CrossFit PARS Türkiye'de

CrossFit PARS Türkiye'de

Ne kadar Spor yada diyet yapsamda bir türli istediğim fiziğe kavuşamıyorum, Profesyonel sporlarla ilgileniyorum ve performansımı geliştirmek istiyorum, hamilelik kilolarımı veremiyorum çok mutsusuzum, Kendimi savunmak istiyorum ama nasıl başlamalıyım..

Ne kadar Spor yada diyet yapsamda bir türli istediğim fiziğe kavuşamıyorum, Profesyonel sporlarla ilgileniyorum ve performansımı geliştirmek istiyorum, hamilelik kilolarımı veremiyorum çok mutsusuzum, Kendimi savunmak istiyorum ama nasıl başlamalıyım..
Spor yapan kişilerden sıkça duyduğunuz bu soruların  tek bir cevabı var  : CrossFit ve KALI !!!
Peki nedir bu yeni trend CrossFit ve KALI.. işin uzmanları, Türkiye'nin ilk ve TEK CrossFit, Functional Training, TRX ve FMA akademisi CrossFit PARS'ta buluştular ve bizde onları ziyarete gittik.
Röportaj
Nedir bu Crossfit ?ERDEM DİNÇ: CrossFit'in ne olduğunu anlamak istiyorsanız, ilk olarak kafanızda oluşturduğunuz antrenman tabularını yıkmakmalısınız.
CrossFit insanları, güçlü taraflarının yanı sıra zayıf oldukları tarafların da üzerinde çalışmaları için teşvik eder ve tek bir  bölge üzerinde (izole)çalışmayı değil, birden fazla eklemin ve bir çok ana kas grubunun dahil edildiği fonksiyonel  hareketlerle  tüm vücudu dengeli çalıştırmayı hedef alır.
Peki nedir bu Fonksiyonel hareketler diye soracak olursanız basitce  insanın yaratılışından bu yana olan motor/mekanik hareketler diyebiliriz. Örneğin oturma, kalkma, koşma, zıplama, cisimleri yada objeleri ittirme, çekme, sürükleme, indirme kaldırma vb. gibi gün içerisinde insanların yaptığı hareketler grubudur.  Daha detaylıca açıklamak gerekirse;  bir koltuğa oturup kalmamız  AİR Squat,  marketten aldığımız torbaları iki elimizle dengeleyerek yürüyerek eve getirmemiz Farmer Walk ve bu torbaları yerinden kaldırıp indirmekse Deadlift...  Yani hepimiz farkında olmadan ilk emeklememizle birlikte CrossFit yapmaya başlıyoruz.
Tanımsal olarakta CrossFit,  zone diyeti,  atletizm, JİMNASTİK, OLİMPİK halter (ağırlık kaldırma) ve fırlatma tekniklerinin bir kombinasyonu olarak tanımlanabilir.
CrossFit programları içerik olarak sürekli değişken, yüksek yoğunluklu ve fonksiyonel hareketli'dir  ve temel olarak 10 fiziksel kazanımı hedefler: Kardiyovasküler dayanıklılık (kalp ve damar yollari sağlığı), iş yapabilme kapasitesi, güç, esneklik, patlayıcı ve cabuk kuvvet, hız, koordinasyon, çeviklik, denge, vücut kontrolü.
Peki Bu antrenmanlar Riskli midir ?ERDEM DİNÇ:  Bilinçsizce yapıldıgı yada yaptırıldığında tum egzersizler gibi CrossFit antrenmanları da risk taşımaktadır. CrossFit Egzersizlerini, CFL-1 eğitmen sertifikasını CrossFit HQ'in verdiği eğitimler sonunda yazılı sınavları geçerek sahip olan eğitmenler ile birlikte uygulamamanız  halinde geçici yada kalıcı sakatlıklara yakalanma ihtimaliniz cok yüksektir. CrossFit'in riskli yahut tehlikeli olması kişiye bağlıdır. Sertifikasız eğitmen ve sabırısız sporcu TAVIRLARI bazı riskleri beraberinde getirebilir. Yani kısaca ilk olarak eğitim aldığınız kişinin bilgili ve CFL-1 Trainer olması cok önemlidir.
 
