Dünyada sadece '40-50' hasta için denendi

Dünyada sadece '40-50' hasta için denendi

10 kez kalp krizi geçiren hasta, kalp kapağının takılmasıyla sağlığına kavuştu.

Kalp yetmezliği sebebiyle yaklaşık 10 kez kalp krizi geçiren 86 yaşındaki hasta, kasıktan girilerek kalp kapağının takılması sonucunda sağlığına kavuştu.

Edinilen bilgiye göre, Eskişehir'de yaşayan 86 yaşındaki Satılmış Özdönmez, 6 yıl önce kalp yetmezliği yaşamaya başladı. Özdönmez, bu süre içerisinde yaklaşık 10 kez kalp krizi geçirdi ve kısa aralıklarla soluğu hastanelerde aldı. Yaşının ileri olması ve böbrek yetmezliği de çekmesi nedeniyle Özdönmez'e açık kalp ameliyatı yapılması riskli bulundu. Ameliyatın hayati risk taşıdığının söylendiği Özdönmez, yaşamını ilaçlarla sürdürdü.

İzmir'de yaşayan damadı Sabri Aktaş'ın yanına gelen ve burada da kalp krizi geçiren Özdönmez, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı.

Özdönmez, DEÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Daimi Kaya'nın kasıktan girerek kalp kapağı takmasıyla sağlığına kavuştu.

"DÜNYADA 40-50 VAKADA UYGULANDI"

Prof. Dr. Kaya yaptığı açıklamada, 86 yaşındaki Satılmış Özdönmez'de ciddi aort yetmezliği denilen kalbin en büyük kapağının kan kaçırması hastalığının olduğunu, bu tür hastalıkların ameliyatla tedavi edildiğini belirtti.

Özdönmez'in böbrek yetmezliği ve yaşının ileri olmasından dolayı 15 yıldır ameliyat olamadığını ifade eden Kaya, şöyle konuştu:

"Satılmış bey bu durumlardan dolayı ameliyat ekipleri tarafından sürekli reddedilmiş. Biz de başka bir tedavi yöntemiyle ameliyat olmadan kasık damarından müdahale ederek kapak değişiminin yapılmasını değerlendirdik. Kalp kapağı yetmezliğinde bu tür operasyonlar yapılıyor. Dünyada da 40-50 civarında bu tür operasyon yapıldı. Sadece yetmezliği olan hastalarda bu tür tedavi Türkiye'de ilk kez yapılıyor. Operasyon yaklaşık 1,5 saat sürdü. İşlemi başarıyla gerçekleştirdik. Hastamız da tedaviye çok iyi cevap verdi. Operasyonun ertesi günü yürümeye başladı. 5 gündür herşey yolunda şimdi de taburcu ediyoruz."

SÜREKLİ KALP KRİZİ GEÇİRİYORDU

Satılmış Özdönmez ise 2008 yılında birden nefesinin kesilmesi üzerine Eskişehir'de hastaneye kaldırıldığını ve kalp yetmezliği teşhisinin konulduğunu belirterek, "Doktorlar açık kalp ameliyatında masada kalırsın dediler. Ben de o günden bu yana ilaç kullandım" dedi.

Bu zaman zarfında defalarca kalp krizi geçirdiğini, İzmir'de kızını ziyareti sırasında da yine fenalaştığını dile getiren Özdönmez, "Damadım hemen hastaneye getirdi. Çok sıkıntılı günler geçirdim. Yürüyemiyordum, nefes nefese kalıyordum. Nefes alıp vermede ciddi sorunlar yaşıyordum. Doktoruma güvendim ve ameliyatsız şekilde kalp kapağı takıldı. Çok şükür şu anda çok iyiyim. Yürüyebiliyor, işlerimi görebiliyorum. Allah doktorumdan ve sağlık çalışanlarından razı olsun" diye konuştu.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 19 Kasım 2014, 09:40'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.