KKTC 4 milyon dolarlık radyo terapi cihazını çürüttü

KKTC 4 milyon dolarlık radyo terapi cihazını çürüttü

Türkiye'den, KKTC'de yeni yapılacak Onkoloji hastanesi için adaya 5 ay önce hibe edilen 4 milyon dolarlık radyo terapi cihazı Sağlık Bakanlığı bahçesinde çürümeye terk edildi.

Türkiye'den yavru vatana yeni yapılacak Onkoloji hastanesi için hibe edilen 4 milyon dolarlık radyo terapi cihazı; hastanenin temeli dahi atılmayınca Sağlık Bakanlığı bahçesinde çürümeye terk edildi.

Türkiye'den, KKTC'de yeni yapılacak Onkoloji hastanesi için adaya 4 milyon dolarlık radyo terapi cihazı 5 ay önce hibe edildi. Ancak yapılacak hastanenin temeli dahi atılmayınca cihaz Sağlık Bakanlığı'nın bahçesinde çürümeye terk edildi. 40 derecelik sıcakta bulunmasının cihaza zarar vereceğini belirten yetkililer,"yağmurda ve sıcak havalarda bu cihaz zarar görüyor" dedi.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde yapılması öngörülen Onkoloji Hastanesi'nin inşası için Merkezi İhale Komisyonu tarafından açılan ihale dahi sonuçlanmadı. İhalenin sonuçlanması sonrasında, inşaat süresi için yaklaşık 14 aylık bir süre öngörülüyor. Hastanenin 2013 yılında yapılması beklendiği için, Türkiye tarafından hibe edilen Radyo Terapi cihazları zamanında adaya gönderildi. Yaklaşık 5 aydan beri de Sağlık Bakanlığı'nın bahçesinde bekletiliyor. Bakanlık, söz konusu cihazların koruma altına alındığı belirtilse de, yaşanan terslik, özellikle kanser hastalarının tepkisine yol açtı.

radyo-terapi-cihazi-kktc.Jpeg

 

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, "cihazlar ilgili firma tarafından getirilerek bizlere teslim edildi. Şu anda da firmanın kontrol ederek onayladığı şekilde uygun koşullarda bekletilmektedir" dedi. Cihazların, bakanlığın bahçesinde beklemesinin herhangi bir sakıncası olmadığını savunan Gülle, günün 24 saatinde Özel Güvenlik tarafından korunduğunu ifade etti.

'Bu acizliktir'

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ) Başkanı Erol Şeherlioğlu ise yaptığı açıklamada; yaşananların plansızlık ve programsızlıktan kaynaklandığını "Yağmurda ve sıcak havalarda bu cihaz zarar görüyor. Bu cihaz için bir oda bile ayrılmamış. Bu acizliktir. Cihazı açıkça çürümeye terk ettiler" diye konuştu.

ÇAĞDAŞ ULUS / VATAN

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 23 Haziran 2014, 15:13'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.