Ofluoğlu: Universal'i Özcan'a devrettim

Ofluoğlu: Universal'i Özcan'a devrettim

Universal Hastaneler Grubu'nun satış sürecindeki "sahiplik" tartışmalarına, işadamı Azmi Ofluoğlu, Noter onaylı açıklamaları ve sunduğu belgelerle son noktayı koydu.

Universal Hastaneler Grubu'nun satış sürecindeki "sahiplik" tartışmalarına, işadamı Azmi Ofluoğlu, Noter onaylı açıklamaları ve sunduğu belgelerle son noktayı koydu.

Türkiye'nin dev sağlık kuruluşlarından Universal Hastaneler Grubu'nun satış sürecindeki "sahiplik" tartışmalarına, işadamı Azmi Ofluoğlu, Noter onaylı açıklamaları ve sunduğu belgelerle son noktayı koydu. Ofluoğlu, Universal Grup'taki hissesinin binde 2 düzeyinde olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirtirken, grubun yeni patronunun Cemal Özcan olduğunu doğruladı.

İzmir'de Özel Özen Tıp Merkezi'nin sahibi Cemal Özcan, geçen hafta yaptığı açıklamada, bir çok  hastaneyi bünyesinde bulunduran Universal Grup Hastaneleri'ni devraldığını açıkladı. Ancak kısa süre sonra, bu açıklamaya Universal Grup'tan yalanlama geldi. Firma yetkililerinin yazılı açıklamasında, "Universal Grup'a dahil tüm hastanelerin çoğunluk hisselerine sahip olan Universal Sağlık Yatırımları Holding A.Ş.'nin yüzde 99.98 hissesi IFC, PGGM ve ADM'den oluşan yabancı bir fona ait olup, Azmi Ofluoğlu'nun şirketteki hissesi binde 2 düzeyindedir. Bu fon ve Cemal Özcan arasında henüz bir anlaşma yapılmamıştır" denildi. Açıklamada, şirket yönetiminin de fonun belirlediği kişiler tarafından yürütüldüğü ifade edildi.

NOTER ONAYLI AÇIKLAMA

İzmirli işadamı Cemal Özcan'ın, hastaneyi devraldığı yönündeki açıklamalarına, Azmi Ofluoğlu'ndan destek geldi. Suskunluğunu bozan ve Noter onaylı açıklamayla, Özcan'ın artık Universal'in yeni patronu olduğunu belirten Ofluoğlu, şu ifadelere yer verdi:

"Son dönemde bütün hayatımı, birikimlerini ve tecrübemi vakfettiğim Universal Hastaneler Grubu yöneticilerinin ifadeleri, tarafımdan bir bilgilendirme yapma mecburiyeti doğurmuştur. Sayın Aydoğan Semizer ve Sayın Esat Erkuş, maalesef şirketimizin hisse yapısı hakkında kamuoyunda pek doğru olmayan bir yöntemle yönlendirmektedir. İddialarda benim Universal Holding hisseleri üzerinde 0,02 gibi küçük bir payım olduğu ifade edilmekte, ancak geri kalan hisselerin sahibi hakkında tek kelime dahi belirtilmemiştir. Oysa Universal Hospital Group hisselerinin diğer yüzde 99'luk bölümünün sahibi UHG Holdco B.V.'dir. Ekteki şemadan da anlaşıldığı üzere, şahsıma ait hisseler, Türkiye'de azınlık gibi görünse de Hollanda'daki şirketlerin toplamı üzerinde azınlık olan diğer hissedarlardır. Yani Universal Holding büyük hissedarı UHG Holdco B.V.'nin detayına inildiğinde gerçek ortaklık yapısı meydana çıkacaktır. Buna göre Universal Grup'un hisse dağılımının yüzde 70'i bana, yüzde 4'ü yakın dostlarıma, geri kalan yüzde 26'sı ise ADM Konsorsiyum'a aittir. Sayın Cemal Özcan'ın söyledikleri doğrudur. Kendisine aramızda yaptığımız anlaşmayla sözkonusu şirketlerim hakkında tasarruf yapma yetkisi vermiş bulunmaktayım. Emeklerimle kurduğum bu yapımın acemi bir yönetim anlayışıyla daha fazla heba olmaması için bu açıklamayı yapmak zorunda kaldım. Sayın Cemal Özcan'ın patronluğunda Universal'ın yeniden ayağa kalkacağına inancım sonsuzdur. Yanlış yönlendirmelerden doğan yasal hakkımın saklı olduğunu hatırlatır, saygılarımla takdirlerinize sunarım."

AVUKATTAN AÇIKLAMA

Universal'i devraldığını açıklayan Cemal Özcan'ın avukatı Kemal Bilen de yaptığı yazılı açıklama yaptı. Bilen, "Müvekkilim Cemal Özcan'ın başta, Universal Hastaneler Grubu çalışanları olmak üzere tüm kamuoyunun, şahıslardan öte artık ülkemiz ekonomisi için vazgeçilmez ve mutlak bir değeri olan Universal Hastaneler Grubu'nu sayın Azmi Ofluoğlu'ndan aldığı yetkiyle, kendi özgücü ve ortaklarıyla beraber yeniden ayağa kaldıracağına olan inancının tam olduğunun ve bunun çalışmalarının hızla devam ettiğinin bilinmesini istediğini, kendisi adına, vekaleten bilgilerinize sunuyorum" dedi.

Egede Ses

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 25 Haziran 2014, 15:03'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.