Dr.Melike Külahçı, Saçımız neden dökülür?

Dr.Melike Külahçı, Saçımız neden dökülür?

Doku mühendisliğinin geldiği son nokta, sağlık ve güzelliğin kaynağının kendi bedenimizde olduğunu ortaya koydu.

Doku mühendisliğinin geldiği son nokta, sağlık ve güzelliğin kaynağının kendi bedenimizde olduğunu ortaya koydu. Vücudumuzda farklı bölgelerden elde edilebilen ve çoğalıp başka hücrelere dönüşebilme yeteneğine sahip olan kök hücreler, pek çok hayati hastalığın yanı sıra, gençlik iksiri olarak da kullanılıyor. Kök hücrelerin cilde enjekte edilmesi zamanı geri sarıyor.
Transmed Saç ve Kozmetik Cerrahi Kliniği Medikal Direktörü Uzman Dr. Melike Külahçı, özellikle yaşla birlikte azalan doku onarımı mekanizmasının vücudumuzdaki kök hücrelerle yeniden işler hale geldiğini belirtti.
2 yıl boyunca zaman geri gidecek;
Özellikle 30'lu yaşlardan itibaren,  kolajen ve elastin üretiminin azalmasıyla ortaya çıkan kırışıklık, sarkma ve cilt parlaklığının yitirilmesi gibi sorunlar, estetik operasyona gerek bırakmadan doku mühendisliğinin geliştirdiği tekniklerle önlenebiliyor.
Genel yaşlanma hasarlarının yanı sıra akne izi, geniş gözenekler, cilt lekeleri, saç dökülmesi ve kapanmayan yaraların tedavisi gibi estetik sorunların giderilmesinde de başvurulan kök hücre  tedavisinde, hastanın kendi hücreleri ayrıştırılarak yeniden hastaya enjekte ediliyor.
Kök hücre uygulama şekli;
'Öncelikle hastanın kulak arkasından 3 milim çapında bir doku örneği alınır. Alınan biyopsi, Türkiye'de yalnızca 2 yerde bulunan gelişmiş ileri teknoloji GMP laboratuarlarında özel bir işleme tabi tutularak ayrıştırılır ve ardından deride kollajen ve elastin üretimiyle görevli fibroblast hücreleri çoğaltılır. Üretilen bu hücreler, sorunlu bölgeye enjekte edilir' diyen Dr. Melike Külahçı, yöntemi özellikle bıçak altına yatmadan uzun süreli etki arayan hastalar için öneriyor.  Zira işlem, 4 ila 6 hafta sürebilen laboratuvar sürecinin ardından  10 dakikada tamamlanıyor. Enjeksiyonla birlikte cilt, 6 ila 24 ay boyunca kendi kendini yenilemeye devam ediyor.  İşlemin etkisi 5 yıl sürebiliyor.
Bıçak altına yatmadan  uzun süre yenilenen bir etki yaratmak isteyen herkes  kök hücre uygulaması ile tedavi olabilir ve sağlıklı  güzel bir yapıya sahip olabilir.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 26 Mart 2015, 12:18'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.