Duygusal sarsıntılar estetik operasyona itiyor

Duygusal sarsıntılar estetik operasyona itiyor

Dr. Sivri duygusal sarsıntıların kişiyi estetik operasyonlara ittiğini söyledi.

Estetik cerrahiye olan ilginin son yıllarda, özellikle batı kültürünün etkisi altındaki toplumlarda görünüm ve imaja verilen önemin yoğunlaşması ile artış gösterdidiğini dile getiren Op. Dr. Ayşegül Sivri, "Yazılı ve görsel basın, tüm dünyada, bugüne dek hiç olmadığı kadar insanların çekicilik, arzu edilme algısı bağlamında hırslanmasına yol açtı. Bunun sonucu olarak da, tüketim toplumlarında beden imgesinin önemi giderek arttı." dedi.

ESTETİK CERRAHİ UYGULAMALARI, YAŞAM KURTARAN DEĞİL, YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRANGİRİŞİMLERDİR

Estetik cerrahi uygulamalarının iki ana sebebi olduğunu Sivri: "Birincisi, estetik cerrahi talep eden hastanın arzusunu yerine getirmek ve hastayı tatmin etmek; ikincisi de hastaların psikolojik ihtiyaçlarına çözüm bulmaktır diyor. Bir estetik ameliyat gerçekleştirirken hastaların gerekçeleri, arzuları ve talepleri göz önüne alınmalıdır. Unutulmamalı ki, ameliyat sonrasında mutlu bir hasta elde etmenin en temel koşulu doğru hasta seçimidir.

HASTALARA YETERLİ BİLGİ VERİLMELİDİR

Hastalara yeterli bilgi verilmiş olması şartıyla, bu hastaların isteklerine saygı gösterilmelidir. Yeterli bilgi verilmesi, hekimin bilgilendirme ve aydınlatma yükümlülüğünü yerine getirmesiyle olur. Burada bilgilendirme veya aydınlatmadan kastedilen, hekimin ameliyat sürecini, ameliyattan elde edilecek yararları, ameliyatın risklerini ve cerrahi olmayan seçenekleri hastaya ayrıntılarıyla açıklamasıdır. Herhangi bir hastalığı olmayan estetik cerrahi hastaları için bunun önemi daha fazladır. Estetik amaçlı tıbbi ve cerrahi girişimler, insan sağlığı üzerinde çözümü zor veya uzun sürebilen istenmeyen etkilere yol açma riski olan, sağlıklı bir bireyin kendi kararı ve seçimi ile uygulanan ve bu sebeple ciddi etik sorunları barındıran tedavi yöntemleridir. Cerrahlar hastaların beklentilerinin gerçekçi olup olmadığını anlamak durumundadırlar.

HASTALARIN GÜVENİNİ ARTIRMAK GEREKİR

Birçok hasta, görünümlerinde gerçekten var olan şekil bozukluklarının bilincinde olup, ağrı, sosyal içe çekilme ve çeşitli rahatsızlıklar duyabilirler. Bu hastaları, hastanın özgüvenini arttırmak için ameliyat etmek, yararlılık ilkesi açısından kabul edilebilir bir davranıştır ve bu grup hastalar estetik cerrahiden fayda görürler.

Bazı hastalar ise, gerçek psikolojik sorunları olan hastalardır, cerrahi girişimle tedavi edilmeleri söz konusu değildir. Bunların başında gelen Beden Algı Bozukluğu insanların var olmayan ya da çok hafif olan kusurları ile sürekli uğraşmaları ve ısrarla cerrahi olarak düzeltilmesini talep etme girişimleri ile kendini belli eden psikiyatrik bir sendromdur. Dismorfofobi ve aşırı narsizmde benzer sağlık sorunları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastaların beklentileri gerçekçi ve ulaşılabilir değildir. Sonuca bağlı olmaksızın, mutlu olma şansları yoktur; dolaysıyla hastaya yararlı olma şansı da olmadığı için yararlılık ilkesi ile çelişir.

Yeni boşanmış ya da boşanma aşamasında olan biri gelip 'estetik ameliyat olmak istiyorum' diyor. Sosyal durumunu bilmiyorsunuz ama gerginliğinden, ifadelerinden, neyi istediğini ifade etmekte yaşadığı güçlükten, başka problemlerin var olduğunu algılayabiliyorsunuz" diye konuştu.

KİŞİLERİN BU AMELİYATI GERÇEKTEN İSTEYİP İSTEMEDİĞİNİ BİLMEK LAZIM

Op. Dr. Sivri, söz konusu kişilere gerçekten bu ameliyatı isteyip istemediklerini düşünmeleri için belli bir zaman verdiklerini belirtiyor.

Pekçok kişinin bu zaman zarfında fikrinin değiştiğini anlatan Sivri, ısrar edenleri ise psikiyatrik yardım için gönderdiklerini vurguluyor:

Sivri, "Kişi başlangıçta ilk hekimi deniyor. Hekim ameliyatı reddediyor. O zaman ikinci bir hekim arayışı başlıyor. Psikiyatri hekimlerinden yardım istiyoruz bu noktada: Kişi bu isteğinde haklı mı? Bu isteği altta yatan başka bir sebebe bağlı olarak mı ortaya çıkıyor? Bütün bunların sorgulanması gerekiyor. Aksi takdirde ne hastanın ne de doktorun sonuçtan mutlu olması düşünülemez" şeklinde konuştu.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 03 Aralık 2014, 11:24'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.