Hekimlerimiz,mesleki sorumluluk sigortası (malpraktis)yaptırmak zorundalar

Hekimlerimiz,mesleki sorumluluk sigortası (malpraktis)yaptırmak zorundalar

Hekimlerimiz ,Mesleki Sorumluluk Sigorta Poliçesi yaptırmak zorundalar.....Neden mi ? Çünkü....

Hekimlerimiz ,Mesleki Sorumluluk Sigorta Poliçesi yaptırmak zorundalar.....Neden mi  ? Çünkü....

 

Tam Gün Yasası çıkmadan önce , tazminat davalarında kazanılan tazminat miktarının, kişinin sebepsiz zenginleşmesine neden olmamalı anlayışı vardı.Bu sebeple olay, ölümle bile sonuçlansa 5-10 bin TL sini geçmeyen tazminatlar ödeniyor  ve Yargıtay tarafından onanıyordu.Bu dönemlerde Doktorun hapis cezası alması çok zordu.

 

Ancak, Avrupa Birliği uyum yasası ile birlikte Tam Gün Yasası çıkması sonucunda ; Mahkemeler Doktorlar aleyhine tazminat ödemelerine hükmediyor ve Yargıtay da onuyor.

 

Tıbbi yanlış uygulama ile komplikasyon ayırımının mutlaka yapılması gerekmektedir.

 

Her tıbbi müdahale ve tedavi elbette risk taşımaktadır. Doktorun,ameliyat ve tedavi sırasında uyulması gereken standart,güncel uygulamayı yapmaması,beceri eksikliği veya hastaya tedavisini vermemesiyle oluşan hasar , verilen zarar olarak tanımlanmaktadır.(MALPRAKTİS)

 

Tıbbın kabul ettiği normal risk ve sapmalar çerçevesinde gerçekleştirilen eylemde istenmeyen sonuç olsa bile bu, doktorun sorumlu tutulamadığı durum olarak tanımlanmaktadır.

 

Avrupa Ülkelerinde , eğer hasta hayati tehlike taşıyorsa uygulanacak tedavinin ve sonuçlarının tüm detayıyla birlikte hastaya bildirildiği, hastadan bilgilendirilmiş izin mutlaka Mahkeme kanalıyla alınmaktadır.İlgili doktorun önlem alıp almadığı, farkında olup olmadığı değerlendirilmesi yapılmaktadır.

 

Geçenler de Hekim arkadaşlarımla bir sohbet esnasında konuyla alakalı bazı olayları anlattılar.Sizinle bunu paylaşmak istiyorum böylece neden Hekimler Mesleki Sorumluluk Sigortası yaptırmak zorundalar daha iyi anlaşılır.

 

Bazı Hastanelerin, Ameliyathanelerinde,Hasta odalarında , hastane kafeteryasında hastalarla sohbet eden genç Avukat yada Avukat asistanları nın olduğunu ve hastalara ; ne ameliyatı oldunuz,ne kadardır hastanede yatıyorsunuz,tedaviniz neden olmuyor,hastaneden yada doktorunuzdan memnun 'musunuz gibi sorular soruyorlarmış.Hastalara arzu ederlerse bir dilekçeyle hemen dava açabileceklerini ve bu konuda ücretsiz yardım edeceklerini söylüyorlarmış.

 

Yani anlayacağınız mesleğiniz her ne olursa olsun ahlaklı , saygılı ve dürüst olanlar kadar maalesef çürük elmalarda karşımıza çıkıyor.Sözümüz meclisten dışarı elbette her Avukatımız için bahsetmiyoruz ama böyleleri de olduğunu maalesef biliyoruz.

Mesleki Sorumluluk Sigortası (Malpraktis) hakkında doktorsigortasi@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 04 Nisan 2010, 16:04'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.