Çocuk anjiyografi ünitesi hizmete açıldı

Çocuk anjiyografi ünitesi hizmete açıldı

Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Mustafa Eraslan Çocuk Hastanesi'ne kurulan 'Çocuk Anjiografi Ünitesi' törenle hizmete açıldı.

Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Mustafa Eraslan Çocuk Hastanesi'ne kurulan 'Çocuk Anjiografi Ünitesi' törenle hizmete açıldı.


Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Mustafa Eraslan Çocuk Hastanesi 5. katında gerçekleşen açılışta konuşan Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, gerek Erciyes Üniversitesi'nin gerekse Tıp Fakültesi Hastanelerinin son yıllarda büyük gelişim yaşadığını belirtti ve artık birçok hastalığın teşhis ve tedavisinin burada yapıldığına işaret etti. Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Muhammed Güven, Türkiye'nin en gelişmiş, en donanımlı pediatrik kardiyoloji merkezlerinden birisinin Kayseri'de kurulduğunu ve bu merkezin yaklaşık 10 milyonluk bir nüfusa hizmet vereceğini söyledi.

Çocuk Anjiyo Ünitesi ile ilgili bilgiler veren ERÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Çocuk Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nazmi Narin, Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde faaliyet gösterecek yeni üniteyle Erciyes Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Merkezini Türkiye'ye yakışır hale getirdiklerini kaydetti.

Üç öğretim üyesi, iki yan dal asistanı ile akademik düzeyde hem eğitim hem öğretim veren hem de uygulama yapan merkez olduklarını ifade eden Prof. Dr. Narin, "Tokat'tan, Erzincan'dan, Yozgat'tan, Nevşehir'den kalp konusunda çocuk hastalar merkezimize gelmekte. O yüzden hasta sayımız bir hayli fazla. Çocuk kardiyoloji konusunda tüm tanısal işlemleri yapabilecek poliklinik donanıma sahibiz. Türkiye ve dünya düzeyinde olması gereken her türlü poliklinik hizmetini bizim birimimiz vermektedir. Ünitemizde normal poliklinik hizmetlerinin dışında; ameliyatsız olarak kasıktan girilerek kalbe her türlü girişimsel işlem yapılmaktadır. Dünyada ne yapılıyorsa, kalp deliklerinin kapatılması, darlıkların giderilmesi, kapaklarda yetersizliklerin giderilmesi gibi müdahalelerin tamamını yapmaktayız" dedi.


Ünitenin açılış kurdelesini Vali Mevlüt Bilici yaptı. Açılış öncesinde davetliler, Tıp Fakültesi Hastaneleri'nde yataklı tedavi gören hasta çocuklar tarafından hazırlanan resim sergisini gezdi.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 19 Şubat 2010, 13:02'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.