Malpraktis, komplikasyon ve aydınlatılmış onam.

Av.Cengiz Yaka Av.Cengiz Yaka

21 Ekim 2009 Çarsamba

MALPRAKTİS ,KOMPLİKASYON VE AYDINLATILMIŞ ONAM


Yargıtayımız uzunca bir süre tazminat davalarında kazanılan tazminat miktarının, kişinin sebepsiz zenginleşmesine neden olmamalı anlayışı ile hareket etmiştir.Bu sebeple olay ölümle bile sonuçlansa 5-10 bin TL sını geçmeyen tazminatlara karar veriliyordu ve buda Yargıtay tarafından onanıyordu.Bu dönemlerde Doktorun hapis cezası alması çok zordu.


Ancak mahkemeler ve Yargıtay artık nispeten bu görüşü değiştirir gibi oldu. Artık mahkemeler Doktor aleyhine 1.440-Bin TL sı tazminata hükmedebiliyor ve buda Yargıtay tarafından onanıyor.


Yapılacak her tıbbi müdahalelerin ,tedavilerin bir takım riskleri bulunmaktadır. Doktorun tedavi sırasında standart,güncel uygulamamayı yapmaması,beceri eksikliği veya hastaya tedavisini vermemesiyle oluşan hasar , verilen zarar olarak tanımlanmaktadır.


Tıbbın kabul ettiği normal risk ve sapmalar çerçevesinde gerçekleştirilen eylemde istenmeyen sonuç olsa bile bu, doktorun sorumlu tutulamadığı durum olarak tanımlanmaktadır.


Tıbbi yanlış uygulama ile komplikasyon ayırımının mutlaka yapılması gerekmektedir. Doktora sorumluluk getirmeyen komplikasyonu hukuka uygun hale getiren tek durum AYDINLATILMIŞ ONAM dır.Uygulanacak tedavinin ve sonuçlarının tüm detayıyla birlikte hastaya bildirildiği, hastadan bilgilendirilmiş iznin alındığı durumdur. Bunun da yazılımı sözlümü tartışması yapılmaktadır.


Mesala Almanya da eğer hayati bir tehlike varsa , aydınlatılmış onam Mahkemeler kanalıyla yapılıyor.


Kusurmu komplikasyon mu konusunda ,Doktorun o komplikasyonla ilgili aktif müdahalesi var mı yok mu , ona bakılıyor.


Yani Komplikasyon denildiğinde,İstenmeyen ve kaçınılmayan bir sonucun olması gerekiyor ve bunu istenmeyen ve kaçınılmayan bir sonuç haline getiren özelliklerde aydınlatılmış onamın varlığı,bununla ilgili doktorun önlem alıp almadığı, farkında olup olmadığı değerlendirilmesi yapılmaktadır.

YORUMLAR Yorum yapın

  • cihat ayler (02 Mayıs 2011, 22:19)

    hastaya penisilin alerjisi olup olmadığını sormadan içeriğinde sentetik penisilin olan tablet hap veren doktorun durumu komplikasyon mu malpraktis mi olur?

YAZARIN DİĞER YAZILARI