BEÜ, obeziteye savaş açtı

BEÜ, obeziteye savaş açtı

Türkiye'de yapılan ön çalışmalarda görülme sıklığı yüzde 30,3 civarında tespit edilen obeziteye karşı Bülent Ecevit Ünirversitesi merkez kurarak, teşhis ve tedavinin yanı sıra hastalığın önlenmesine yönelik bilimsel projeler üretecek.

Sağlık Bakanlığınca "Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması-2010" ön çalışma raporuda erkeklerde yüzde 20,5, kadınlarda ise yüzde 41 olmak üzere toplamda yüzde 30,3 tespit edilen obezitenin, önemli halk sağlığı sorunları arasında yer alması üniversiteyi harekete geçirdi.

Batı Karadeniz'de de yüzde 31,3 olarak belirlenen obezite görülme sıklığına karşı teşhis, tedavi ve bilimsel projeler yapacak Obezite ve Diyabet Merkezi yatırımını programına alan BEÜ, bu hastalıklar konusunda referans merkezi olmak amacıyla çalışma başlattı.

Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer, Sağlık Bakanlığının risk alanlarında diyabet ve obezitenin yer aldığını söyledi. Obezitenin aynı zamanda kanserle de ilgisinin olduğuna işaret eden Özer, "Obezitenin önlenmesi kanserdeki vaka sayısının düşmesi anlamı da geliyor. Kansere yakalanma riskini de azaltıyor. Onun için önemli bir sağlık alanı olduğunu düşünüyoruz" dedi.

"TÜRKİYE'DE KAMUDAKİ İLK MERKEZ"

Özer, üniversitelerinin sağlık alanında güçlü olduğunu, sağlık programlarında yüzde yüz doluluk oranını yakaladıklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

 

"Türkiye'de kamuya bağlı olan ilk diyabet ve obezite merkezini 2014'te hizmete almaya planlıyoruz. Merkezde sadece teşhis ve tedavi olmayacak, aynı zamanda hastalıkla ilgili veri haritaları çıkartılacak. Bilimsel araştırmalar da yapılarak diyabet ve obezitenin önlenebilirliğiyle ilgili politikalar ve projeler ortaya koyacak. Biz ayrı bir birim olarak merkezi oluşturacağız. Binanın

ihalesini bitirdik. Öncelikle hedefmiz Zonguldak, Bartın, Düzce, Bolu ve Sakarya'daki diyabet ve obeziteyle ilgili tek merkez olmak. Aynı zamanda da Türkiye'yi kapsayan araştırmalara ön ayak olacak merkez konumuna gelmektir."

 

Rektör Özer, yatırımın yaklaşık 6 milyon lira mal olmasının planlandığını ifade ederek Türkiye'de her geçen gün görülme sıklığı artan obeziteye karşı üniversite olarak önemli bir adım attıklarını dile getirdi.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 04 Ekim 2013, 10:58'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.