Dr.Sadıkoğlu,tampon koymadan ameliyat etti

Dr.Sadıkoğlu,tampon koymadan ameliyat etti

Yrd. Doç. Dr. Yılmaz Sadıkoğlu, bu tür vakalarda tampon kullanılmadığı takdirde hastanın ikinci gün normal hayata döndüğünü söyledi.

Yakın zamanda Medical Park Ordu Hastanesi bünyesine katılan Yrd. Doç. Dr. Yılmaz Sadıkoğlu, biri septal deviyasyonlu (Burun bölmesi eğriliği) diğeri sinüziti olan iki hastayı tampon koymadan ameliyat etti.
Burun eğriliği bulunan İdris Altunbaş'ın (30) ile sinüziti bulunan Birkan Erkoç'un ameliyatlarını tamponsuz başarıyla gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Yılmaz Sadıkoğlu, bu tür vakalarda tampon kullanılmadığı takdirde hastanın ikinci gün normal hayata döndüğünü söyledi. Klasik ameliyatlarda hastanın operasyon sonrasında ortalama üç-dört gün burnu dolduran tamponları kullanması gerektiğini vurgulayan Sadıkoğlu, bu tamponların hastanın nefes alıp vermesini zorlaştırdığını, enfeksiyon riskini arttırdığını, şişmeye sebep olduğunu, hastanın ağrılı bir dönem geçirmesine sebep olduğuna dikkat çekti.
Tampon konulmadığı zaman hastanın ikinci gün normal hayatına geri döndüğünü vurgulayan Medical Park Ordu Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yılmaz Sadıkoğlu, şu bilgileri verdi: "Bu tür hastaların yüzde 80'ini tampon koymadan taburcu etmek mümkündür. Kanamaların sebebi burundaki büyük damarların hasar görmesidir. Ameliyat esnasında bu büyük damarlar korunduğunda hem ameliyat esnasında hem de sonrasında önemli miktarda kanamalar olmayacaktır. Küçük damar kanamalarında ise gerek ameliyatta gerekse ameliyat sonrasında endoskopik kontrollerle kanayan damarlar kotarize (yakma işlemi) edilerek kanama kontrolü yapıldığı için tampon koymaya ihtiyaç kalmamaktadır. Aslında tampon hastalık süresini uzatmakta, iyileşmeye herhangi bir katkı sağlamamaktadır. Bu nedenle hastanın çektiği sıkıntıyı doktor biraz daha fazla zaman ayırarak kendi üzerine almaktadır. Yani bu işlem teknikten ziyade hastaya zaman ayırmakla yapılmaktadır."

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 20 Ekim 2010, 00:10'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

 • merve (10 Eylül 2015, 14:12)

  Benimde burnumda geniz eti vardi ve deviasyon vardi yilmaz beyi bir arkadasim onermisti bende internetten arastirdim burada yapilan yorumlari gorduktrn sonra gozum korktu ama gittim gittigim gun ameliyat oldum bence diz doktoru nedense artik kotolemissiniz burada yazilanlar gibi degil doktor guler yuzlu ilgili eli hafif ameliyat olacaklar gonul rahatligiylq yilmaz beye gidebilirler bence eli o kadar hafifki ameliyat saatlerce surmuyor bile en fazla 1 saat suruyor.. yilmaz bey cok iyi bir doktor..
 • rukiye (14 Ağustos 2014, 00:31)

  2006 yılında sayın yılmaz bey e muayneye gittim ve beni apar topar ameliyata aldı şu an kime gittiysem kaç doktor muayne ettiyse bu burun nasıl bu hale gelmiş diye benim bütün moralimi altüst ettiler.şimdi soruyorum yapamıycağınız bir operasyona müdahale edip insanları mahvetmeye ne hakkınız varrrrr.ben hakkımı helal etmiyorum okadar acı çekip aynı operasyonu tekrar geçiriceğim.mahkemeye versem de bişiy değişmeyeceği için allaha havale ettim.
 • Tuğla (17 Mayıs 2014, 20:50)

