Op. Dr.Batum, kanserden kurtulma oranı yüzde 95'tir

Op. Dr.Batum, kanserden kurtulma oranı yüzde 95'tir

Özel Medical Park Uşak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr.Serdar Batum, meme kanseri bilinçlendirme ayı nedeniyle yaptığı açıklamada, "Her 9 kadından birinde meme kanseri gelişmektedir.

Özel Medical Park Uşak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr.Serdar Batum, meme kanseri bilinçlendirme ayı nedeniyle yaptığı açıklamada, "Her 9 kadından birinde meme kanseri gelişmektedir. Erken teşhis sonucu başlanan tedavide iyileşme ve kanserden kurtulma oranı yüzde 95'tir"dedi.
Meme kanserinin genellikle bayanlara has bir hastalık olduğunu ancak nadir de olsa erkeklerde de görülebildiğini ifade eden Op. Dr. Serdar Batum, kadınlarda akciğer kanserinden sonra en fazla ölüme neden olan kanser türünün meme kanseri olduğunu ifade etti.
Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu vurgulayan Op. Dr.Serdar Batum; "Meme kanseri, memedeki süt bezleri ve süt kanallarını oluşturan hücrelerin normal olmayan biçimde, kontrol dışı olarak çoğalması ve vücudun başka bölümlerine de yayılarak çoğalmayı sürdürmesidir. Kanser hücreleri meme dokusu dışına çıktığında, öncelikle koltuk altındaki lenf bezlerini tutmaktadır. Çünkü memedeki lenf damarları, meme dokusundan gelen lenf sıvısını koltuk altındaki lenf bezlerine taşır. Kanser hücrelerinin lenf bezlerine ulaşması, vücudun diğer bölgelerine yayılabileceğini gösterir. Meme kanserinin ve diğer kanser hastalıklarının ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle, kanserin kesin olarak önlenmesinden henüz söz edilememektedir. Bununla birlikte, erken tanı sayesinde meme kanserinin yol açabileceği sorunların büyük bir bölümü çözümlenebilmekte, yaşam süresi ve kalitesi önemli ölçüde arttırılabilmektedir" dedi.
Meme kanseri belirtilerinin her hastada aynı olmadığını bazı kadınlarda hiç bir belirti görülmediğini de kaydeden Serdar Batum; "Her kadında hastalık aynı seyri göstermeyebilir. Zaman zaman hastalık hakkında belirtiler; kendi memelerini muayene eden kadınlar tarafından bulunamaz ve doktor kontrolünde saptanabilir. Bunun için muntazam doktor kontrolü ve mamografi çektirilmesi gerekir. Bu kanser türünden korunmak için 20 yaş üzerindeki tüm bayanlar her ay adet başlangıcından 1 hafta sonra düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır, 40 yaş üzeri her bayanın yılda bir kez mamografi çektirmesi gerekmektedir. Düzenli beslenme alışkanlığı ve düzenli fiziksel aktiviteler yapılmalıdır. Alkol ve sigara gibi zararlı maddelerden uzak durulmalıdır, doğumdan sonra mutlaka en az 1 yıl bebek emzirilmelidir, risk grubunda olan kişiler, hormon ilaçlarını doktor kontrolünde kullanmalıdırlar"dedi.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 12 Ekim 2010, 16:10'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.