2 Eski Başhekim, 5 Başhekim Yardımcısı 25 Kişi Sorguda

2 Eski Başhekim, 5 Başhekim Yardımcısı 25 Kişi Sorguda

Adana'da Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin iki eski başhekimi, başhekim yardımcısı ve hastane müdürünün de bulunduğu 6'sı kadın 25 kişi adli mercilere sevkedildi.

Adana'da ihaleye fesat karıştırdıkları ve evrakta sahtecilik yaparak devleti 10 milyon lira zarara uğrattıkları iddiasıyla gözaltına alınan Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin iki eski başhekimi, başhekim yardımcısı ve hastane müdürünün de bulunduğu 6'sı kadın 25 kişi adli mercilere sevkedildi.

Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Bürosu ekipleri istihbarat çalışmaları sonucu Numune Hastanesindeki hizmet alım ihalesiyle ilgili operasyon başlattı. Polis, eski başhekimler Atilla. A. ve Metin.A, eski başhekim yardımcısı Yakup Ziya G, başhekim yardımcıları H.İ, A.Ü.K, Ş.B, müdür yardımcıları S.G, H.S, eski hastane müdürü Abdullah Ç., eski hastane müdür yardımcısı Ç.B, doktorlar R.O, B.F, M.K, bir ilçenin mal müdürü H.M.K. ile medikal firmasından S.Ç, U.Ç, R.B, H.S, S.K, yazılım şirketinden H.İ.K, H.D, M.Ç, S.Ü. ve isimleri açıklanmayan 2 kişiyi gözaltına aldı.

Yaklaşık 5 ay süren çalışma sonucunda, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Vergi Dairesi'nden uzmanlarla birlikte evraklar incelendi. Gözaltına alınan kişilerin hastanedeki otomasyon ve laboratuvar ihaleleriyle ilgili evrakta tahrifat yaptıkları, ayrıca bir medikal firması ile bir yazılım şirketinin katıldığı ihalelere de fesat karıştırıldığı ileri sürülüyor. SGK uzmanlarının yaptığı incelemelerde ise doktorların istedikleri tetkiklerle laboratuvarın yaptığı tetkiklerin birbiriyle uyuşmadığı savunuluyor. Ayrıca resmi olmayan şekilde bir medikal şirketi ile ortaklığı bulunan başhekim yardımcısının hastaları buralara yönlendirdiği iddia ediliyor. SGK uzmanlarının incelemesi ve polisin teknik takip yaparak izlediği zanlıların bazı ihalelerde de devleti zarara uğrattıkları belirtiliyor.

Geçen yıl polisin aynı hastaneye yaptığı operasyonda "rüşvet alma ve verme, tehdit, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve ihaleye fesat karıştırma" iddiasıyla tutuklanan eski başhekim Metin A. ve Yakup Ziya G, 4 Şubat 2011 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere kefaletle serbest kalmıştı.

Emniyet Müdürlüğü'nde 3 günden bu yana ifadeleri alınan zanlılar, bugün sabah saatlerinde Reşatbey mahallasindeki Adli Tıp Birimi'nde sağlık kontorülünden geçirildikten sonra adli mercilere sevkedildi.

104 SAYFALIK İDDİANAME

Soruşturmayı tamamlayan özel yetkili Cumhuriyet Savcısı, iddianameyi hazırladı. Adana 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen 104 sayfalık iddianamede, eski başhekim Metin Aydın'ın toplam 61 yıla kadar, yardımcısı Yusuf Ziya Genç'in de toplam 109 yıla kadar hapis cezalarıyla cezalandırılmaları istendi. Diğer sanıklar için de 3- 27 yıl hapis cezası istenen davanın görülmesine önümüzdeki günlerde başlanacak.
 
 

 

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 17 Şubat 2011, 14:02'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.