Garipoğlu'nu intihara sürükleyen psikoloji

Garipoğlu'nu intihara sürükleyen psikoloji

Cem Garipoğlu'nun cezaevinde intihar etmesiyle başlayan tartışmalar bitmiyor. Ölüm nedeni ile ilgili farklı yorumları psikolog Şerife Yörük değerlendirdi.

Cem Garipoğlu'nun cezaevinde intihar etmesiyle başlayan tartışmalar bitmiyor. Garipoğlu'nu intihara sürükleyen psikolojik sorunlar çok farklı nedenlere dayandırılıyor. Ölüm nedeni ile ilgili farklı yorumları psikolog Şerife Yörük değerlendirdi.

Cem garipoğlu'nün ölümü, planlanmış bir intihar girişimi miydi?

Cem Garipoğlu'nun kendisini çamaşır ipiyle asarak öldürmek istemesi, bu ölümün daha önceden planlanmış ve üstünde düşünülmüş bir intihar olduğunu göstermektedir. Psikolojide,ölümü düşünmek, ölüm için hazırlık yapmak ve sonuç olarak intihar girişimlerinde bulunmak depresyonun son aşaması olarak değerlendirilmektedir. Bu süreç ele alındığında, Garipoğlu'nun intihar eylemi gerçekleşmeden önce depresif duygu durumuna sahip olduğu ve akut bir ölümün aksine, üstünde düşünülmüş ve tasarlanmış bir intihar olduğu düşünülebilir.

Garipoğlunun intharında, pişmanlık duygusunun rolü nedir?

Cem Garipoğlu tutuklandığında ilk kelimesinin 'pişmanım' olması, suçluluk duygusu yaşadığını göstermektedir. Suçluluk duygusu, süperego denilen vicdan muhasebesi sonucunda üstbenlik tarafından, benliği cezalandırma olarak düşünülebilir. Pişmanlık duygusuyla sürekli olarak kendisini sorgulayan, yargılayıcı ve cezalandırıcı bir tutum izleyen kişilerde suçluluk duygusu gözlemlenmektedir. Ruhsal yapının düzenini bozacak şekilde suçluluk hissetmek ve vicdan muhasebesi yapmak suçluluk psikoloji olarak değerlendirilmektedir. Böyle durumlarda kişi yaptığı hatadan dolayı, kendisini affedemez ve özdeğerini kaybetmeye başlar. Süperego (vicdan) tarafından gelen baskılar yüzünden bu hatayı geçmişte bırakıp,hayatına devam edemez. İç sesi durdurmak için intihar eylemi gerçekleşebilir.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 14 Ekim 2014, 13:36'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.