Botox nedir ve yan etkileri nelerdir

Botox nedir ve yan etkileri nelerdir

Estetik Cerrah Op Dr Ali Mezdeğ Botoxuygulaması hakkında sorularımızı Yanıtlıyor.

Botulinum toksininin bir diğer uygulama alanı ise Terleme yani tıbbi terminolojide Hiperhidrozis olarak adlandırılan tabloda kullanımıdır. Terleme özellikle yaz aylarında herkesi rahatsız eder, ancak bazı hassas bünyelerde kışın dahi aşırı şekilde olabilen bu durum sosyal açıdan çok fazla soruna neden olur ve kişinin yaşam kalite-konforunu kötü anlamda etkiler. Terleme bazı kişilerde yapısal bir durum iken, diğerlerinde kullandığı ilaçların yan etkisi şeklinde veya başka bir hastalığın semptomu şeklinde de olabilir.

Terlemeyi çözebilmek için cerrahi yöntemler de dahil değişik tedaviler uygulanmıştır. Kanımca hastayı negatif manada en az etkileyen, hızlı ve etkili bir yöntem olan Botox uygulaması tüm bu yöntemler arasında en mantıklı olanıdır.

Botoxu terlemeyi önlemek amacıyla koltuk altına, avuç içlerine ve ayak tabanına sıklıkla uyguluyorum. Bu işin mantığı deri içerisindeki ter bezlerinde terlemeyi oluşturan sinirsel iletiyi durdurmaktır. Dolayısıyla terlemede durmaktadır. Sık aralıklarla uygulanan ilaçtan sonra bir hafta içinde etki görülür. Uygulamanın etki süresi 6-12 ay aralığındadır.

Botox Uygulaması Öncesi

botox-oncesiBotulinum toksininin etki mekanizması kullanılarak tıpta pek çok faydalı iş yapılabilir. Estetik-Plastik cerrahi alanında ise genellikle mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan yüzdeki(alın bölgesi, göz çevresi gibi) çizgilenmeleri azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki(koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı) terlemeyi azaltmak amacı ile kullanılır. Kırışıklıklar için kullanımı çok popüler olduğu için hemen herkes bilir.

Ama terleme için kullanımı çok da etkili olmasına rağmen pek fazla bilinmez. Botoks uygulaması yapıldıktan ortalama 2-3 gün içinde etkisini göstermeye başlar ve etkinin tam olarak oturması ortalama 7-10 gün içinde olur. Yüzdeki kırışıklıklar için yapılan uygulamalarda etki süresi ortalama 6 ay civarında iken, terleme(hiperhidrozis) için yapılan uygulamalarda etki süresi dokuz  aydan bir(1) yıla dek uzayabilir.

Botox Uygulaması Yan Etkiler

Her ilaçta olduğu gibi botulinum toksini uygulamasında da yan etki olasılığı vardır. Ancak bu olasılık botoksda neredeyse yok denecek kadar azdır. Uygulama sonrasında nadiren baş ağrısı, mide bulantısı ve nezle bulguları görülebilir. Çok nadir oluşabilen üst göz kapağındaki düşüklük durumu ise bazı göz damlaları ile düzeltilebilmektedir.

Botox Esnasında ki Ağrılar

botox2Botulinum toksini uygulaması esnasında kişinin ağrı eşiğine göre az ya da çok canı yanabilir. Bu hususta bayan hastalarımın dayanıklılığı bende hep takdir hissi uyandırmıştır. Ağrı eşiği düşük olanlarda topikal anestezik krem uygulamasıyla işlem daha konforlu şekilde gerçekleştirilebilir.

Botox İşlemi Kimlere Yapılır

Botox-kimlere-yapilirBotoksu özellikle nöromüsküler(kas) hastalığı olanlara, enjeksiyon bölgesinde aktif cilt enfeksiyonu olanlara, kanama-pıhtılaşma sorunu olanlara, bilinen alerjik reaksiyonu olanlara, hamilelere ve emzirme döneminde uygulamamak gereklidir. Bunun dışında olan tüm kişilere uygulama yapılabilir.

