Rüşvet İsteyen Başhekime Suçüstü

Rüşvet İsteyen Başhekime Suçüstü

Sağlık Bakanlığı, Denizli Tavas Devlet Hastanesi'nde bir hasta yakınından ameliyat için malzeme parası istediği öne sürülen Başhekimi görevinden aldı.

Sağlık Bakanlığı, Denizli Tavas Devlet Hastanesi'nde bir hasta yakınından ameliyat için malzeme parası istediği öne sürülen Başhekimi görevinden aldı.

Sağlık Bakanlığı görevden alma işlemini yazılı açıklamayla duyurdu. 2003 yılında uygulanmaya başlanan Sağlıkta Dönüşüm Programıyla sağlık hizmet kalitesinde ve sunumunda önemli başarılar elde edildiğini, buna karşın bireysel hatalara bağlı bazı sorunlar yaşanabildiğini belirten Sağlık Bakanlığı, "Medyamızda da yer alan bu tür olaylar Bakanlığımızca hassasiyetle takip edilmektedir. Sayın Bakanımızın talimatlarıyla başlatılan inceleme ve soruşturma sonuçlarında ihmal ve kusuru tespit edilenler hakkında gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır" dedi. Sağlık Bakanlığı, Denizli Tavas Devlet Hastanesinde yaşanan ve medyada "Rüşvet İsteyen Başhekime Suçüstü" başlığıyla yer alan haberdeki iddialarla ilgili Teftiş Kurulu Başkanlığı'nca başlatılan soruşturmanın sonuçlandığını belirterek, şu açıklamayı yaptı:

"İddialarda bahsi geçen, Denizli Tavas Devlet Hastanesi Başhekiminin, hasta yakınından ameliyat için gerekli malzeme almak üzere para talep edip aldığı, dolayısıyla ikna suretiyle irtikâp suçunu işlediği ve bu yolla maddi çıkar sağladığı; eylemine uyan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125. Maddesinin D/c fıkrası gereğince 'Kademe ilerlemesinin Durdurulması' cezası ile tecziyesine, Başhekimlik görevinden alınarak, İl içerisinde başka bir kurumda durumuna uygun bir kadroya atanması teklif edilmiş ve Sayın Bakanımızın olurları ile bu hükümler uygulanmıştır."

Bakanlık ayrıca doktor hakkında söz konusu fiil nedeniyle Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesinde bir davanın da devam ettiğini bildirdi.

ANKA

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 24 Ocak 2011, 09:01'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.