Orta yaş krizi dişleri de vuruyor

Orta yaş krizi dişleri de vuruyor

40 yaşından sonra kemik erimesi, diş eti çekilmesi, diş dizisinde bozulma ve çapraşıklıklar gittikçe çoğalıyor. Ancak bunları önlemek mümkün.

Bazı kişiler şanslı, çünkü dişleri doğuştan inci gibi. Ancak unutmamak gerekir ki orta yaş krizine dişler de yakalanıyor. Ortodontist Diş Hekimi Aylin Sezen Yalçın, kısa süreli tedaviyle eskiden sahip olduğunuz düzgün dişlere kavuşabileceğinizi belirtiyor. "İhmal edip yılların geçmesine izin verirseniz, diş ve dişeti sağlığınız olumsuz etkilenecektir" diyor Yalçın, 40 yaşından sonraki diş problemlerini şöyle sıraladı:

KEMİK ERİMESİ VE DİŞETİ ÇEKİLMESİ

Özellikle kadınlarda menopoz döneminin de eklenmesiyle kemik erimesi ve buna bağlı dişeti çekilmesinde artış oluyor. Düzenli diş doktoruna gidilmiyorsa ve ayna karşısında çok vakit geçirilmiyorsa dişetlerinin çekildiği fark edilmeyebiliyor.

ÇAPRAŞIKLIKLARA DİKKAT

40 yaşından sonra dişlerde ve çene kemiklerinde yeni rahatsızlıklar ortaya çıkar. Doğuştan dişleri inci gibi olanlarda bile dişlerin birbiri üzerine bindiğini, sırasının bozulduğunu, çapraşıklığın arttığını görüyoruz.  Kısa süreli (6-8 ay )  ortodontik tedaviyle eskiden sahip olduğunuz düzgün dişlere kavuşabiliyorsunuz. İhmal etmeniz halinde çapraşıklık artacak diş ve dişeti sağlığınız ve fiziksel görünümünüz olumsuz etkilenecektir

DOLGU VE PROTEZLERE BAKIM

Önceki yıllarda yapılmış çeşitli tedaviler senede iki kez  doktorunuz tarafından kontrol edilmeli. Tedaviler 5 yıl süreyle size konfor sağlar. Yıllar ilerledikçe dişetinizi ve protezlerinizi, kenar kırığı olan dolgularınızı yenilemezseniz, dişlerinizin çekimine kadar gidebilecek bir süreci de başlatmış olursunuz.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 09 Ekim 2013, 10:00'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.