Felçli Hastalara İyi Haber

Felçli Hastalara İyi Haber

Romatem hastaneleri bir ilke daha imza attı. Felçli hastaların yürüyüş tedavilerinde kullanılan LOKOMAT isimli robot, ROMATEM gruba bağlı Samsun ve Kocaeli Hastanelerinde hastaların hizmetine sunuldu.

Romatem hastaneleri bir ilke daha imza attı. Felçli hastaların  yürüyüş tedavilerinde kullanılan LOKOMAT isimli robot, ROMATEM gruba bağlı Samsun ve Kocaeli  Hastanelerinde hastaların hizmetine sunuldu.

LOKOMAT NASIL ÇALIŞIYOR?

Lokomat'ın gerçek zamanlı kontrol yazılımı hastanın bacaklarını normal yürüme paternindeki sıra ve doğal akışla hareket ettirmede görev alır.

Yürümede rol alan dört eklemin her biri Lokomat yazılımları tarafından sürekli kontrol edilmektedir. Bu sürekli kontrol sayesinde her eklemin önceden belirlenmiş yürüme normal paternine uygun şekilde hareket etmesi ve hastanın yürüme bandı üzerinde doğal şekilde yürümesi sağlanmaktadır.

Kalça ve diz ekleminde yer alan bilgisayar kontrollü motorlar yürüme bandının hızına uygun şekilde senkronize olarak çalışmaktadır. Bu eklem yapılarında yer alan güç ölçüm alıcıları hasta ile Lokomat arasındaki etkileşimin uyumlu olup olmadığını sürekli kontrol altında tutmaktadır.

Lokomatın ağırlığı raylı sistemler aracılığı ile alınmakta ve hasta normal yürüyüşte var olan vertikal harekete izin veren düzenek sayesinde tümüyle fizyolojik normal yürümeye uygun bir salınım hissetmektedir.

LOKOMAT NİÇİN EN İDEALİ?

Lokomat yürüme sisteminin başarısının ardında uzun yıllar süren bilimsel araştırmaları, mühendislik çalışmaları ve farklı disiplinlerden ekip çalışması yatmaktadır.

Lokomat, ROMATEM gruba bağlı hastanelerde olduğu gibi dünyanın prestijli hastane ve üniversitelerinde de başarı ile kullanılmakta ve her geçen gün popularitesini ve bilinirliğini artırmakta,  fizyoterapistler ve doktorlar kadar hastalar ve ailelerinin de övgüsüne mazhar olmaktadır.

LOKOMAT'IN KULLANILDIĞI HASTALIK GRUPLARI

Kısmi Felç

Belden aşağı felç

Boyundan aşağı felç

Parkinson

Tüm yürüme bozuklukları

Denge-koordinasyon bozuklukları

Spastik çocuklar

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 21 Aralık 2010, 01:12'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Sevgi (15 Ocak 2011, 01:34)

    benim anneannem 6 yilldir felc hastasi, izmirde yasiyor. Kollarini hareket edebiliyor ama belden asagisindan zorlaniyor. Kendisi 72 yasinda, yürüyemiyor. Aceba bu tedavi onun tekrardan yürümesi icin faydalimidir. Sigorta bu tedavi icin gecerlimi. Gecerli degilse miktari ne kadardir? Bizi bilgilendirirseniz cok memnun oluruz.
  • ersin (12 Ocak 2011, 19:38)

    benim annem 25 yıldır ms hastası acaba bu romatenm denilen alet ennem içinde kullanılabilirmi ? lütfen birde sigortalı hastalara bakılıyor mu acaba bana bilgi verirseniz çok sevinirim