Magnezyum hangi besinlerde var

Magnezyum hangi besinlerde var

Bedenimizde yaklaşık olarak %60 magnezyum kemiklerimizde bulunur, %39 oranında değişik organ ve dokularında, %1 ise kanımızda bulunmaktadır.

 

Magnezyum Önemi

Çeşitli yoğurt firmalarının reklamlarında bir çok defa geçen magnezyum elementi kemiklerin, dişlerin, kasların ve sinirlerin gelişmesinde baş etkendir. Sinirlerin kaslara olan iletiminden adrenalin hormonunun salgılanmasına kadar etkisi görülür. Ayrıca metabolizmadaki üç yüz üzerinde enzimlere sahiptir. Kan pıhtılaşmasının inhibitörü olarak da magnezyum trombozu (kan pıhtısını) önleyebilir.

Bedenimizde yaklaşık olarak %60 magnezyum kemiklerimizde bulunur, %39 oranında değişik organ ve dokularında, %1 ise kanımızda bulunmaktadır. Bunun için kemik oluşumu ve gelişiminde günlük magnezyum miktarı alınmalıdır.

Günlük Magnezyum ihtiyacı için tavsiye edilenler;

Günlük magnezyum ihtiyacı 350 mg dır.

350 mg bulunduran besinler şunlardır:

60 gr buğday yada kepek

75 gr ay çekirdeği

200 gr kuru fasulye

200 gr fındık

250 gr yulaf ezmesi

500 gr ıspanak

1200 gr sebze

1200 gr kırmızı et

Magnezyum fazlalığında kemiklerde kalınlaşma, çatlama, böbreklerde rahatsızlık, salonum ve tansiyon hastalıkları gerçekleşebilir, Eksikliğinde ise kemiklerimiz c tam olarak bir gelişme gösteremeyecek ve çeşitli kramplara yol açacaktır. Magnezyum için bitkisel gıdalarda mevcuttur bunlar: Fındık, Tohum, Kepekli ürünler yüksek miktarda magnezyum elementini bulunduran besinlerdir.

 

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 19 Nisan 2010, 16:04'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.