Kilo vermek uğruna yapılan hatalar

Kilo vermek uğruna yapılan hatalar

Uzmanlar, kilo vermek için sağlığın hiçe sayılarak yapılan hatalara dikkat çekti

Beslenme ve Diyetetik uzmanı Aysun Yurdakul, hatalı yapılan diyetlerin başlıcalarından birinin az zamanda çok kilo vermeye çalışmak olduğunu belirtti.

Yurdakul, "Kilo kişinin yaşı, cinsiyeti, mevcut rahatsızlıkları ve metabolizma hızına göre değişir. Sağlıklı kilo kaybı vücut ağırlığına göre ayda 2 ile 4 kilo arasına olmalıdır" dedi.

TEK TİP BESLENME HATASI

Tek tip beslenerek hızla kilo verebilmek isteğinin hata olduğunu kaydeden Yurdakul şunları söyledi:

"Meyve diyetleri, lahana diyetleri, şok diyetler kısa sürede kilo verdirir gibi gözükse de süreklilik arz etmez. Uyguladığımız diyet yaşamımız içinde yer almadığı sürece kalıcı olmaz. Yapılan diyet bizi sosyal yaşamdan koparmamalı, verilen kilolar ise kas ve sudan değil yağdan olmalıdır. Kilo kontrolünün sağlanabilmesi için yaptığımız diyet ve egzersiz programının hayat standardı haline gelmesi gerekiyor. Ne 2-3 ay yapıp bıraktığımız diyetin ne de sporun bize kalıcı faydası olacaktır. Sağlıklı yaşam tarzı kavramı sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin yeterli düzeyde olması anlamına gelmektedir."

SAĞLIKLI YAŞAMIN ÖNEMİ

Yapılan araştırmaların sağlıklı yaşam tarzının bireyleri kronik hastalardan koruduğu veya hastalıkların seyrini iyileştirdiğini gösterdiğini de sözlerine ekleyen Yurdakul, "Yaşam tarzınızın sağlıklı olması için yapabileceğiniz en güzel değişiklik mevcut beslenme alışkanlıklarınızı, sağlıklı besinlerle değiştirip, sürekli yapabileceğimiz yoğunlukta sporu tercih etmek olacaktır" ifadelerini kullandı.

AÇ KALMAK STRES OLUŞTURUR

"Bitki çayları faydalıdır, sınırsız içebilirim" düşüncesinin da hatalı olduğunu belirten Yurdakul, şunları kaydetti:

"Bitki çaylarının sınırsız tüketilmesi oldukça yanlıştır. Bazı türlerin aşırı tüketimi vücutta kalsiyum atımına ve kalıcı bağırsak ve sağlık problemlerine sebep olabilir. 'Öğün sayısını azaltırsam, meyve ve salata yersem kilo verebilirim' düşüncesinde ise aç kalmak kilo kaybından çok bizi strese sokacaktır. Stres ise diyetteki motivasyonumuzu olumsuz etkileyecektir. Diyetteki en büyük başarı süreklilikten gelmektedir. Aç kalarak yaptığımız diyetlerin ömrü çok kısa olacaktır. Bu yüzden meyve ve sebze tabi ki sağlıklı ama proteinden zengin yumurta, peynir, et, tavuk ve kuru baklagilleri, karbonhidrat kaynağı olan ekmeği de tüketmeliyiz. Besinleri karışık şeklinde tüketmemiz tek başlarına içerdikleri vitamin, mineral, elzem aminoasitlerin emilebilirliğini ve etkinliğini arttıracaktır."

SİHİRLİ DEĞNEK YOK

Zayıflama sağlayan sihirli bir değnek olmadığını bildiren Yurdakul, "Zayıflamak için bir sürece başladığımızda ilk önce kan tahlillerimizi yaptırmalıyız. Metabolizma hızımız, mevcut rahatsızlıklarımız, yaşımız, cinsiyetimiz ve yaşam şeklimiz doğru kilo hedefi koymamızda etkili olacaktır. Doğru hedefle, uzun soluklu bir yolculuğa çıkmamız bize başarıyı getirecektir" diye konuştu.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 08 Ekim 2014, 10:30'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.