Hastaneler bile iş kazasının üstünü örtmeye çalışıyor!

Hastaneler bile iş kazasının üstünü örtmeye çalışıyor!

Türk-Sağlık-Sen, 1.152 sağlık çalışanıyla anket yaptı. Yapılan araştırmanın sonuçları, patronların yükümlülüklerini yerine getirmek noktasında yavaş davrandığını gösteriyor.

Türk-Sağlık-Sen, 1.152 sağlık çalışanıyla anket yaptı. Sonuçlar, hastanelerin kendi içlerindeki iş kazalarının bile üstünü örttüğünü gösteriyor. Çalışanların %62'si sağlık muayenesinin düzenli yapılmadığını söylüyor.

Türk Sağlık-Sen tarafından yapılan araştırmanın sonuçları, patronların yükümlülüklerini yerine getirmek noktasında yavaş davrandığını gösteriyor. İşin kötüsü, sağlık kurumlarında dahi iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerinin yerine getirilmediği ortaya çıkıyor. Hastanelerde bile iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerinin ve hatta periyodik sağlık kontrollerinin yapılmaması, konuya ilişkin büyük vahametin de bir delili...

BİLDİRİM YAPILMIYOR

Toplamda 1.152 çalışanın katıldığı anketin belki de en çarpıcı sonuçlarından biri, ankete katılanların yarısının çalıştıkları işyerlerinde iş kazalarının SGK'ya bildirilmediğini ifade etmesi. Hastaneye getirilen hastanın eğer iş kazası sonucu bir sorun yaşadığı belirlenirse, SGK'ya bu durumu bildirme sorumluluğu var. Hastanelerin kendilerine iş kazası sonucu başvuran vakaları 10 gün içerisinde SGK'ya bildirmesi gerekiyor. Fakat anket sonuçları hastanelerin kendi içlerindeki iş kazalarının bile üstünü örttüğünü gösteriyor.

İŞÇİ SAYISINA GÖRE CEZA

İşverenlerin çalışanlarını iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitime tabi tutmamasının idari para cezası eğitime tabi tutulmayan herbir işçi için 1.120 TL. Yani işyerinde 50 çalışanı olan işveren denetimde bu durum tespit edilirse 56 Bin TL idari para cezası ile karşılaşabilir. Fakat bu yüksek idari para cezasına rağmen işverenlerin sorumluluklarını yerine getirmediğini görüyoruz. Hukuki düzenlemeler ne kadar iyi olursa olsun, işverenler tavırlarını değiştirmediği müddetçe ne yazık ki bir adım ileri atılması mümkün olmuyor.

MUAYENE DE YOK!

Anketteki çok önemli bir diğer sonuç, hastanelerin dahi çalışanların periyodik sağlık muayenelerini yaptırmadığı. Çalışanların yüzde 62'si sağlık muayenelerinin düzenli yapılmadığını ifade etmiş. İdari para cezası da aslında çok yüksek. Sağlık gözetimine tutulmamış her bir çalışan için işverene 1.120 TL para cezası uygulanıyor.

İGS Uzmanı Mesleki Zorunluluk Sigortası uzman kadromuz.

Anadolu Sigorta - BAKIRKÖY / Meryu Şube

İstasyon Cad. Cemal İş Hanı 26 Kat:3 No:25 Bakırköy - İstanbul

0212 542 59 58 - 0212 542 59 19

Cep: 0 549 542 59 58 - 0533 815 20 13

meslekisigortam@gmail.com

doktorsigortasi@gmail.com

 

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 13 Ekim 2014, 16:40'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.