En çok tıbbi hata kadın doğumda

En çok tıbbi hata kadın doğumda

Adı Halide Savaş. Yedi yıl hemşirelik yaptıktan sonra hukuk okudu, avukat oldu. Yargıtay'da karara bağlanan 120 tıbbi hata davasını mercek altına alarak kitaplaştırdı.

Adı Halide Savaş. Yedi yıl hemşirelik yaptıktan sonra hukuk okudu, avukat oldu. Yargıtay'da karara bağlanan 120 tıbbi hata davasını mercek altına alarak kitaplaştırdı. En çok hata 2002'de yaşanmış, Ankara birinci sırada

Halide Savaş 7 yıl hemşirelik yaptı. Daha sonra hukuk fakültesini bitirerek avukat oldu. Hemşirelik deneyiminden de faydalanan Savaş tıp hukuku konusunda uzmanlaştı. Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıyan 'Yargıya yansıyan Tıbbi Müdahale Hataları' isimli bir kitap yazdı. Kitap için Yargıtay'da sonuçlanmış tıbbi hata davalarını mercek altına aldı. 1973 yılından 2006 yılına kadar yargıya yansıyan binlerce tıbbi müdahale hatalarından karara bağlanan 120 dosyayı inceleyen Savaş, en çok hatanın da 2002 yılında yaşandığını söylüyor. 
Hatalarda lider şehir ise Ankara. Yüzde 19'luk payla yargıya yansıyan tıbbi müdahale hatalarında birinci sırada bulunan Ankara'yı yüzde 11 ile İstanbul takip ediyor. Ankara'nın birinci sırada bulunmasını eğitim durumuna bağlayan Halide Savaş, 'Bilimsel bir tespit olmamakla beraber, eğitim durumunun Ankara'da da yüksek olması bir etken olabilir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı'na açılan davaların birçoğu Ankara'da açmak zorunda' dedi.

CERRAHİDE ÖLÜM RİSKİ YÜKSEK
En çok tıbbi hatanın yaşandığı tıp dalı ise tahmin edilenlerin aksine kadın doğum alanı. Yüzde 17'lik pay ile kadın doğum birinci sırayı alırken kamuoyunda en çok hatanın gerçekleştiği düşünülen genel cerrahi ise yüzde 14 ile ikinci sırada bulunuyor. Ölümle sonuçlanan tıbbi hatalar konusunda da kadın doğum alanı, yüzde 26 ile birinci gözükürken ölümle sonuçlanan hatalarda yüzde 13 ile anestezi ikinci sırada yer alıyor. Hemşirelik ise bu alanda üçüncü sırada bulunuyor.  Özel hastanelerde yargıya yansıyan tıbbi müdahale hatası yüzde 20 iken devlet hastanelerinde bu oran yüzde 17,5. Devlet hastanesine gidenle özel hastaneye giden kişiler arasında bir kaderci yaklaşım farkı olduğunu altını çizen Savaş, oranın bu şekilde çıkmasının sebebini buna bağlıyor.

NE KADAR İŞ, O KADAR HATA
Uzuv zaafına neden olan tıbbi hatalarda konusunda hemşireler birinci sırada yer alıyor. Gün içinde hemşirelerin 500 ila bin arasında enjeksiyon yaptığının altını çizen Savaş, çok iş yaptıkları için hata sayısının da fazla olduğunu vurguluyor.

MAĞDUR HAK ARAYAMIYOR
Tıbbi hatalardan mağdur olanların tazminat davalarında ciddi bir harç sorunu yaşadıklarını anlatan Savaş, 'Bu durumla karşılaşan insanların maddi durumları genellikle iyi olmuyor. Dernek çatısı altında maddi sorunları aşıp hukuki anlamda destek olacağız' diyor.

İŞTE 120 DOSYANIN İL İL DAĞILIMI
Ankara: 19
  İstanbul: 11
 İzmir: 6
Bursa: 3
Kitapta yer alan bilgile göre Kadın Doğum hastalıklarında hayatını kaybedenlerin sayısı  10 iken anestezi   hatalarında bu rakam 5, hemşire hatalarında  ise 4.

Mete YILMAZ/ İSTANBUL

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 04 Şubat 2011, 18:02'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.