Tiroid Hastalıklarına Nasıl Teşhis Konur?

Tiroid Hastalıklarına Nasıl Teşhis Konur?

Tiroid, vücuttaki metabolizmayı düzenleyen iç salgı bezlerinden bir tanesidir. Bu bezden tiroid hormonları salgılanarak kana geçer.

Tiroid Bezi Nedir?

Tiroid, vücuttaki metabolizmayı düzenleyen iç salgı bezlerinden bir tanesidir. Bu bezden tiroid hormonları salgılanarak kana geçer. Tiroid bezi boyun ön bölgesinde, gırtlağın üzerinde bulunur. Birbirine ortadan bağlı iki adet dokudan ibarettir. Normal büyüklükteki bir tiroid bezinin elle hissedilmesi ve gözle farkedilmesi zordur.

Tiroid bezi hastalıkları çok yaygındır. En sık görüleni bezin normalden az veya fazla hormon üretmesidir. Tiroid bezi, yeterli hormon üretemediğinde çok çalışmak zorunda kalarak veya çok hormon ürettiğinde de çok çalıştığı için büyüyebilir. Büyümüş tiroid bezine **guatr** denilir. Hastalarda yumru veya kitleler olabilir. Bu kitleler iyi veya kötü huylu, yavaş veya ani gelişen türde olabilirler. Bütün bu rahatsızlıklar için hekime danışılmalıdır.

Tiroid Hastalıklarına Nasıl Teşhis Konur?

Ülkemizde özellikle **Karadeniz** bölgesinde guatr hastalığına sık rastlanmaktadır. Tiroid bezinin ailesel olarak normalden yavaş çalışması, iyotun az kullanılmaması ve bu tür tiroid bezini etkileyen **kara lahana** gibi gıdaların özellikle bu bölgemizde bulunmasındandır.
Tiroiddeki kitle teşhisi için ayrıntılı bir hikaye alınır. Baş ve boyun bölgesi muayene edilir. Yutkunma hareketiniz tiroid kitlesinin diğer kitlelerden ayırt edilmesini kolaylaştıran bir yöntemdir.
Diğer yapılabilecek testler:
*İnce iğne aspirasyon biyopsisi ( kitleden iğne ile sıvı alınıp mikroskop altında incelenir. Bu yöntem güvenli ve ağrısızdır.)
*Tiroid sintigrafisi
*Ultrason ile inceleme
*Bilgisayarlı tomografik inceleme
*Kanda hormon testleri

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 02 Nisan 2010, 07:04'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.