Vücut şekillendirme sırları

Vücut şekillendirme sırları

Geride bıraktığımız yaz mevsiminin rehavetini üstümüzden attık. Peki ya tatilde alınan kilolar, deforme olan vücudumuz?

Sonbaharın gelmesi ile hanımlar plastik cerrahların kapısını çalmaya başladı. En çok vücut şekillendirme operasyonları tercih ediliyor. Konuyu Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı Dr. Deniz Küçükkaya'ya ile konuştuk.

Deniz Bey, estetik cerrahide ameliyatların mevsimleri önemli midir?  Mesela yaz aylarında asla yapılmaması gereken operasyonlar var mıdır?

Estetik cerrahi operasyonlarında mevsimsellik  söz   konusu değildir. Yılın her zamanı bu müdahaleler yapılabilir. Tabi ki kışa girerken talep edilen operasyonlar, yazın uyguladıklarımızdan olarak farklı olabiliyor.

Peki,  içinde bulunduğumuz sonbahar aylarında en çok hangi estetik müdahaleler yapıyorsunuz?

Özellikle vücut şekillendirme operasyonları yoğunlukta. Lazer lipoliz son dönemde çok tercih ediliyor. Ama burun estetiği, göğüs büyütme ve küçültme operasyonları, yüz germe ve dudak silikonları da azımsanmayacak kadar çok. Bunun yanında yılın 12 ayı saç ekimi yapıyoruz. Özellikle Avrupa ülkeleri başta olmak üzere yurtdışından gelen saç ekim hastalarımızın taleplerine yetişmeye çalışıyoruz.

Lazer lipoliz nasıl bir uygulama, biraz açabilir misiniz?

Amerikada son yapılan araştırmalarda, yağ aldırma işlemlerinin tüm estetik cerrahi müdahaleleri arasında ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Özellikle son yıllarda sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü konularında artan farkındalıklar sonucu insanlar bölgesel yağ fazlalıklarından da kurtulma yollarına başvuruyorlar. Bu aralar sıklıkla uyguladığımız lazer lipoliz işleminde mevcut yağlar bulundukları yerde parçalanmakta ve zaman içerisinde metabolize olarak dışarı atılmaktadır. Bu işlemde çoğu zaman yağı parçaladıktan sonra enjektör yardımıyla almak gerekmez.

Vücudun hangi bölgelerine uyguluyorsunuz ?

Karın, bel, basen, gıdı, bacak içi, diz içi gibi bölgesel alanlarda uyguluyoruzKlasik liposuctiondan farkı nedir ?

Lazer lipolizde lazer kullanıyoruz. Lazer uygulamasının yağ dokusunu parçalaması yanında oluşan ısı etkisiyle mevcut dokunun sıkılaşmasını da sağlanıyor. Klasik liposuctiona göre en büyük avantajı bu denilebilir.

Korkulacak kadar zor bir operasyon mu ? Ne kadar sürüyor?

Çoğu liposuciton işlemini hastanede lokal anestezi ve sedasyon dediğimiz bir yöntemle tam bir narkoz hali olmadan günü birlik bir cerrahi işlem olarak yapıyorum. Hastalarım, herşey yolunda gittiği taktirde, aynı gün evlerine dönebiliyorlar. Uygulamaya  göre değişmekle beraber 3-5 gün içinde rutin yaşantılarına dönüyorlar.

İyileşme sürecinden bahseder misiniz ?

Ameliyat nedeniyle oluşan morlukların geçmesi 7-10 günü buluyor. Çoğu zaman 10-15 günlük korse kullanımı öneriyoruz. Mümkün olan en kısa zamanda genellikle 3. günden sonra yürüyüşlere başlanmasını ve her geçen gün artan tempolarda spor yapılmasını öneriyorum. Bol su tüketilmesi ve beslenme konusuna dikkat edilmesi çok önemli.

Operasyon sonrasında vücut seklinde ne kadar sure sonra belirgin bir fark oluyor ?

Şöyle söyleyebilirim ki,  bel, basen ve diz içi hatta bacak içlerinde bile ertesi günden itibaren bir değişiklik fark ediliyor. İşleme bağlı olarak dokuda ödem ve şişmeler olabiliyor. Bu şişmelerin geçmesi ve vücut şeklinin tam oturması için 3 aydan 6 aya kadar beklemek gerekiyor.

Lazer lipoliz ile alınan yağlar zaman geçtikçe aynı bölgede tekrar oluşur mu ?

Kesinlikle hayır. Bu bir şehir efsanesidir, fakat operasyon sonrasında çok kilo alınmaması tavsiye edilir.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 16 Ekim 2014, 16:58'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.