Doktor ve Eczacılar, Sahte rapor yüzünden gözaltına alındı

Doktor ve Eczacılar, Sahte rapor yüzünden gözaltına alındı

İstanbul'da sahte rapor ve reçete yolsuzluğu soruşturması kapsamında aralarında doktor ve eczacıların da bulunduğu 35 kişi gözaltına alındı.

Operasyonun devam ettiği ve gözaltı sayısının 50'nin üzerine çıkmasının beklendiği belirtildi.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturma bazı sağlık kuruluşlarındaki reçete kontrolleri ve yapılan şikAyet başvurularıyla başladı. Alınan bilgilere göre bazı hastalar adına sahte hasta raporları hazırlandığı ve raporların ilaç alımında ve yazdırılmasında kullanıldığı belirlendi. Kanser hastalarını kullandığı pahalı ve ithal ilaçların yazdırılarak Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) ağır şekilde zarara uğratıldığını belirleyen uzmanlar harekete geçti. Bazı doktorların da bu sahte raporlara bilinçli olarak ilaç yazdıkları ve ilişkili oldukları eczanelere yönlendirdikleri ortaya çıktı. Resmi kurumlardan alınan şikAyetler ve uzmanların incelemesiyle ortaya çıkan yolsuzluğun ardından polis harekete geçti.

İstanbul'daki birçok iş yeri, eczane ve eve baskınlar yapan polis aralarında eczane sahipleri, doktorlar ve sağlık çalışanlarının da bulunduğu 35 kişiyi gözaltına aldı. Operasyonun sürdüğünü belirten yetkililer bu sayının artabileceğini ifade etti.

 

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 15 Mart 2011, 13:03'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.