oto çocuk koltuğuna 12 yaş sınırı

oto çocuk koltuğuna 12  yaş sınırı

Bugünden itibaren içinde çocuk bulunan tüm araçlarda oto güvenlik koltuğu bulundurma zorunluluğu başladı...

12 yaşına kadar koltukta oturacak

Bugünden itibaren içinde çocuk bulunan tüm araçlarda oto güvenlik koltuğu bulundurma zorunluluğu başladı...

Bugünden itibaren içinde çocuk bulunan tüm araçlarda oto güvenlik koltuğu bulundurma zorunluluğu başladı. Yasa, sadece otomobilleri değil; taksi, dolmuş, okul servisi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığında kullanılan araçları da kapsıyor

 

Ebeveynlerin araç sürerken en önemli görevlerinden biri de çocuklarının güvenli şekilde seyahatini sağlamaktır. Ama ne yazık ki her yıl binlerce çocuk, araç kazalarında yaralanıyor ya da hayatını kaybediyor. Bu durum da, bu konuda çeşitli önlemlerin alınmasını zorunlu kılıyor. Türkiye'de, bugünden itibaren; Avrupa Birliği yasalarına uyum çerçevesinde, Yeni Trafik Yönetmeliği'ne göre yaşayacağız. Yönetmeliğin en öne çıkan maddesi ise; içinde çocuk bulunan araçlarda oto güvenlik koltuğu bulundurma zorunluluğu. Emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olan araçlarda, 1.35 metreden kısa ve 36 kilogramın altındaki çocuklar için, ağırlıklarına uygun oto güvenlik koltukları kullanılması zorunlu hale geldi. Oto çocuk koltuğu bulundurma zorunluluğuna uymayanlar, trafik kontrollerinde 55 TL'den başlayan para cezalarını ödemek zorunda kalacak. Uygulama; taksi, dolmuş, servis gibi şehiriçi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığında kullanılan tüm araçları da kapsayacak.

 

ÖLÜMLER AZALIYOR

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre; çocuk oto güvenlik koltuğu kullanılması mecburi olan ülkelerde meydana gelen trafik kazalarında çocuk ölümleri yüzde 3 civarındayken, zorunlu olmayan ülkelerde bu oran yüzde 46'yı buluyor. Oto koltukları doğru kullanıldığı takdirde de, kaza sırasında ölümler yüzde 71 oranında azalıyor.

 

SADECE YÜZDE 20'MİZ KULLANIYOR

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan Dr. Aslınur Özkaya Parlakay ve Doç. Dr. Ateş Kara, bebeklerde ve küçük çocuklarda yaralanma ve ölüm nedenleri arasında, otomobil kazalarına sık rastlandığını söylüyor. Parlakay ve Kara'ya göre güvenli bir oto koltuğu kullanıldığında otomobil kazalarından ölümler yüzde 80 kadar azaltılabiliyor. Türkiye'den yapılan bir çalışmada; ebeveynlerin yüzde 28'inin oto güvenlik koltuklarının ne olduğunu bilmediği, yüzde 54'ünün bildiği fakat kullanmadığı, yüzde 20'sinin ise kullandığı saptanmış. Türkiye'de, oto koltuğuna oturması gereken çocukların yüzde 80'den fazlası oto koltuğunda seyahat etmiyor. Hatta yüzde 30'u ön koltukta seyahat ediyor.

 

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 04 Haziran 2010, 15:06'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.