Antibiyotik roka!

Antibiyotik roka!

Ses kısıklığı, boğaz ağrısı, yorgunluk ve halsizlikle kendini gösteren faranjite karşı doğal gıdalar etkili oluyor. Roka enfeksiyonun azalmasını sağlıyor...

Küçük-büyük tanımayan farenjit, boğazın orta kısmında bulunan yutak mukozasının iltihaplanması olarak tanımlanıyor. Prof. Dr. Ziya Mocan, "Bu iltihabi durum akut (ani gelişen) veya kronik (uzun süreli) olabilir. Öncelikle hastalığın akut mu yoksa kronik mi olduğunu tespit etmek gerekir" diyor. Enfeksiyonun nedenlerine göre uygun tedavilere geçilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Mocan, faranjitle mücadele eden doğal gıdaları ise şöyle sıralıyor:

SUYUN ISISI ÖNEMLİ

Baharatlı, acılı, ekşili gıdalardan uzak durun. Çünkü boğazın daha da tahriş olmasına yol açarlar. İçtiğiniz su ne çok sıcak ne de soğuk olsun. Her zaman ılık su için. Farenjit bir mikrobik hastalıktır. Roka enfeksiyonun azalmasında etkili olacaktır. Bal ses telleri için faydalıdır. Farenjitin neden olduğu ses kısıklığının azalmasına ve boğazın yumuşamasını sağlar. Sarı kantaron çayı ile sabah-akşam gargara yapın. Bu çay mikropları temizleyerek hastalıktan kolay kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Boğaz enfeksiyonlarına adaçayı da etkilidir. Günde 2 bardak adaçayı boğaz ağrısı ve tahrişi azaltır. Zencefil çayı, yeşil çay, kekik ve biberiye çayları da farenjitin iyileşmesine yardımcı olur. Bu çaylardan birini günde 2 bardak balla birlikte tüketmeniz hastalığınızın daha kolay geçmesi için faydalı olacaktır.

BUNLARA DİKKAT!

Asitli içeceklerden uzak durun Mutlaka günde 2 litre su tüketin. Boğazda yoğun tahriş yaratan sigara ve alkol kullanımına son verin. Klimalar havayı çok fazla kuruttuğundan klima kullanımını azaltın. Bulunduğunuz ortamın havası sk sık nemlendirin.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 10 Mayıs 2014, 09:20'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.