Vajina ve rahim'i olmayan kadın var

Vajina ve rahim'i olmayan kadın var

Eskişehir'de evlendiği gece eşi tarafından dış genital organları normal olduğu halde, vajinası ve rahmi olmadığı için 'baba evi' ne gönderilen ve boşanma davası açılan kadının hastalığı hakkında Doç. Dr. Ateş Karateke ile konuştuk

Bu hastalığın tıp dilindeki adının Rokitansky-Mayer-Küstner-Hauser Sendromu (MRKH) olduğunu söyleyen Doç. Dr. Karateke, hastalığın görülme sıklığının doğan her 5 bin bebekten birisi olarak açıkladı.
Bu hastalığın doğumsal olduğunu ve bu şekilde dünyaya gelen kız çocuklarının vajinaları ve rahimleri olmadığını belirten Doç. Dr. Karateke, hastalık hakkında şunları söyledi:
"Bu kadınlar, yumurtalıkları olmasına rağmen, adet görmezler. Çocuk doğuramazlar. Yurt dışında bu hastalığı olan tüm kadınlar, kendi yumurtaları ve eşlerinin spermini bir araya getirerek, kiralık anne yardımıyla çocuk sahibi olabiliyorlar. Ama Türkiye'de yasalar kiralık anne kurumuna izin vermiyor. Kadın, çocuğu karnında taşıyamaz. Bu kadınların tedavisi mümkün ama çocuk doğurmalarını sağlamak ise imkânsız. Tedavide 2 yöntem uyguluyoruz. Birincisi; kalın bağırsaktan vajina yapmak. İkinci yöntem ise; oradaki dokunun içeri itilmesiyle vajinayı yeniden oluşturmak. Ameliyattan sonra tüm hastalarımızın eşleri bize gelip teşekkür ederler. Onların tabiriyle, 'her şey normale dönmüştür. Orijinalinden bir farkı yoktur'. Zeynep Kamil'deki bazı doktor arkadaşlarımla Doğuştan Doğum Kanalı olmayan Hastaların Dayanışma Derneği'ni kurduk. Bu tür hastalara yardımcı olmaya çalışıyoruz."
Doç. Dr. Ateş Karateke, bu hastalıkla dünyaya gelen hastaların cinsel ve psikolojik yönden normal birer kadın olduğunu, cerrahi tedaviyle cinsel hayatlarının normale döndüğünü de sözlerine ekledi.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 09 Ekim 2009, 09:10'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.