"Okulda Fiziksel Aktivite ve Sağlıklı Beslenme"

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Özkan, konuya ilişkin açıklama yaptı.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. Seçil Özkan, Gazi Üniversitesi İlköğretim Okulu'nda "Okulda Fiziksel Aktivite ve Sağlıklı Beslenme" etkinliğine katıldı.

Anasınıfı öğrencilerine sağlıklı beslenme hakkında bilgiler veren ve bu konuda çeşitli sorular soran Özkan, çocuklara adımsayarla diş sağlığı paketi hediye etti.

Çocuklardan abur cubur yememelerini isteyen Özkan, ayrıca gazlı içeceklerden de uzak durmalarını önerdi.

Etkinlikle ilgili bilgi veren Özkan, hijyen kurallarından sağlıklı beslenmeye kadar çeşitli bilgileri paylaştıkları çocukları, son derece ilgili bulduklarını, bu durumun da kendilerini fazlasıyla sevindirdiğini söyledi.

Özkan, obeziteyle mücadele noktasında geleceğe dair umutlarının sorulması üzerine ise "Rakamlarımız gerçekten sıkıntılı. 7-8 yaş grubunda oldukça kilolu ve aşırı kilolu obez rakamımız yüksek ama çocuklarımıza öğreteceğiz, davranış değişikliği kazandıracağız. Bütün dünyanın aştığı bu mücadelede Türkiye'de başarılı olacak" diye konuştu.

"ÖĞRETMENLERDEN VE VELİLERDEN DE DESTEK BEKLİYORUZ"

Özkan bu mücadelede çocukların yanı sıra öğretmenler ve velilerden de destek beklediklerini aktardı.

Obezite ile mücadelenin çocukluk yaşlarda başladığına dikkati çeken Özkan, "Velilerimizin yapacağı şey, çocuklarla beraber sofraya oturmaları ve onlara rol olarak uygun besinleri ve gıdaları tüketmeleri. Yine yürüyüşleri beraber yapmaları" dedi.

Obezite ile yoğun bir şekilde mücadelenin sürdüğünü bildiren Özkan, şunları söyledi:

"Nüfusumuzun yüzde 30'u kilolu, yüzde 30'u da aşırı kilolu. Yani yüzde 60'ımız kiloluyuz. Çocuklarda da bu oranlar 7-8 yaş grubunda yüzde 30 civarında. Onun için önce çocuklarımızdan başlayıp bu obezite sıklığını azaltmamız gerekiyor. Azalma diye bir şey yok şu an. Bütün dünyayla beraber artış var Türkiye'de. Ama azaltacağız. Ciddi oranla bir artış yok, bu yavaş seyrediyor. Ama yaşam şartlarımız değişmeye başladı. Eskiden okula giderken yürüyenlerin çoğu şimdi arabayı kullanıyor, servisler var. Bütün bunlar yaşamımız etkiliyor."

Çocuklardan bilgisayar yerine arkadaşlarıyla top oynamalarını, ip atlamalarını öneren Özkan, çocuklar için daha fazla oyun alanı ile yeşil alan yapılması yönünde şehir yöneticilerine de görevler düştüğünün altını çizdi.

"ÇOCUĞUNUZLA KAHVALTI YAPIN"

Çocukların çok hızlı öğrendiklerini ve bunu da kısa süre içinde davranışlarına yansıttıklarını ifade eden Özkan, kahvaltının önemine de değindi.

Kahvaltıda çocukların mutlaka yumurta ve süt tüketmesi gerektiğini vurgulayan Özkan, yine anne ve babanın çocuğuyla kahvaltı yaparak örnek olmaları gerektiğini söyledi.

Çocukla beraber sofraya oturmanın, onun ruh ve sosyal sağlığını da güçlendirdiğini anlatan Özkan, böylece iletişim kurabilen, sağlıklı çocuklar yetişeceğini dile getirdi.

SAĞLIK BESLENME ÇANTASI

Çocukların beslenme çantasında bulunması gereken gıdalara da değinen Prof. Dr. Seçil Özkan, bir öğünlük meyvenin mutlaka çantalarda olması gerektiğini kaydetti.

Özkan, çantalarda ayrıca süt ve yumurta bulunabileceğini belirtirken, karbonhidrattan uzak gıdaların tercih edilmesinin önemini vurguladı.

Çocukların şeker ihtiyacını meyveden alması gerektiğinin altını çizen Özkan, imkanı olan okulların ise ders aralarında çocuklara taze sıkılmış meyve suyu verebileceklerini anlattı.

 

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 10 Aralık 2014, 10:30'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.