Botox Kırışıklık Tedavisi

botox-kirisiklik-tedavisiYüz bölgesinde mimik hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar deri altında lokalize ve üzerlerindeki deriye bazı noktalardan bağlı olarak bulunurlar. Bu mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması, üzerini örten deri üzerindeki kıvrımları yani çizgilenmeleri belirgin hale getirir. En sık ortaya çıkan dinamik çizgiler, alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın ve göz kenarlarındaki çizgiler kişiye daha yaşlı bir görünüm, kaşlar arasındaki çizgiler ise kişiye çatık kaşlı, kızgın bir bakış ifadesi verir. Mimik kaslarına botulinum toksini(Botoks) uygulayarak bu kasların hareketleri zayıflatılabilir, kas hareketlerindeki azalma, üzerindeki derinin, kas hareketleri ile katlanmasını ve katlanmaya bağlı çizgilenmeyi de azaltır. Bu şekilde yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde de etkin bir şekilde düzelme sağlanır. Botoks uygulamasına en iyi yanıt veren bölgeler alın, göz çevresi ve kaşların arasıdir.

Yüzdeki çizgilenmelerin yanı sıra botulinum toksinini kaş kaldırma amacıyla da uyguluyorum. Her ne kadar cerrahi yöntem kadar efektif olmasa da yinede kimyasal etki ile kaşları kaldırmanın mümkün olduğunu bilmeniz gerekir.

Botox Terleme Tedavisi

botox-terleme-tedavisiBotulinum toksininin bir diğer uygulama alanı ise Terleme yani tıbbi terminolojide Hiperhidrozis olarak adlandırılan tabloda kullanımıdır. Terleme özellikle yaz aylarında herkesi rahatsız eder, ancak bazı hassas bünyelerde kışın dahi aşırı şekilde olabilen bu durum sosyal açıdan çok fazla soruna neden olur ve kişinin yaşam kalite-konforunu kötü anlamda etkiler. Terleme bazı kişilerde yapısal bir durum iken, diğerlerinde kullandığı ilaçların yan etkisi şeklinde veya başka bir hastalığın semptomu şeklinde de olabilir.

Terlemeyi çözebilmek için cerrahi yöntemler de dahil değişik tedaviler uygulanmıştır. Kanımca hastayı negatif manada en az etkileyen, hızlı ve etkili bir yöntem olan Botox uygulaması tüm bu yöntemler arasında en mantıklı olanıdır.

Botoxu terlemeyi önlemek amacıyla koltuk altına, avuç içlerine ve ayak tabanına sıklıkla uyguluyorum. Bu işin mantığı deri içerisindeki ter bezlerinde terlemeyi oluşturan sinirsel iletiyi durdurmaktır. Dolayısıyla terlemede durmaktadır. Sık aralıklarla uygulanan ilaçtan sonra bir hafta içinde etki görülür. Uygulamanın etki süresi 6-12 ay aralığındadır.

Botox Uygulaması Sonrası

iBotox Uygulama sonrasında mimik hareketlerinde azalma ya da tamamen kaybolma gibi etkiler oluşturabiliriz. Ben tarz olarak mimik hareketlerini tamamen yok etmeyi yani maske yüz oluşturmayı natürel olmadığı için sevmiyorum. Daha ziyade çizgilenmeleri yok etmeyle birlikte mimik hareketlerinin az da olsa devam ettirilebilmesi durumunu oluşturmayı tercih ediyorum. Hastaların botoksun sadece uygulandığı bölgeyi etkilediğini de bilmesi gerekir.

Botulinum toksini uygulaması esnasında kişinin ağrı eşiğine göre az ya da çok canı yanabilir. Bu hususta bayan hastalarımın dayanıklılığı bende hep takdir hissi uyandırmıştır. Ağrı eşiği düşük olanlarda topikal anestezik krem uygulamasıyla işlem daha konforlu şekilde gerçekleştirilebilir. Botoks uygulamasından sonra şişlik ve morluk gibi tabloyla şu ana dek hiç karşılaşmadığımı belirtmem gerekir.

 

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 10 Temmuz 2014, 11:42'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.