7 aylık hamileye açık kalp ameliyatı

7 aylık hamileye açık kalp ameliyatı

Kalp kapağında pıhtılaşma tespit edilen hasta açık kalp ameliyatı oldu.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde kalp kapağında pıhtılaşma tespit edilen 7 aylık hamile Ümmühan İnan, açık kalp ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

PAÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilgin Emrecan, gazetecilere açıklamasında, ikinci çocuğuna hamile kalan hastasının akciğer rahatsızlığı şikayetiyle hastaneye başvurduğunu belirtti. Tetkiklerde, akciğerindeki ödemin kalp kapağında pıhtılaşmaya neden olduğunu tespit ettiklerini kaydeden Emrecan, şunları anlattı:

"Hastamızın 4 yıl önce de kalp kapağını değiştirmiştik. Ameliyattan sonra kullandığı kan sulandırıcı ilaçlar nedeniyle gebeliğin riskli olacağını söylemiştik ancak hamile kalmış. Gebeliğinin 7. ayında da kendisine risklerini anlattık, ameliyat olmaya karar verdi. Ameliyat esnasında kalbin durdurulması ve dolaşımın, kalp akciğer makinesi desteğiyle sağlanması gerekti. Operasyon süresince annenin vücut ısısı ve dolaşımı, bebeği yaşatmak için normal sınırlara yakın tutuldu. 2 saatlik ameliyatla bozulan kapak değiştirildi, diğer kaçak olan kapak da tamir edildi. Hastamız sağlığına kavuştu."

"MİNNETTARIM"

Sağlığına kavuşan Ümmühan İnan (28) ise ikinci çocuğuna hamile kalmasıyla buruk sevinç yaşadığını dile getirerek, "Hamile kaldığıma sevinememiştim çünkü kullandığım ilaçların bebeğime etkisinin olduğunu biliyordum. Hamileliğimin 7. ayında başarılı bir ameliyat geçirdim. Bebeğimi bana bağışlayan doktoruma minnettarım. Çocuğuma doktorumun ismini vereceğim" diye konuştu.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 23 Ekim 2014, 08:53'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.