Kalp krizi geçiren üşüttüğünü sanıyor!

Kalp krizi geçiren üşüttüğünü sanıyor!

Kalp krizi belirtileri arasında terleme, bulantı veya kusma gibi şikayetler bulunur. Bu nedenle hastalar, kriz ağrısını; genellikle mide ağrısı, hazımsızlık, üşütme gibi başka problemlere yoruyor

Gaziosmanpaşa Hastanesi Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Denyan Mansuroğlu, kalp kriziyle ilgili sorularımızı yanıtladı...

İnsan kalp krizi geçirdiğini nasıl fark eder?

Kalp krizinin temel arazı; göğüs ağrısıdır. Hasta, iman tahtası kemiğinin çevresinde; sol kola, omza, çeneye yayılan baskı tarzında bir ağrı hisseder. Üzerinde ağırlık varmış gibi veya boğazında bir şey kalmış gibi üç-beş dakikayı geçen, nefesi kesen bu ağrılara; terleme, bulantı veya kusma gibi şikayetler de eşlik edebilir. Bu, klasik arazdır. Ağrıyı hissetmeyen hastalar olabileceği gibi sesiz enfarktüs geçirenler de olur. Bulantı veya kusma ve beraberinde hafif bir ağrı da hissedilebilir.

GRİP AŞISI KRİZİ ÖNLER

Kriz geçirdiğini fark eden hasta neler yapmalı?

Hastalar, kriz ağrısını genellikle başka bir şeye yorar; mide ağrısı, hazımsızlık, üşütme gibi... Uzun süren ısrarcı göğüs ağrısı olanlar, bir sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır. Kalp krizi geçiren hastaya hemen 150-300 mg Aspirin çiğnetilmelidir.

Hastanın etrafındaki kişiler nasıl davranmalı?

Hasta panik halinde olabilir. Bu nedenle yanındaki refakatçi soğukkanlı olmalı; hızlı düşünüp hızlı karar vermelidir. En yakın sağlık merkezine hastayı ulaştırmalı veya 112'den yardım istemelidir. Ancak hastanın bilinci kapalı veya hasta şokta ise (tansiyonu düşük, soğuk soğuk terlemesi, bilinç bulanıklığı varsa), yardım istedikten sonra hastanın daha rahat soluk almasını sağlamak için; yakasını gevşetmeli, başını yana yatırmalı, ayaklarını kaldırmalıdır. Eğer hiç bilinci yoksa, suni teneffüs ve kalp masajı yapılabilir.

Her kalp krizi, öncesinde ağrı yapar mı?

Bu temel belirtidir. Ağrı varsa dikkate alınmalı ve aksi ispat edilene kadar kriz ağrısı olarak yorumlanmalıdır. Şeker hastaları ağrıyı hissetmediği için ağrısız sessiz enfarktüs geçirebilirler.

Farkına varmadan kalp krizi geçirilebilir mi?

Evet. Özellikle şeker hastaları veya kalbin az bir bölümünü besleyen küçük bir damarı tıkanan hastalarda rastlanan bir durumdur.

Grip kalp krizini tetikler mi? Grip aşısı, kalp krizinden korur mu?

Araştırmalar; bazı grip türlerinin, kalp krizini artırdığını gösteriyor. Grip aşısı yaptıran hastalarda kalp krizi riskinin azaldığı gözlemlenmiştir. Grip aşısı yaptıranlar, aynı zamanda kalp krizi riskine karşı bir yıl koruma sağlamış olur.

 

ÖKSÜRMEK FAYDALIDIR

Halk arasında, "Krizi geçirdiğinizi hissettiğinizde kuvvetlice öksürün" deniyor. Bu inanış doğru mu?

Bu inanış; her kriz için geçerli değildir. Ancak sağ kalp enfarktüslerinde kalbin ritminde azalmalar olabilir. Bu gibi durumlarda ıkınmak veya öksürmek faydalı olabilir. n Kalp krizi riskini azaltmak için ne yapmak gerekir? Kalp krizi, farkındalık ile azaltılabilir. Aile hikayesi kuvvetli olan, ailesinde yüksek kolesterol veya şeker hastalığı bulunan kişilerin, normal insanlardan daha sık kontrol yaptırması gerekir. Sigara içenlerin sigarayı bırakmaları, beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri şart. Haftada en az üç gün düzenli egzersiz yapmak da kriz riskini azaltır.

 

TRAFİKTE TERLİYORSANIZ ARACINIZI DURDURUN

Araba kullanırken kriz geçirilirse ne yapılmalı?

Araba kullanırken ağrı, terleme ve kendini kötü hisseden kişinin; aracını emniyetli bir pozisyona çekip yardım istemesi gerekir. Bu arada yanında dil altı kalp hapı veya Asirin varsa, kullanmalı. Hasta, rahat nefes alacağı pozisyonda uzanmalı ve fazla efor sarf etmemeli. Araba kullanmakta ısrar etmemeli.

PANİK ATAK MI, KRİZ Mİ?

Panik atak ile kalp krizi belirtileri birbirine benzer mi?

Psikolojik bazı hastalıklar, kalp hastalıkları ile ilişkili değildir. Ancak bazı psikolojik hastalıklarla kalp hastalıklarının arazları sıkça karışır. En sık karışan psikolojik nedenler arasında panik atak da sayılabilir. Çarpıntı, nefes darlığı ve ağrı; panik atağa eşlik eder. Bu hastalar doktor doktor gezebilir. Bu nedenle yapılacak testler ve kan tahlilleri; bu arazların kalp hastalıklarına mı işaret ettiğini, yoksa psikolojik hastalıklara bağlı mı olduğunun kesin ayrımını yapabilir.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 04 Ekim 2013, 17:08'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.