optimal fonksiyonların kazanımı sağlar. Hastada hasar öncesi düzeye tam olarak ulaşılamayan durumlarda ise amaç yaşam kalitesinin arttırılmasıdır. Genellikle amaç birincil hasar sonucu ortaya çıkan özürlülük etkisi ile kişinin yapmak istediği ya da daha önce yaptığı işleri yerine getiremediği sorununun ortadan kaldırılmasıdır. Örneğin omurilik yaralanması olan bir hastada amaç omurilikteki hasarlanmayı iyileştirmek değil, hastanın mevcut kas güçlerini en iyi şekilde kullanmasını sağlayarak fonksiyonel bağımsızlığını kazandırmaktır.


Fiziksel Tıp kelime anlamı olarak  fiziksel ajan ve tekniklerin tanı ve tedavide kullanılmasıdır. Kas-iskelet sistemi hastalıklarında, fonksiyon ve metabolizmanın düzeltilmesinde, tutukluk ve ağrının azaltılmasında ve özellikle fonksiyonel bağımsızlığın sürdürülmesinde uygulanır. En yaygın olarak kullanılan fizik tedavi yöntemleri sıcak- soğuk tedavisi, çeşitli elektrik akımları, mekanik tedavi (masaj, egzersiz vb.), akupunktur ve lazerdir. Fizik tedavi için yapılan  her seans genellikle 1-1.5 saat sürmekte ve tedavi 15-20 seans ile tamamlanmaktadır.


Rehabilitasyon ise fizyolojik ya da anatomik yetersizliği ve çevreye uyumsuzluğu olan kişinin, arzularına ve yaşam planlarına uygun olarak fiziksel, ruhsal, toplumsal, mesleki, özel uğraşı ve eğitsel potansiyelinin değerlendirilmesi ve kişiye özgü amaçlar belirlenerek bireyin fiziksel, ruhsal, ekonomik ve sosyal yönden olabildiğince bağımsızlık kazandırmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır. Rehabilitasyon tedavisi uzun bir süreçtir ve ekip çalışması gerektirir. Rehabilitasyon ekibi fizyoterapist, iş-uğraşı terapisti, konuşma terapisti, FTR teknikeri, teknisyeni, rehabilitasyon hemşiresi, ruhsal sağlık ekibi (psikiyatrist, klinik psikolog veya psikolog), ortez-protez teknikeri, çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanı, sosyal hizmet uzmanı, özel eğitim uzmanı, beslenme ve diyetetik uzmanı, meslek danışmanı (eğitimi yok) ve gereğinde destekleri istenilen çeşitli uzmanlık alanlarına mensup hekimlerden oluşur.


Rehabilitasyon hizmetleri içinde:
 Tıbbi tedavi uygulamaları
 Hemşirelik hizmetleri
 Fizyoterapi uygulamaları
 İş-uğraşı tedavisi uygulamaları
 Konuşma ve dil terapisi
 Psikolojik danışmanlık ve psikoterapi uygulamaları
 Ortez-protez uygulamaları
 Beslenme ve diyetetik hizmetleri
 Sosyal hizmetler, danışmanlık uygulamaları
 Konsültan hekim hizmetleri yer almaktadır. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon alanının ilgilendiği hastalıklar:


 Akut, kronik ağrı (miyofasiyal ağrı), fibromiyalji
 Muskuloskeletal sorunlar (bel-sırt, boyun ağrıları, artritler, osteoartrit, vb)
 Vasküler, kardiopulmoner sorunlar
 Nörolojik, romatolojik bozukluklar (osteoporoz ve rehabilitasyonu dahil)
 İş-spor hasarlanmaları
 Beyin-spinal kord hasarlanmaları (kapalı kafa travması, serebral palsi, vb)
 Amputasyon
 Kanser
 Gebelik
 Yanık, vb. sorunların rehabilitasyonlarıdır.


 

YORUMLAR Yorum yapın

 • özkan aktuğ (21 Temmuz 2012, 09:45)

  selime yalçın hnm,size yardımcı olabilirim,sizin gibi sıkıntıları olan çok sayıda hastalarım oldu,irtibat kurduğunuz takdirde yardımcı olabilirim,MASAJ VE REFLEKSOLOJİ UZMANI özkan aaktuğ......
 • özkan aktuğ (21 Temmuz 2012, 09:43)

  sayın ceren hnm yapmış olduğunuz mesleğin zorluğunu bilen var bilmeyen var,ama ben çok iyi biliyorum,başarılarınızın devamını dilerim,Masaj ve Refleksoloji uzmanı özkan aktuğ...
 • halil uzunay (19 Mart 2011, 20:59)

  Ben hastanız manisalı halıl uzunay fizik tedavinizin sonucu olarak cok ıyı durumdayım bana gösterdiğiniz ilgiden dolayı tesekkur ederim. SAYGILARIMLA.
 • zeynep gülderen (25 Şubat 2011, 02:54)

  sayın doktor;internette gezerken sizi bulduk.Eşim zeynep düşmeden dolayı yıllardır (UCA)kuyruk sokumu kemiği batması-dönmesi-sebebiyle rahatsız.bu kemiğe ameliyat yapılabilirmi.yada başka şekilde tedavi edilebilirmi.Sürekli ağrı kesici alıyor.simit üzerinde oturmağa gayret ediyor.yaşı 62.eskişehir den yazıyoruım.aydınlatırsanız seviniriz.
 • selimeyalçın (23 Temmuz 2010, 20:06)

  2002 yılında abimi kanserden kaybettim yaşadığım üzüntüler sonunda sağ tarafımdan sinirsel felç geçirdiğim söylendi sağ omuzdan ayak bileğime kadar incelme oldu sol tarafımda sorun yok ağrılarım çok oldu ilaç tedavisi görmedim omega 3 ve omega 9 yağ asitleri düzgün eklem fonksiyonunu desteklediğini katıldığım seminerde öğrendim semineri anlatan tıp doktoru idi uluslar arası firmanın besin tamamlayıcısı ürünlerini kullanmaya başladım aynı zamanda bağımsız distribütör-üyüm şunu özellikle vurgulamak istiyorum yatarak tedavi ğörmedim zaman içinde düzeleceksiniz endişe etmeyin geçicidir denildi şu an iyiyim fizik tedavisi alsam incelen bölgelerim düzelirmi anlatım ve yazım hatalarım varsa özür dilerim ilk defa yazı gönderiyorum saygılarımla

YAZARIN DİĞER YAZILARI