  Bende 2 gün önce başvurdum burnumda dış kemiğim biraz fazla iç kısmındada kemiş var muane etti sonraa hani tavsiye edermisiniz olammı dedim tabiki çok daha güzel olucaksın garanti bile veririm dedi analamdım bide benim dış kemiğimde olduğu için estetiğe giriyo acaba yorum yapanlar doğ1uluk payı varma lütfen yorum yazarmısınız çünkü bende 1 hafta sonra ameliyat olucam
 • SİBEL (15 Mayıs 2014, 18:25)

  Bence de insaniyet namına bu adam meslekten men edilsin.İşini belki iyi yapıyordur ama insanlıktan çıkmış hastaya da insan gibi muamele etmiyo ki.zaten karşısında hasta var.Hayvan gibi muamele ediyo.Kendi çok yaşamış ya karşısındakinin ne kadar acı çektiğini anlıyo.Sevmiyorsa yapmasınlar...Ne yazsam az bu şahsiyet için...
 • tuba (28 Mart 2014, 11:23)

  Bende bu doktora ameliyat olmayı düşunuyorum ama yorumlar kafamı karıştırdı.yanlis amelyt olan arkadaşlar biraz daha bilgi verebilir mi yada memnun kalan arkadaşlar,kaç yılında oldu bu hata ?
 • erol sırış (07 Ekim 2013, 10:27)

  hoca bana cvp vermeni tavsiye ediyorum beni kütahya ya getirmemen dilegiyle 0532 337 43 64
 • erol sırış (01 Eylül 2013, 08:28)

  silisvri anadolu hastanesinde yanlış ameliyat yaptıgınız hastayım sizin yüzünüzden tekrar ve büyük ameliyat geçirmek zorundayım hastaneden kovulmuşsunuz ama tüm ameliyat rapor ve bilgilerini has aldım sizi en kısa zamanda mahkemeye verecem burdaki diğer hasta ve doktorlar hastane yönetimi benim şahitim tlf 0532 337 43 64 doktor hakında bilgi almak isteyen yada sadıkoğlu arayabilirsin sağlık bakanlıgına zaten şikayet edecem avukatım dosyayı hazırlıyor.
 • mehmet emin (26 Nisan 2013, 16:07)

  Ahmet Bey söylediklerinize harfiyyen katılıyorum. Ben de Kütahya'da BSK Anadolu'da ameliyat olmuştum. Ameliyat olacağımdan bihaberdim. Oldu bittiye getirdi, neredeyse hiç açıklama yapmadı. Geçen sene sağlık bakanlığından müfettiş fikirlerimi almak için çağırdı. Ama görevden atmamışlar, enteresan..
 • ömer atmaca (20 Şubat 2013, 13:13)

  yılmaz hocaya yaklaşık sadece bizim ialeden 40 kişi burun ameliyatı oldu herkes memnun adam işin uzmanı görünüyo
 • ahmet yalçın bursa (07 Kasım 2012, 21:10)

  bu doktor beni resmen doğradı çok iyi bir doktorsa önce kendi burnunu düzeltsin ben ona hakkımı helal etmiyorum bursa anadolu hastahanesinde de çalıştı onu neden yazmamış çünkü bursada ki mazisi pek parlak değil burda benim gibi çok yılmaz hoca zede var burda yani bursada başarısızlıkla dolu bir geçmişi olduğu için hiç yazmamış bile erken kaçtı bursadan neyse Allahından bulsun sakın burun konusunda kimse ona gitmesin
 • MAHMUT (18 Ağustos 2011, 17:08)

  hocamın ellerine sağlık, ülkemiz için bulunmaz şahsiyetlerdendir.bursa da görev yaptığı sıralarda ben kendim ve oğlum da aynı şekilde burun amaleyatı olduk çok menmunuz, şu anda gaziantepteyiz eşim içinde orduya gelmek istiyoruz.