Kaynana dırdırı kansere yol açıyor

Kaynana dırdırı kansere yol açıyor

Ülkemizde yılda 160 bine yakın kişi kanser hastalığına yakalanırken, yaşanan ruhsal travmaların hastalığı tetiklediği bildirildi.

Ülkemizde yılda 160 bine yakın kişi kanser hastalığına yakalanırken, yaşanan ruhsal travmaların hastalığı tetiklediği bildirildi. Tiroit kanserinin kaynana sorunlarını yutan, rahim kanserinin ise aldatılan kadınlarda daha çok görüldüğü ifade edilirken, suçluluk ve pişmanlık duygularının ise mide kanserine yol açtığı belirtiliyor.

-Kaynana dırdırı kansere yol açıyor
-Ülkemizde yılda 160 bine yakın kişi kanser hastalığına yakalanırken,
yaşanan ruhsal travmaların hastalığı tetiklediği bildirildi
-HelpA Akademi Kurucusu Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan:
"Ağır depresyon, travmalar, üzüntü ve kayıplar kontrolsüz hücrelere
zemin hazırlayarak kanseri meydana getiriyor"
"Tiroit kanseri, kaynana sorunlarını yutan, kendini ifade edemeyen kadınlarda
daha sık görülüyor"
"Eşinden değer görmeyen kadın rahim kanserine yakalanırken, suçluluk ve pişmanlık duyguları
mide kanserine neden olabiliyor"
-Son yıllarda ismini çok daha sık duyduğumuz "kanser"e yol açan unsurlar da tartışılmaya devam ediyor. Ülkemizde yılda 160 bine yakın kişi kanser hastalığına yakalanırken, yaşanan ruhsal travmaların hastalığı tetiklediği bildirildi.
Ruhsal yapıda meydana gelen sıkıntıların bedeni, bedensel sıkıntıların ise zihin ve ruhu etkileyebildiğini kaydeden HelpA Akademi Kurucusu Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan, kanserin de ruhsal yapı bozulmasından kaynaklanan patolojik bir durum olduğunun kanıtlandığını ifade etti.
Özellikle ağır depresyon, travma, üzüntü ve kayıpların kontrolsüz hücrelere zemin hazırlayarak kansere neden olduğunu bildiren Orhan, "Gerek yurt dışında yapılan araştırmalar, gerekse seanslarımızda yaptığımız gözlemler bazı kanser türlerinin altında hep benzer ruhsal problemlerin yattığı sonucunu gösteriyor. Örneğin, ülkemizde en çok kadınlarda ortaya çıkan tiroit kanserinin temelinde kendini ifade edememe, hak tacizlerine karşı sessiz kalma sorunu yatıyor. Türk kadını en çok kaynana sorunlarını yutunca tiroit kanserine yakalanabiliyor. Kaynana vefat edip kişi rahatladığında yani psikolojik taciz bittiğinde ise kanser olduğunu öğreniyor" dedi.
-'Değersizlik hissi' hastalık sebebi
Orhan, rahim, yumurtalık ve rahim ağzı kanseri gibi türlerin ise daha çok kendini kadın gibi hissedemeyen, eşlerinden değer görmeyen kadınlarda karşılaşıldığını vurgulayarak, şunları söyledi:
"Yıllar öncesinde hazmedilemeyen olaylar, mide kanserine zemin hazırlıyor. Eş, kaynana travmaları, suçluluk ve pişmanlık duyguları mide kanserinin en önemli sebepleri arasında yer alırken, kolon kanseri dediğimiz ince ve kalın bağırsak kanserlerinin ruhsal sebepleri olarak ise bağımlılık duygularını görüyoruz. Kişinin geçmişte bağımlı hissettiği bir şeyden ayrılması kolon kanserine zemin hazırlamakta. Evlat kaybı, eş kaybı anne baba kaybı bunlar arasında yer alıyor."

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 28 Mart 2015, 11:54'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.