Telefonlar 'akıllı' ama gençleri bağımlı yapıyor

Telefonlar 'akıllı' ama gençleri bağımlı yapıyor

Günümüz hayatının vazgeçilmezi akıllı telefon gençleri bağımlı yapıyor. Alman psikiyatr Möller, "Sanaldan gerçek dünyaya geçilmeli" dedi

Focus dergisine konuşan çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı Christoph Möller, gençlerin mobil iletişim araçlarının sürekli varlığı nedeniyle davranışlarını kontrol etmede zorluk yaşadığını kaydetti. Möller, "Akıllı telefonlar yaşamımızın her alanında sürekli bize eşlik ediyor. Giderek daha fazla oranda davranış ve düşüncelerimizi kontrol ediyor. Akşamları ve hafta sonu düzenli olarak iletişim araçlarından kaçınılmalı ve sanal dünyadan gerçek dünyaya geçilmeli. Kendimizi iletişim araçları tarafından kullanılıyor hissetmemek için daha fazla gerçek deneyimler yaşamalıyız ve bunları yoğun bir biçimde yaşamalıyız" dedi.

YÜZDE 4'Ü BAĞIMLI

Almanya Sağlık Bakanlığı tarafından yaptırılan Pinta Diari çalışmasına göre, 14-16 yaşları arasındaki gençlerin yüzde 4'ü internet oyunu ve sosyal ağlar bağımlısı, yüzde 10'u ise tehlike sınırında. Bonn Üniversitesi, geliştirdiği "Menthal" adlı bir akıllı telefon uygulamasıyla kullanım davranışları üzerinde veri toplamayı hedefliyor. Uygulamayı kullanan öğrencilerin, cep telefonlarını günde ortalama 80 kez yani 12 dakikada bir kullanıma açtıkları görüldü. Uygulamayı geliştiren ekipte olan Alexander Markowetz, akıllı telefonları pantolon cebindeki paralı oyun otomatları olarak nitelendiriyor.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 06 Haziran 2014, 10:09'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.