 Peki  hemen başlayabilirmiyiz?GÖKSEL AKSU: Derslermize katılım sağlamanıza engel bir rahatsızlığınız yoksa hemen başlayabilirsiniz. Crossfit'e katılım için bir yaş sınırı aranmaz ama sağlık öncelikli hedef olduğundan sağlık engelinizin bulunmaması gerekir. Sonrasında CrossFit'le tanısma derslerinden bir tanesine katılmanız gerekir ve ardından 1-2 ay sürecek olan adaptasyon WOD'larınız başlar. Adaptasyon sürecinden sonra sizde CrossFit egzersizlerine tam olarak katılabilirsiniz.
Crossfit ile kişi ne kadar sürede istenilen sonuca ulaşır?
GÖKSEL AKSU:  İnsanların genetik yapısı ve sosyal hayattaki yaşam şekilleri sebebi ile istenilen sonuca ulaşım kişiden kişiye göre değişim göstermektedir fakat CrossFit tüm enerji sistemlerini kapsayan bir spor olduğundan  hem kas gelişimi hem de kardiovaskuler dayanıklılık diğer antrenman tekniklerine kıyasla daha hızlı olmaktadır.
Peki KALI Sporunu biraz anlatırmısınız ?FIRAT ERDEM: Kali (Arnis yada Escrima olarakta bilinir) Filipinler'in Geleneksel Savunma Sanatıdır. Biz CrossFit PARS'ta Filipinlerin en eski sistemlerinden biri olan Pekiti Tirsia KALI'yi tanıtıyor ve öğretiyoruz. 1897 yılında kurulan Filipinlerin en köklü savaş sanatlarından olan  Pekiti Tirsia Kali sistemi Filipin Deniz Kuvvetleri Tarafından RESMİ saldırı ve savunma sistemi olarak kabul görmüş tek sistemdir. Sistem içerisinde Çıplak el, çift/tek sopa, bıçak, kılıç ve ateşli silah uygulamalarını barındırmaktadır. İçerisinde Ateşli silah sistemi barındıran tek FMA sistemi olan PTK, dünyada geçerliliği ispatlanan ve bir çok FMA sisteminin çıkış noktasıdır.
Peki bu Sporu kimler yapabilir?
FIRAT ERDEM : Aslında bu sporda da CrossFit gibi yaş sınırı olmasızın katılımcı kabulu yapabiliyoruz. Sistemin genel kolluk ve siviller için hazırlanmış ayrı eğitimleri bulunmaktadır. Dolayısıyla geniş kitlelere Kurumsal ve bireysel hizmet verebiliyoruz. Gerçekçi savunma sanatları dünyasını yaşamak isteyen herkese kapımız açık.

CrossFit PARS Ailesini Biraz Tanıyabilirmiyiz?
ERDEM DİNÇ : CrossFit PARS Türkiye'de bukadar farklı sistemi bir araya toplayan ilk ve aynı zamanda tek Salondur. Ben CrossFit ve TRX Antrenörüyüm ve CrossFit PARS'ın Kurucu Eğitmeniyim. Genel Kondisyon ve özel katılım programlarında üyelerimize hizmet vermekteyim. Göksel hocamız Sports Specific Training çerçevesinde Profesyonel ve engelli sporcuların Kuvvet, Sürat, Dayanıklılık, Çabukluk Parametlerinin ölçülmesi/değerlendirilmesi ve verimlilik takibi yapan kişidir. Fırat Hocamızda CrossFit Antrenörü'dür ve aynı zamanda PTK Türkiye Temsilcisi ve baş Eğitmenidir. Salonumuzda Uzakdoğu sporları ve Sportif Danışmanlık hizmetini yürütmektedir.
Peki Bizlere Örnek Bir CrossFit Egzersizi Yazarmısınız?
ERDEM DİNÇ :
Her zaman evde yada uygun olan tüm ortamlarda okuyucularınızın kendi vucut ağırlıkları ile yapabilecekleri ve ekipmanı olan kişiler için ekipmanlı bir egzersiz örneğimiz şu şekilde :
Ekipmansız Atrenman:
12 dk AMRAP
(Warm-up / Stretching)
5 Burpee
5 PushUp
5 Air Squat
5 SitUP
(Coll Down / Stretching)
Ekipmanlı Atrenman:
For Time
(Warm-up / Stretching)
5 Burpee
10 KB Swing
15 Box Jump
20 Ring Row
5 Round
(Coll Down / Stretching)
tel:0212576 72 77
www.crossfitpars.com

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 27 Ekim 2013, 04:15'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.